Menu Zavrieť

Ústne sprchy

Ústné sprchy

Pokiaľ dbáte na svoje zdravie, ale aj vzhľad, určite by ste mali svoju pozornosť uprieť na ústne sprchy. V rámci starostlivosti o telo je totiž dôležitá aj pravidelná a starostlivá dentálna hygiena. S ňou vám môžu pomôcť spomínané ústne sprchy, s ktorými posuniete starostlivosť o svoje zuby na úplne inú úroveň. Správne vyčistené zuby vás odmenia nielen tým, že sa vyhnete nepríjemnej návšteve zubára, ale aj krásnym úsmevom, za ktorý by sa nemusela hanbiť ani filmová hviezda. Ústne sprchy môžete nájsť aj pod názvom zubné irigátory.

Používať ich pritom môže prakticky každý, kto sa rozhodne začať brať dentálnu hygienu naozaj vážne. Veľká časť ľudí nevie, že pri čistení nie je dôležité zamerať sa na samotnú plochu zuba, ale naopak na medzizubné priestory. Práve tu sa najčastejšie tvoria kazy, ale aj nepríjemné zápaly, ktoré môžu pri dlhodobom zanedbaní viesť aj k vážnejším problémom. Ústne sprchy ponúkajú efektívny spôsob, ako čistiť medzizubné a menej dostupné priestory – využiť ich možno aj na čistenie zubov s rovnátkami, mostíkmi, zubnými korunkami či rôznymi implantátmi.

Ideálne sú navyše aj pre osoby, ktoré sú náchylné na citlivé ďasná a zuby. Naopak s ich pomocou môžete dosiahnuť posilnenie a lepšiu ochranu ďasien, ktoré budú viac prekrvené a tým aj zdravšie – jednoducho tak môžete predchádzať rôznym ochoreniam, vrátane nepríjemnej paradontózy. V podstate sa teda jedná o jeden z mála spôsobov, ako môžete sami doma zlepšiť stav svojho chrupu bez toho, aby ste museli míňať desaťtisíce u zubára. Aby ste to však mohli docieliť, budete k tomu najskôr potrebovať naozaj kvalitnú ústnu sprchu, ktorej výber nemusí byť práve jednoduchý. Práve preto sa nižšie pozrieme na dôležité faktory a parametre, na ktoré by ste mali brať ohľad pri kúpe svojej novej ústnej sprchy.

Ústne sprchy: Porovnanie TOP 10 ústnych spŕch podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších ústnych spŕch. Ako sme tieto ústne sprchy vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Ústne sprchy sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť ústne sprchy podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšiu a zároveň najlepšiu ústnu sprchu.

NázovVzhľadTypObjem nádržky (ml)NapájanieOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Nevadent Aku NMD 3.7 B6Ústna sprcha Nevadent Aku NMD 3.7 B6Bez stanice130Akumulátor19,99Zobraziť v obchodoch
Waterpik Ultra WP100EÚstna sprcha Waterpik Ultra WP100ESo stanicou600Sieť85,14Zobraziť v obchodoch
TrueLife AquaFloss CompactÚstna sprcha TrueLife AquaFloss CompactCestovný150Indukčné49,9Zobraziť v obchodoch
TrueLife AquaFloss StationÚstna sprcha TrueLife AquaFloss StationStolný počítač600Sieť59,9Zobraziť v obchodoch
Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331Ústna sprcha Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331Cestovný15Batéria46,16Zobraziť v obchodoch
Philips Sonicare 3000 HX3806/33Ústna sprcha Philips Sonicare 3000 HX3806/33Bez stanice250Akumulátor91,84Zobraziť v obchodoch
Waterpik Ultra WP-660Ústna sprcha Waterpik Ultra WP-660So stanicou650Sieť117,95Zobraziť v obchodoch
Sencor SOI 1102TQÚstna sprcha Sencor SOI 1102TQCestovný150Akumulátor41,99Zobraziť v obchodoch
Oral-B Oxyjet MD20Ústna sprcha Oral-B Oxyjet MD20Bez stanice600Sieť51,54Zobraziť v obchodoch
Panasonic EW-1511-W503Ústna sprcha Panasonic EW-1511-W503Bez stanice200Akumulátor83,71Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia ústnych spŕch od ich užívateľov.

Najlepšie ústne sprchy podľa Heureky

Ako vybrať ústnu sprchu?

Aj keď o ústnych sprchách nie je toľko počuť podobne ako napríklad o elektrických kefkách, sú stále dôležitou súčasťou výbavy každého, kto chce svojmu chrupu dopriať maximálnu možnú starostlivosť. Vo svojej podstate ide o určitú formu investície do budúcnosti. Účty od zubárov nie sú práve nízke a pri závažnejších problémoch či chronických ochoreniach sa môžu vyšplhať aj na skutočne vysoké čiastky, ktoré pokryje len máloktorý rodinný rozpočet.

Preto sa oplatí staviť aj na ústnu sprchu, ktorá dokáže predchádzať väčšine ochorení zubov aj ďasien. Jej úlohou je čistiť medzizubné priestory a zároveň stimulovať ďasná tak, aby boli zdravé. V skratke sa jedná o určitý typ elektrického prístroja, ktorý cez nástavec s tryskou vystrekuje prúd vody pod určitým tlakom. S jeho pomocou je následne možné čistiť menej dostupné miesta vo vnútri úst, dočisťovať zuby, alebo dokonca masírovať ďasná – záleží na tom, aké typy režimov disponuje vami vybraná ústna sprcha.

Na dokonalé vyčistenie stačí použiť ústnu sprchu iba jedenkrát denne po dobu niekoľkých minút. Všeobecne sa odporúča, aby ústnu sprchu používali iba deti od 6 rokov veku – predchádzajúce používanie teda nie je vhodné. Inými obmedzeniami však ústne sprchy nedisponujú, a preto sa dá povedať, že sú určené takmer pre každého, komu záleží na tom, aby bol jeho chrup zdravý.

Výhody ústnej sprchy

Ústní sprchy s sebou nesou řadu výhod, které vám klasické kartáčky či zubní nitě nedokážou nabídnout. Právě proto jsou tyto elektrické přístroje čím dál tím častěji doporučovány i předními zubními lékaři.

  • účinnejšie ako klasické medzizubné kefky či zubné nite,
  • rýchlejší a efektívnejší spôsob čistenia zubov,
  • šetrnejšie k ďasnám aj zubom samotným,
  • predchádza zápalom a závažným ochoreniam zubov i ďasien,
  • vhodné na čistenie zubov s rovnátkami,
  • mostíkmi či implantátmi,
  • jednoduchšie čistenie pre osoby s obmedzeným pohybom,
  • predchádza alebo spomaľuje prejavy paradontózy.

Podľa čoho sa oplatí ústnu sprchu vyberať?

Na trhu samozrejme nájdete tisíce ústnych spŕch s rôznymi funkciami a parametrami, ktoré však nemusia vyhovovať všetkým. Pokiaľ máte zdravé zuby a iba chcete zvýšiť úroveň svojej dentálnej hygieny, bude pre vás zbytočné investovať do drahej ústnej sprchy, ktorá je určená najmä pre osoby s problémovým chrupom. Ak si neviete rady, ako vybrať ústnu sprchu priamo vám na mieru, mali by ste si najskôr stanoviť kľúčové body, prečo sprchu vôbec potrebujete.

Pred nákupom ústnej sprchy si skúste odpovedať na tieto otázky:

  • Prečo si chcem ústnu sprchu zaobstarať?
  • Koľko do nej môžem investovať?
  • Mám nejaké zdravotné problémy?
  • S čím konkrétne by mi mala ústna sprcha pomôcť?
  • Čo očakávam od ústnej sprchy?
  • Ako často ju chcem využívať?
  • Aké funkcie by mala nová ústna sprcha ponúkať?
  • Chcem ústnu sprchu používať iba doma, alebo aj na cestách.

Všetky tieto otázky vám výrazne uľahčia rozhodovanie o nákupe vašej novej ústnej sprchy, ktorá sa pre vás stane nedoceniteľným pomocníkom pri každodennom čistení zubov. Keď už viete, o akú ústnu sprchu máte zhruba záujem, môžete porovnať aj jednotlivé modely, ktoré spĺňajú vami zvolené požiadavky.

Druhy ústnych spŕch

Ústne sprchy je možné rozdeliť hneď do niekoľkých skupín, ktoré sa od seba líšia svojou výkonnosťou, ale aj napríklad vybavenosťou a príslušenstvom. Jednoducho môžete investovať do prístroja, ktorý naozaj využijete a nebude sa vám len tak povaľovať niekde v kúpeľni. Zároveň ale môžete aj ušetriť, pretože nebudete zbytočne vyhadzovať peniaze za predražené modely ústnych spŕch, ktoré v skutočnosti ani nepotrebujete.

Stolové ústne sprchy

Najvyužívanejším druhom sú stolné ústne sprchy, ktoré vo väčšine prípadov ponúkajú viac funkcií a sú tiež výkonnejšie. Pravdepodobne najväčšou výhodou je nepochybne veľkosť nádržky, vďaka čomu bude ústna sprcha pripravená na použitie bez toho, aby ste museli zakaždým dopĺňať vodu. Stolové ústne sprchy sú pohodlnejšou alternatívou, ktorú oceníte v prípade, že chcete ráno ušetriť aspoň trochu času.

Tento druh ústnych spŕch je vyrábaný predovšetkým so sieťovým napájaním, kedy je napájacia stanica zapojená do siete. Rozmery takej stanice nie sú práve najmenšie, a preto je potrebné sa pripraviť na to, že vám stolná ústna sprcha zaberie pomerne veľa priestoru. Na druhú stranu, ale môžete počítať s tým, že budete mať všetko vybavenie po ruke a môžete využiť aj úplne jedinečné funkcie, ktoré iné druhy takmer neponúka. Existujú aj stolné sprchy s akumulátorom, ktoré môžete jednoducho nadobudnúť cez malú nabíjaciu stanicu – také modely sú však opatrené menej objemnou nádržkou. Skladnejšou verziou stolnej akumulátorovej ústnej sprchy je napríklad model Concept Perfect Smile.

Výhody

  • veľká ponuka funkcií,
  • vysoký tlak aj výkon,
  • príslušenstvo navyše,
  • veľký objem nádržky.

Nevýhody

  • zaberá viac priestoru,
  • väčšinou iba napájanie zo siete,
  • vyššia obstarávacia cena.

Ústne centrá

Veľmi obľúbené sú aj ústne centrá, s ktorými môžete rýchlo a jednoducho vyčistiť svoj chrup. Ústne centrá sa nejako zvlášť nelíšia od stolných ústnych spŕch. Aj v tomto prípade je stanica pripojená do elektrickej siete, vďaka čomu môžete jednoducho ústnu sprchu nabiť. Rozdiel je však vo výbave, kedy nemáte k dispozícii iba ústnu sprchu, ale aj elektrickú kefku. Samozrejmosťou sú aj náhradné hlavice, trysky či jednozväzkové kefky na dočistenie niektorých miest. Pri kúpe naozaj kvalitného ústneho centra môžete počítať aj s ďalším vybavením, s ktorým pre vás bude čistenie zase o niečo jednoduchšie.

Rozdielne môžu byť aj rozmery samotného ústneho centra, ktoré vám najskôr zaberie oveľa viac miesta, než keby ste si kúpili klasickú stolnú ústnu sprchu. Pokiaľ teda vlastníte menšiu kúpeľňu, určite porozmýšľajte nad tým, či máte dostatok priestoru na umiestnenie ústneho centra. V ruke v ruke s vyšším komfortom a širšou ponukou funkcií ide samozrejme aj cena, ktorá je v porovnaní s ostatnými druhmi ústnych spŕch výrazne vyššia.

Výhody

  • multifunkčný prístroj,
  • viac pomôcok na jednom mieste,
  • profesionálna starostlivosť o chrup,
  • široká škála funkcií.

Nevýhody

  • zaberá viac priestoru,
  • najdrahší variant.

Cestovné ústne sprchy

Pokiaľ dbáte predovšetkým na praktickosť, bude pre vás vhodnejšia cestovná verzia ústnej sprchy, ktorá funguje na princípe akumulátora. Na prevádzku ústnej sprchy vám postačí plne nabitá batéria (akumulátor) – už si nemusíte lámať hlavu s tým, či máte práve prístup k pripojeniu do elektrickej siete. Tento druh ústnych spŕch je navyše veľmi skladný, vďaka čomu sa vám zmestí aj do bežnej batožiny, ale aj napríklad kabelky. Perfektne vyčistenie zubov si tak môžete dopriať už aj na cestách.

Medzi obľúbené produkty v tejto kategórii sa radí napríklad ústna sprcha Truelife Aquafloss Lite, ktorá ponúka užívateľovi bezproblémovú prevádzku až 14 dní, a to na jedno nabitie. V praxi teda nemusíte napríklad na dovolenke riešiť, či nájdete miesto, kde si môžete ústnu sprchu nabiť. Pri tomto druhu sprchy je treba počítať s tým, že disponuje veľmi malou nádržkou, a preto ju treba dopĺňať oveľa častejšie než napríklad stolnú ústnu sprchu. Medzi kvalitné a obľúbené modely cestovných spŕch sa radí napríklad Philips Sonicare HX3806/31 alebo Sencor SOI 1100SL.

Výhody

  • skladné,
  • vhodné na cesty,
  • dlhá výdrž akumulátora,
  • rýchle a jednoduché použitie.

Nevýhody

  • menej funkcií,
  • menší objem nádobky.

Ústne sprchy na pripojenie k vodovodnej batérii

Posledným a menej častým druhom sú ústne sprchy, ktoré môžete pripojiť k vodovodnej batérii. Všetky modely sú opatrené špeciálnou prípojkou, ktorú jednoducho behom chvíľky pripevníte na vodovodnú batériu a potom si už len sami nastavujete silu prúdu pomocou prepínača. Počítajte však s tým, že tlak produkovaný bežnou vodovodnou batériou ani zďaleka nedosiahne takú hodnotu ako ten u stolných či cestovných ústnych spŕch.

Túto alternatívu ocenia ľudia, ktorí nechcú utrácať a ani si nie sú istí, či pre nich bude ústna sprcha vhodným riešením. Za pomerne nízke náklady tak môžete vyskúšať, či má ústna sprcha na váš chrup požadovaný efekt. A až potom môžete pristúpiť ku kúpe drahších modelov a druhov, ktoré vám ponúknu viac funkcií a taktiež vyšší výkon.

Výhody

  • nízka obstarávacia cena,
  • jednoduché a rýchle použitie,
  • skladná,
  • vhodná pre nových užívateľov.

Nevýhody

  • nízky výkon a tlak,
  • nevyčistí zuby tak efektívne ako iné druhy ústnych spŕch.

Elektrická kefka so zabudovanou ústnou sprchou

Okrem komplexných ústnych centier môžete naraziť aj na elektrickú kefku so zabudovanou ústnou sprchou. V tomto prípade je potrebné rozlišovať medzi tým, či sa jedná iba o doplnkovú funkciu, s ktorou nedosiahnete kompletné vyčistenie medzizubných priestorov, alebo či je naozaj súčasťou kefky ústna sprcha.

Väčšina značiek aktuálne ponúka sonické elektrické kefky, ktoré dokážu vypúšťať slabý prúd vody či mikrobublinky, ktoré čiastočne očistí líniu ďasien či medzizubné priestory. Takéto zariadenia sa však v žiadnom prípade nemôžu rovnať klasickým ústnym sprchám.

Zatiaľ jediným výrobcom elektrickej kefky s ústnou sprchou je spoločnosť Waterpik a jej model Sonic-Fusion 2.0. Pri jeho používaní sa môžete rozhodnúť, či budete zuby čistiť klasickou kefkou, alebo či v danej chvíli využijete ústnu sprchu. Samotná kefka je pripojená prostredníctvom hadičky na napájanie stanicu s nádržkou na vodu. Ovládanie je navyše umiestnené priamo na rukoväti, čo je oveľa pohodlnejšie, a hlavne rýchlejšie ako klasické prepínanie na stanicu.

Výhody

  • dve zariadenia v jednom,
  • kompletné a zároveň efektívne čistenie,
  • jednoduché používanie.

Nevýhody

  • vyššia obstarávacia cena,
  • čistenie nemusí byť tak presné ako so špeciálnymi tryskami.

Dôležité parametre pre výber ústnej sprchy

Pri výbere skutočne kvalitnej ústnej sprchy sa budete musieť zamerať hneď na niekoľko dôležitých faktorov, podľa ktorých zistíte, či je daný produkt pre vás vhodný, alebo naopak. V súčasnosti môžete naraziť na stovky parametrov, funkcií a ďalších vychytávok, ktoré ústne sprchy ponúkajú, a preto sa pozrieme podrobne len na tie najdôležitejšie. Poďme na to.

Typ trysiek

Jedným z najdôležitejších komponentov každej ústnej sprchy je nepochybne tryska, s ktorou môžete zuby čistiť. Trysky však môžu byť vyrábané v rôznych prevedeniach, vďaka čomu s nimi možno čistiť nielen zuby, ale aj napríklad jazyk. Dôležité je predovšetkým to, aby bola tryska vyrobená z dostatočne odolného materiálu, vďaka čomu bude schopná vydržať tlak, ktorý na ňu bude vytvárať prúd vody.

V súvislosti s tým si dopredu overte, či sú vami vybrané trysky vhodné na typ zariadenia, ktoré vlastníte – nie všetky trysky sú vhodné na použitie u akéhokoľvek zariadenia. Jedna tryska by mala v priemere vydržať 6 mesiacov, pretože je ale potrebné dbať aj na hygienu, odporúča sa trysku meniť každé 3 mesiace. Pokiaľ sa chcete vyhnúť zdĺhavému hľadaniu správneho typu trysiek, informujte sa ešte pred kúpou vami vybranej ústnej sprchy o dostupnosti náhradnej trysky.

Trysky bežne môžete deliť na viac typov, ktoré sa hodia k inej technike čistenia. Väčší výber trysiek možno očakávať najmä pri drahších modeloch, ktoré zároveň disponujú aj širšou škálou funkcií a režimov. Špeciálne trysky sú však výrazne drahšie ako tie bežné – za naozaj kvalitné trysky zaplatíte čiastky rádovo stoviek korún, pričom sa cena líši aj podľa značky.

Bežná tryska

Úplným základom sú bežné trysky, s ktorými pomerne efektívne vyčistíte väčšinu menej dostupných priestorov vo vnútri úst. Zároveň sa jedná aj o najlacnejší typ trysiek, ktorého cena sa pohybuje okolo 4 až 12 €. Pokiaľ nemáte žiadne špeciálne požiadavky na čistenie, vystačíte si iba s bežnou tryskou.

Tryska na čistenie strojčeka

Jedná sa o trysku, ktorá je navrhnutá tak, aby s jej pomocou bolo možné efektívne čistiť zuby s fixnými rovnátkami. Tie sú náchylné na usadzovanie plaku na menej dostupných miestach, kde sa môžu v priebehu času začať tvoriť zápaly či dokonca kazy. Veľmi častá je však aj tvorba nevzhľadných škvŕn, ktorých odstránenie je následne skutočne nákladné. Práve preto je lepšia a zároveň lacnejšia prevencia.

Ortodontická tryska

Vyzerá podobne ako tryska na čistenie strojčeka, pričom ponúka presnejšie a jednoduchšie čistenie zle dostupných priestorov. Vhodná je na čistenie už spomínaných fixných strojčekov, mostíkov a ďalších implantátov.

Tryska na čistenie jazyka

Na jazyku sa usadzuje celý rad baktérií a vírusov, ktoré môžu v priebehu času začať pôsobiť problémy a prejavovať sa aj na vašom zdraví. Preto je potrebné venovať pri čistení aspoň trochu priestoru aj jazyku, ktorý sa dá ľahko vyčistiť pomocou trysky na čistenie jazyka – tou však disponuje len máloktorá ústna sprcha.

Tryska na masáž ďasien<

Často vyhľadávaným typom trysky je tá pre masáž ďasien, ktorá sa hodí ako pre osoby, ktoré už majú nejaké problémy s ďasnami, tak aj pre osoby s úplne zdravým chrupom. Jedine tak môžete predchádzať celému radu ochorení a pomáhať ďasnám, aby boli neustále správne prekrvené. Tryska má väčšinou podobu kefky, pomocou ktorej je možné jemne masírovať ďasná.

Tryska na výplach nosa

Ľudia s nepriechodnými dutinami či alergici určite ocenia trysku na výplach nosa, s ktorou je táto pomerne nepríjemná činnosť oveľa jednoduchšia. Samotný výplach je tiež výrazne rýchlejší a presnejší ako pri použití kanvičky na výplach či iných pomôcok.

Periodontálna tryska

Je špeciálne upravená tryska, vďaka ktorej sa môžete dostať priamo k periodontálnemu vačku alebo chobotu a jednoducho ho vyčistiť. Je možné tak predchádzať nepríjemným zápalom či dokonca strate zubov.

Tryska na čistenie línie ďasien

Pre zdravé zuby sú dôležité najmä správne opečovávané ďasná. Preto väčšina ústnych spŕch disponuje tryskou na čistenie línie ďasien, ktorú nemusí báť vždy jednoduché dočistiť klasickou kefkou. S týmto typom trysky je možné odstrániť až 99,9 % všetkého povlaku.

Tvar a ergonómia rukoväte

Pri výbere ústnej sprchy je dôležitý aj tvar a ergonómia rukoväte, za ktorú budete zariadenie držať. Je potrebné počítať s tým, že vám čistenie môže zabrať aj niekoľko minút, a preto by pre vás malo byť držanie ústnej sprchy pohodlné. V ideálnom prípade by mala dobre padnúť do ruky, tak aby ste s ňou mohli jednoducho manipulovať – vhodná je aj pogumovaná rukoväť, vďaka čomu vám nebude preklzávať a zamedzíte nechcenému pádu. V súvislosti s tým sa informujte o tom, či je možné s tryskou či rukoväťou, akokoľvek pootočiť – manipulácia a mierenie s tryskou pre vás bude oveľa jednoduchšie. Zamerajte sa aj na to, kde sú umiestnené ovládacie prvky. Oveľa pohodlnejšie je, ak môžete sprchu ovládať priamo na rukoväti – veľká časť modelov má však napriek tomu ovládanie umiestnené na stanici.

Dostupné režimy

Ústne sprchy dokážu svojim užívateľom ponúknuť širokú škálu funkcií a režimov, s ktorými je možné vyčistiť aj tie najmenej dostupné miesta v ústnej dutine. Práve podľa ponuky režimov môžete vyberať svoju prvú ústnu sprchu. Výhodnejšie sú samozrejme multifunkčné ústne sprchy, ktoré je možné využiť rôznymi spôsobmi. Pokiaľ nemáte žiadne zdravotné problémy, nemusíte zbytočne investovať do ústnych spŕch s funkciami, ktoré pri bežnom čistení ani nevyužijete.

Obvykle sa môžete u klasických ústnych spŕch stretnúť s 3 režimami, ktoré sú zároveň aj pomyselným základom. Väčšinou sa od seba líšia intenzitou a tlakom vody, ktorú je možné používať na čistenie. Stretnúť sa môžete napríklad s režimom pre citlivé zuby, klasické čistenie, masáž ďasien či naozaj starostlivé čistenie. Pri lepších modeloch si môžete vybrať aj režim, kedy úroveň intenzity a tlak vody korigujete podľa svojho. Výnimkou nie sú ani modely, ktoré ponúkajú 5, alebo dokonca 10 režimov – tu sa oplatí zvážiť, ktoré režimy naozaj potrebujete.

Tlak vody pri čistení

Kvalita čistenia sa samozrejme odvíja od tlaku vody a prúdu, s ktorým budete medzizubné priestory čistiť. Aj tu platí pravidlo, čím viac, tým lepšie – pozor si dajte v prípade, že disponujete citlivými ďasnami, mohli by ste tým napáchať viac škody ako úžitku. Pokiaľ si nie ste istí, aký typ vody je ideálny, a či vám nemôže, akokoľvek ublížiť, nebojte sa obrátiť na vášho zubného lekára, ktorý vám s výberom správnej ústnej sprchy určite poradí.

V tom najlepšom prípade by ústna sprcha mala disponovať určitým rozmedzím, v ktorom si môžete sami nastaviť tlak, ktorý chcete v danej chvíli na čistenie použiť. Bežne sa stretnete s označením PSI, kedy je tlak vyjadrený v librách sily na jeden štvorcový palec, ale aj v klasických baroch. Problém môže byť v tom, že každý výrobca udáva tento údaj s iným označením, a preto sa najskôr nezaobídete bez prevodníka na iné jednotky. Na čistenie je ideálna hodnota 3,9 baru. Naopak citlivé ďasná znesú maximálne tlak okolo 2 barov. Všeobecne najvyšší tlak môžete očakávať od ústnych spŕch nabíjaných zo siete.

  • Sieťové napájanie – tlak od 3 do 10 barov,
  • Akumulátorové napájanie – tlak od 0,6 do 8 barov,
  • Ceruzková batéria – tlak od 3 do 5 barov.

Objem nádržky

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere ústnej sprchy je nepochybne objem nádržky. Dopredu sa oplatí myslieť na to, ako často chcete ústnu sprchu používať a tiež, či ju so sebou budete brať na cesty. Najväčšou nádržkou spravidla disponujú stolné ústne sprchy, do ktorých nie je potrebné dopĺňať tekutinu po každom čistení. Naopak pri ústnych sprchách, ktoré môžete pripojiť priamo na vodovodnú batériu, nemusíte objem nádržky riešiť, pretože prívod vody máte prakticky neobmedzený. Najmenší objem ponúka cestovné ústne sprchy, ktoré sú prispôsobené na to, aby pri cestovaní zabrali čo najmenej miesta. Objem nádržky sa u nich v priemere pohybuje okolo 100 až 230 mililitrov, čo vám vystačí zhruba na minútu čistenia.

Pokiaľ sa chystáte ústnu sprchu využívať prevažne doma, oplatí sa investovať do stolnej stanice, pri ktorej nádržka môže dosahovať objem až 1 000 mililitrov – postačí vám na naozaj starostlivé čistenie, pričom vám zostane aj nejaká tekutina na ďalšie čistenie. Spotreba vody vo vnútri nádržky sa pritom odvíja nielen od toho, ako dlho plánujete zuby čistiť, ale aj aký režim či typ trysky práve používate. Niektoré ústne sprchy sú vybavené aj teplomermi, vďaka čomu si môžete overiť, či má tekutina vo vnútri nádržky správnu teplotu.

Frekvencia pulzov

Pri ústnej sprche a jej efektivite pri čistení je dôležitá frekvencia pulzov, s pomocou ktorých budete medzizubné priestory čistiť. Všeobecne platí, že čím viac pulzov za minútu vám dokáže ústna sprcha ponúknuť, tým efektívnejšie bude aj samotné čistenie. Pokiaľ teda túžite po naozaj čistých a zdravých zuboch je lepšie hneď na začiatku siahnuť po výkonnejšom zariadení, ktoré ponúka frekvenciu okolo 1 600 pulzov za minútu – nájdu sa ale aj ústne sprchy s vyšším počtom pulzov, za ktoré si ale výrazne priplatíte.

Úprava prúdu

Modernejšie ústne sprchy ponúkajú okrem vychytaných funkcií aj možnosť vybrať si, aký prúd chcete pri čistení využívať. Úplným základom je pulzný prúd, ktorý slúži na jednoduché a rýchle odstránenie povlaku. Tento typ prúdu však nie je vhodný pre citlivé ďasná, ktoré by pri jeho použití mohli byť následne podráždené. Možnou alternatívou je prúd s mikrobublinkami, ktoré sú skvelé pre masáž a ľahkú stimuláciu ďasien.

Väčšina výrobcov uprednostňuje pri svojich zariadeniach okrem základného prúdu aj špirálový prúd, ktorý sa ukázal ako oveľa efektívnejší pri čistení línie ďasien. Tá je kľúčová pre zdravie zubov a taktiež jej starostlivým čistením môžete predchádzať ochoreniam, ako je napríklad paradontóza. Ak budete chcieť model s viacerými typmi prúdov, pripravte sa na to, že si budete musieť trochu priplatiť. Pokiaľ trpíte na citlivé ďasná, alebo ste náchylnejší na vznik zápalov, oplatí sa investovať do multifunkčného prístroja.

Typ napájania

Bežne sa môžete stretnúť hneď s tromi typmi napájania, ktoré majú ako vždy aj svoje výhody a nevýhody. Nie všetky sa však uplatnia pri všetkých druhoch ústnych spŕch. Preto je výber ústnej sprchy pomerne komplexný proces, kedy musíte zhodnotiť hneď niekoľko faktorov naraz av niektorých prípadoch pristúpiť na kompromis. Pokiaľ totiž chcete naozaj výkonnú ústnu sprchu a vyberiete si model s napájaním z tužkovej batérie, nemožno očakávať, že prístroj splní vaše požiadavky.

Sieťové

Zabehnutou klasikou je sieťové napájanie, ktorým disponujú najmä stolné ústne sprchy. Veľkou výhodou je práve výkon, ktorý je pri tomto type napájania bezkonkurenčný. Na druhú stranu je treba počítať s tým, že pri používaní zariadenia so sieťovým napájaním je neustále nutné mať prístup k elektrickej sieti. Pokiaľ máte v kúpeľni sťažený prístup k zásuvke, oplatí sa poobzerať po modeli s iným typom nabíjania.

Akumulátor

Asi najpohodlnejším spôsobom nabíjania je akumulátor alebo batéria, ktorú jednoducho nabijete a už nemusíte nič riešiť. Konkrétne nemusíte si dávať pozor na dĺžku kábla alebo hľadať zásuvku, kam by ste mohli ústnu sprchu pripojiť. Práve preto sú zariadenia s týmto typom napájaním vhodné pre častých cestovateľov, ktorí nemajú prístup k elektrickej sieti aj niekoľko dní.

V tomto prípade je teda nutné dbať hlavne na kapacitu akumulátora, od ktorej sa odvíja výdrž samotnej ústnej sprchy. Keďže v nej však hrajú úlohu aj ďalšie faktory, je lepšie sa riadiť garantovanou výdržou od samotného výrobcu – tá ale nemusí byť vždy úplne presná, a preto je lepšie ju brať s rezervou. Ideálna je hodnota v rozmedzí od 30 do 60 minút, vďaka čomu nebudete musieť zariadenie nabíjať zhruba po dobu 14 dní. Obľúbeným modelom akumulátorovej ústnej sprchy je Oral-B Aquacare, s ktorou si bohato vystačíte na dlhých cestách, kde nemáte možnosť nabíjania cez elektrickú sieť.

Ceruzkové batérie

Menej používaným typom napájania je cez ceruzkovú batériu, ktorú iba vložíte do prístroja a môžete ho začať používať. Ako už asi hádate, jedná sa o najmenej výkonnú variantu, a preto na ňu vsádza len minimum výrobcov. S takým zariadením totiž nikdy nevyčistíte zuby tak efektívne, ako so zariadením s napájaním na akumulátor či cez sieť. Navyše výdrž ústnej sprchy sa pohybuje okolo 20 minút, potom je nutné batériu vymeniť. Pokiaľ nechcete míňať a hľadáte iba lacnejšiu cestovnú verziu už zakúpenej ústnej sprchy, nemusí ísť o zlú voľbu – ale počítajte s tým, že s takouto ústnou sprchou nikdy nevyčistíte zuby tak dokonale ako s kvalitnejšími zariadeniami.

Miera vodotesnosti

Keďže je ústna sprcha určená na používanie v kúpeľni, mala by byť aj dostatočne vodotesná. Pri čistení sa kedykoľvek môže stať, že zariadenie omylom namočíte, čo by v prípade nízkej vodotesnosti viedlo k jeho poškodeniu, ktoré nemusí byť vždy vratné. S vodotesnosťou nemožno počítať pri stolných ústnych sprchách, ktoré sú spravidla napájané zo siete. V takom prípade sa treba mať na pozore a vyhýbať sa pri čistení akémukoľvek kontaktu s vodou.

Určitým typom ochrany by mali disponovať najmä cestovné ústne sprchy, ktoré sú oveľa odolnejšie ako ich stolné alternatívy. Pokiaľ chcete naozaj vodotesné zariadenie, mali by ste hľadať ústne sprchy s označením IPX4 až IPX8. Týmito skratkami je označovaná miera vodotesnosti pri všetkej elektronike, s ktorou sa aktuálne na trhu stretnete.

Pri zariadeniach s vodotesnosťou od IPX4 do IPX5 nevadí, ak ich postriekate ľahko vodou. O niečo lepšie sú potom ústne sprchy s označením IPX6, ktoré si hravo poradia aj s prúdom vody. Najlepšou voľbou sú potom ústne sprchy, ktoré sú označené skratkou IPX7 a IPX8. Tie je možné bez výčitiek ponoriť aj do vody, a to na niekoľko desiatok minút, čo sa však pri ústnych sprchách neočakáva.

Značka

Podobne ako pri iných produktoch je aj pri výbere ústnej sprchy treba dbať na značku daného výrobku. Jedine tak si môžete byť istí, že investujete do skutočne kvalitného prístroja, ktorý vám poslúži dlhé roky. Aj keď veľa ľudí verí, že lipnutie na „značkovom tovare“ je hlúposť, naozaj tomu tak nie je. Svetové značky s dlhou históriou sú už overené, takže si pri ich vyhľadávaní môžete rýchlo urobiť obrázok o kvalite ich výrobkov a prístupe k zákazníkom.

Navyše u známejších značiek máte väčšiu pravdepodobnosť, že nájdete skutočne otvorené a dôveryhodné recenzie či diskusie, kde sa môžete o skutočnom stave produktu dozvedieť výrazne viac. Ako tomu býva, výrobcov ústnych spŕch existujú státisíce a mnohokrát sa jedná o značky, ktoré sa bežne na výrobu takýchto produktov nezameriavajú, čo už samo o sebe vypovedá o kvalite tovaru. Všeobecne sa medzi najkvalitnejšie a zároveň najpredávanejšie značky radí Philips, Sencor, Concept, TrueLife, Waterpik či Dr. Mayer. Samozrejme existujú aj iné značky, ktoré stoja za zváženie. Pokiaľ sa rozhodnete staviť na menej známeho výrobcu, oplatí sa stráviť trochu času menším prieskumom a preverením jeho kvality.

Špeciálna funkcia ústnej sprchy

Ústne sprchy vám dokážu ponúknuť aj ďalšie funkcie, s ktorými pre vás bude čistenie zubov jednoduchšie a možno aj rýchlejšie. Väčšina výrobcov sa navyše snaží predohnať svoju konkurenciu, takže sa môžete stretnúť aj s úplne novými a jedinečnými funkciami, ktoré pri iných zariadeniach len tak nenájdete. My sa však pozrieme na tie najvyužívanejšie funkcie, ktorými disponuje väčšina modelov na trhu.

Tlakový senzor

Pomáha vám k správnemu používaniu ústnej sprchy a upozorní vás na to, pokiaľ na zariadení až príliš tlačíte. Ochráni vás pred prípadným podráždením ďasien či poškodením samotnej ústnej sprchy. Pripojenie prostredníctvom Wifi Podobne ako väčšinu súčasných spotrebičov môžete k wifi pripojiť aj ústnu sprchu. Cez mobilnú aplikáciu môžete následne jednoducho nastavovať niektoré funkcie ústnej sprchy, alebo sledovať úroveň nabitia.

Časovač

Pokiaľ nechcete počas čistenia strážiť čas, oceníte funkciu časovača. Ten je nastavený tak, aby vás vždy po určitom časovom úseku upozornil na to, že by ste sa mali presunúť na čistenie druhej polovice vášho chrupu. Odporúčaná doba čistenia jednej časti je pritom zhruba 30 sekúnd.

Filter

Aby mohla ústna sprcha vytvárať rôzne typy prúdov, vrátane mikrobubliniek, potrebujete na to špeciálne filtre. Tie však nie sú samozrejmosťou pri všetkých modeloch a je nutné sa o ich prítomnosti dopredu informovať.

Údržba ústnej sprchy

Ústnu sprchu sa oplatí vyberať aj s ohľadom na náročnosť jej údržby. Na tú by vás mal upozorniť samotný výrobca, ktorý by vás mal poučiť aj o tom, ako sa taká údržba vykonáva. Nie všetky zariadenia sú prispôsobené na to, aby ich bolo možné čistiť bežne dostupnými prípravkami, ktoré môžu byť pre niektoré materiály príliš agresívne. Frekvencia a náročnosť údržby sa odvíja od objemu nádržky a tiež početnosti používania sprchy.

Pokiaľ chcete predchádzať možnému poškodeniu, oplatí sa sprchu pravidelne čistiť. Samozrejmosťou je očistenie po každom použití, čím sa vyhnete aj usadzovaniu nebezpečných baktérií. Najdôležitejšie je rozhodne odvápňovanie ústnej sprchy, v ktorej sa v priebehu času môže začať tvoriť vodný kameň. Ten bez predčasného odstránenia môže zariadenie úplne zahltiť a upchať, čím dôjde k jeho nevratnému poškodeniu.

K odvápňovaniu sa oplatí pristúpiť každých 14 dní, a to pomocou prípravkov, ktoré si môžete zakúpiť priamo u výrobcu ústnej sprchy, alebo v lekárni. Vo väčšine prípadov s jeho pomocou vytvoríte roztok, ktorý následne nalejete do nádržky a zapnete sprchu. Účinné látky začnú pôsobiť vo vnútri ústnej sprchy, čím odstránia usadený vodný kameň a ďalšie nečistoty. Po odvápnení je vhodné sprchu napustiť čistou vodou a ešte raz prepláchnuť.

Pozor si dajte aj na časté používanie ústnej vody. Iba niektoré modely sú navrhnuté tak, aby boli schopné spracovať vodu zriedenú ústnou vodou. Tá môže obsahovať aj alkohol, ktorý z dlhodobého hľadiska prispieva k rýchlejšiemu opotrebovaniu ústnej sprchy, čím sa výrazne skráti aj jej životnosť. Predtým, než sa rozhodnete použiť pri čistení aj ústnu vodu, presvedčte sa, že túto možnosť odporúča aj samotný výrobca. Každopádne je lepšie zakaždým nádržku s ústnou vodou vyliať a ústnu sprchu prepláchnuť čistou vodou.

Príslušenstvo ústnej sprchy

Aj k ústnym sprchám si môžete zaobstarať celý rad príslušenstva, s ktorým sa vám podarí konečne dosiahnuť žiarivý, a hlavne zdravý úsmev. V prvom rade si je nutné uvedomiť, že ústna sprcha nie je dostatočnou náhradou za klasické čistenie zubov, a preto budete musieť aj napriek tomu siahnuť po ďalších pomôckach na čistenie, ako sú zubné kefky či ústne vody.

Ústne vody

Pokiaľ chcete, aby bolo čistenie pomocou ústnej sprchy naozaj efektívne, mali by ste pri čistení používať nielen čistú vodu, ale aj ústnu vodu. Tú môžete jednoducho zriediť a naliať do nádržky. Aktuálne môžete vyberať zo širokej ponuky ústnych vôd, ktoré disponujú inými vlastnosťami a benefitmi. Na pravidelné čistenie sú vhodnejšie skôr jemné a šetrné prípravky, ktoré podporia čistenie a zároveň vaše zuby aj vyživia. Citlivejšie osoby by mali na čistenie používať radšej ústne vody bez alkoholu, ktorý môže byť pre ich ďasná až príliš dráždivý.

Medzizubné kefky

Vo výbave každého, komu záleží na správnej dentálnej hygiene, by nemali chýbať medzizubné kefky. Tie sú úplným základom počas starostlivosti o medzizubné priestory, ktoré je vhodné po vyčistení medzizubnými kefkami prečistiť práve pomocou ústnej sprchy. Pri výbere medzizubných kefiek dbajte na ich veľkosť a tiež hrubosť – jemnejšie verzie kefiek sú odporúčané najmä ľuďom s citlivými ďasnami. Pokiaľ si neviete rady s výberom správnej veľkosti, navštívte pre premeranie dentálneho hygienika, ktorý vám vyberie medzizubné kefky na mieru.

Kefka

Úplným základom je klasická kefka, ktorú si môžete vziať so sebou a dočistiť s ňou zuby kedykoľvek počas dňa. Aj keď sú klasické kefky často podceňované, nie je takýto prístup na mieste. Naopak, stále ide o efektívny spôsob čistenia zubov, s ktorým môžete zuby zbaviť väčšiny povlaku. Veľmi pritom záleží na type kefky, ktorú si vyberiete. Najlepšou možnou alternatívou sú husté kefky, ktoré je možné deliť aj podľa tvrdosti – bežne narazíte na normálne, jemné a super jemné. Pre naozaj správne vyčistený chrup je dôležitá aj správna technika čistenia, ktorú vás opäť môže naučiť dentálny hygienik či rovno váš zubár.

Jednozväzková kefka

Jednozväzkové kefky sa perfektne hodia na dočistenie priestorov, ktoré sa vám nepodarilo poriadne dočistiť bežnou kefkou či ústnou sprchou. Najväčšie problémy bývajú predovšetkým so zadnými zubami, ktoré je nutné pravidelne dočisťovať, čím sa vyhnete aj nevzhľadným škvrnám od jedla a pitia.

Náhradné trysky

Pokiaľ chcete ústnu sprchu využívať dlhodobo, nezaobídete sa bez náhradných trysiek. Pri pravidelnom užívaní sa oplatí mať v zálohe aspoň tri náhradné trysky, ktoré môžete v prípade potreby použiť. Ak sa chystáte využívať špeciálne typy trysiek, určite by ste si ich mali prikúpiť do zásoby. Našťastie je možné zaobstarať aj výhodné sady či balenia, ktoré sú výrazne lacnejšie, než keby ste všetko kupovali oddelene.

Zubná niť

Aj keď je ústna sprcha jedným z najefektívnejších zariadení na čistenie medzizubných priestorov, objaví sa situácia, kedy sa vám bude hodiť aj bežná zubná niť. Tá vám príde vhod najmä počas dňa, keď vám uviazne kúsok jedla medzi zubami. Všeobecne platí, že zubné nite sú niekoľkonásobne účinnejšie a zároveň šetrnejšie k ďasnám a zubom ako klasické špáradlá. Aj napriek tomu ale nie sú vhodné na pravidelné používanie, pretože môžu uškodiť citlivým ďasnám.

Stierka na jazyk

Pokiaľ vami vybraná sprcha nedisponuje tryskou na čistenie jazyka, môžete si zaobstarať lacnejší variant v podobe stierky na jazyk. S tou možno jednoducho zotrieť povlak z jazyka bez toho, aby ste museli jeho čistením tráviť veľa času. Na druhú stranu sú stierky väčšinou vyrábané z tvrdého plastu, kvôli čomu môže dôjsť pri nesprávnej manipulácii aj k možnému poraneniu. Pri jej výbere sa teda zamerajte hlavne na použité materiály a ergonómiu samotnej stierky.

Elektrické zubné kefky

Elektrická kefka a ústna sprcha sú skvelým duom, s ktorým môžete svoj chrup udržiavať v zdravom stave. Čistenie sonickou elektrickou kefkou je oveľa precíznejšie než pomocou klasickej kefky. Navyše môžete podobne akú ústnu sprchu využívať funkcie navyše, ako je masáž ďasien, bielenie zubov či predĺženú dobu čistenia. Existujú aj elektrické kefky, ktoré dokážu čiastočne nahradiť ústnu sprchu. Jednou z nich je aj kefka Eta Sonetic 90000, ktorá pri čistení využíva mikrobublinky, s ktorých pomocou dokáže vyčistiť aj medzizubné priestory.

Zubná pasta

Ak si zaobstaráte rovno celé ústne centrum, nemala by vo vašej výbave chýbať ani kvalitná zubná pasta. Tá priamo neslúži na čistenie zubov, ale dokáže im naopak dodať potrebné látky a živiny. Pomocou zubnej pasty je možné riešiť aj rôzne problémy spojené s chrupom, ako sú citlivé zuby, časté zápaly či paradontóza.

Obľúbené sú aj pasty určené na bielenie zubov – dajte si ale pozor na to, aby sa nejednalo iba o klamlivú reklamu. Pri výbere sa riaďte aj dostupnými recenziami, ktoré vám osvetlia, či daná pasta funguje alebo naopak. Pozornosť samozrejme venujte aj obsiahnutým látkam, ktoré by mali byť vždy bezpečné. Zubná pasta by spravidla nemala obsahovať parabény, konzervanty či umelé farbivá.

Prípravky na údržbu ústnej sprchy

Aby ústna sprcha mohla správne fungovať, je nutné sa o ňu aj starostlivo starať. To zahŕňa aj jej pravidelné čistenie, s ktorého pomocou sa zbavíte usadených nečistôt, a predovšetkým vodného kameňa, ktorý je pri ústnych sprchách častým problémom. Na jeho odstránenie sú určené špeciálne prípravky buď v podobe tabliet, alebo prášku. Spravidla sa odporúča čistiť sprchu raz za 14 dní – toto rozmedzie sa líši aj podľa toho, ako často sprchu používate, a tiež či čistíte zuby pomocou ústnej vody.

Cena ústnej sprchy

Ako už bolo povedané na trhu môžete nájsť tisíce ústnych spŕch, ktoré sa delia na rôzne druhy. Líšiť sa môžu aj svojou výbavou, ktorá môže byť v niektorých prípadoch aj poriadne široká. V súvislosti s tým je aj veľmi rozmanitá aj samotná cena ústnych spŕch, ktorá sa môže niekedy vyšplhať aj na nemalé čiastky. Odborníci sa zhodujú na tom, že čím je ústna sprcha drahšia, tým je aj kvalitnejšia – neplatí tu teda častý argument, že kvalitné zariadenie nemusí byť drahé.

Ústne sprchy s cenou do 50 eur

Najnižšou možnou cenou, za ktorú môžete ústnu sprchu zaobstarať je rozmedzie 20 až 50 eur. Keďže je ponuka naozaj široká oplatí sa vyberať s maximálnou starostlivosťou – vždy sa totiž nájdu výrobcovia, ktorí sa vám pokúsia predať lacný produkt, ktorý vás síce prekvapí nízkou cenou, ale veľmi vás nepoteší jeho funkčná stránka.

Aj v tejto kategórii sa dajú nájsť kvalitné modely od už overených značiek, a to medzi stolnými sprchami. Skvelým príkladom sú zariadenia TrueLife AquaFloss Station, TrueLife AquaFloss Compact či Dr. Mayer WT3100. Za pomerne nízke náklady tak môžete mať doma naozaj kvalitnú a výkonnú ústnu sprchu, ktorá vám ponúkne aj nejaké tie funkcie navyše.

S takým zariadením si v kľude vystačia ľudia, ktorí chcú ústnu sprchu využívať iba ako doplnok na dočisťovanie menej dostupných priestorov vo vnútri ústnej dutiny. Pokiaľ vás už trápi nejaký zdravotný problém, alebo sa stretávate s častými zápalmi, nie je od veci poobzerať sa po ústnych sprchách s vyššou cenou, ktoré vám ponúknu oveľa komplexnejšiu starostlivosť.

Ústne sprchy s cenou do 100 eur

Zlatou strednou cestou sú ústne sprchy s cenou do 100 eur, ktoré sú už určitou zárukou kvality. Samozrejmosťou sú u nich aj špeciálne nástavce či náhradné trysky, vďaka čomu môžete sprchu používať kedykoľvek si zmyslíte. Stále sa bude jednať o jednoduchšie zariadenia, pri ktorých nemusia byť všetky detaily dotiahnuté do úplného konca. Väčšina takýchto ústnych spŕch má svoje rezervy, ale aj napriek tomu dokážu uspokojiť aj naozaj náročných užívateľov. V tejto kategórii môžete naraziť na naozaj prepracované modely ústnych spŕch, ako je Oral-B Oxyjet MD20 či Dr. Mayer WT6000. Práve tie sa radia medzi jedny z najpredávanejších ústnych spŕch na trhu, a to aj napriek tomu, že sú obe napájané iba sieťovo.

V tomto cenovom rozmedzí sa ale môžete stretnúť aj s cestnými sprchami, ktoré sú však oproti lacnejším variantom oveľa odolnejšie a výkonnejšie – kvalitné čistenie zubov a ďasien si tak môžete dopriať aj na cestách bez toho, aby ste spoznali rozdiel medzi klasickou a cestovnou sprchou.

Ústne sprchy s cenou do 300 eur

Poslednou a zároveň najdrahšou kategóriou sú ústne sprchy v cenovej hladine od 80 do 210 €. Tie sa spravidla radia medzi jedny z najkvalitnejších modelov na trhu, pri ktorých sa môžete spoľahnúť na ich špičkový výkon, prepracované funkcie, a hlavne dlhú životnosť – už pri kúpe teda viete, že sa jedná o dlhodobú investíciu do zariadení, ktoré vám vydržia pri správnej údržbe aj niekoľko rokov.

Stretnúť sa tu môžete so všetkými druhmi ústnych spŕch, ktoré sú väčšinou napájané buď zo siete, alebo prostredníctvom akumulátora s vysokou kapacitou. Najobľúbenejšie sú plne vybavené stolné ústne sprchy, ako sú modely WaterPik Ultra Profesional WP660 alebo Phillips Sonicare Power Flosser. Ich cena sa už pohybuje veľmi blízko okolo hranice do 200 eur. Na druhú stranu môžete počítať s kvalitným spracovaním a plnou výbavou, ktorú pri pravidelnom a starostlivom čistení určite využijete.

V tomto cenovom rozmedzí sa nachádza aj väčšina ústnych centier, ktoré vám ponúknu kompletnú starostlivosť o váš chrup – aj tu sa pripravte na to, že ich cena bude atakovať hranicu 200 €, ale môže ju pokojne aj prekročiť. Do tohto rozmedzia sa môžu dostať aj niektoré skutočne kvalitné modely cestovných ústnych spŕch. Tie vám však na oplátku ponúknu dostatočnú odolnosť, vďaka čomu sa nemusíte báť, že by sa zariadenie počas prepravy mohlo akokoľvek poškodiť.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *