Menu Zavrieť

Krmivo pre šteňatá

Krmivo pre stenata

Rovnako ako príchod bábätka do rodiny, tak aj príchod šteňaťa je veľkou udalosťou. A je jedno, či je to potomok vášho psa, alebo ste si zaobstarali úplne nového psíka. A nemyslite si, aj pre neho je to tiež vzrušujúca udalosť. Nové prostredie, nové pachy, s tým všetkým sa musí nejaký čas zžívať. Popri jeho výchove hrá rozhodujúcu úlohu v jeho vývine a dospievaní výber správnej stravy. Malému dieťaťu tiež nedávate párok, keď viete, že potrebuje úplne inú stravu. Práve chyby vo výžive môžu spôsobiť zdravotné problémy, a tie potom mnohokrát pretrvajú po celý život. Pokiaľ teda nie sú fatálne. O čo všetko je dôležité dbať, a ako postupovať, aby váš psík vyrástol v zdravého psa, ktorý vám bude prinášať radosť dlhé roky, o tom si môžete prečítať v našom článku.

Krmivá pre šteňatá: Porovnanie 10 najlepších krmív pre šteňatá podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších krmív pre šteňatá. Ako sme tieto krmivá pre šteňatá vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto krmivá sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť krmivá pre šteňatá podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie krmivo pre šteňatá.

NázovVzhľadHmotnosť balenia (kg)Veľkosť plemenaAktivita psaHypoalergénneOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice 12 kgKrmivo pre šteňatá Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice 12 kg12VeľkéMláďatá vo vývineÁno62,88Zobraziť v obchodoch
Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kgKrmivo pre šteňatá Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kg12Pre všetkýchMláďatá vo vývineÁno59,9Zobraziť v obchodoch
Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kgKrmivo pre šteňatá Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kg12Pre všetkýchBežnáÁno60,61Zobraziť v obchodoch
Calibra Dog Life Junior Large Breed Lamb 12 kgKrmivo pre šteňatá Calibra Dog Life Junior Large Breed Lamb 12 kg12VeľkéBežnáÁno90,79Zobraziť v obchodoch
Royal Canin Maxi Puppy 15 kgKrmivo pre šteňatá Royal Canin Maxi Puppy 15 kg15VeľkéMláďatá vo vývineNie81,6Zobraziť v obchodoch
Royal Canin Medium Puppy 15 kgKrmivo pre šteňatá Royal Canin Medium Puppy 15 kg15StrednáMláďatá vo vývineNie86,6Zobraziť v obchodoch
Brit Premium by Nature Junior M 15 kgKrmivo pre šteňatá Brit Premium by Nature Junior M 15 kg15StrednáMláďatá vo vývineÁno41,2Zobraziť v obchodoch
Brit Fresh Beef with Pumpkin Puppy Large 12 kgKrmivo pre šteňatá Brit Fresh Beef with Pumpkin Puppy Large 12 kg12VeľkéBežnáNie53,9Zobraziť v obchodoch
N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry 12 kgKrmivo pre šteňatá N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry 12 kg12StrednáBežnáNie62,89Zobraziť v obchodoch
Carnilove Salmon & Turkey for Large Breed Puppy 12 kgKrmivo pre šteňatá Carnilove Salmon & Turkey for Large Breed Puppy 12 kg12VeľkéBežnáNie70,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia krmiva pre šteňatá od ich užívateľov.

Ako vybrať krmivo pre šteňatá?

Je dôležité, aby ste sa vyvarovali hneď od začiatku chýb, ktoré by mohli rásť a vývoj vášho šteňaťa poznamenať na celý život. Má to svoju logiku. Malé deti tiež jedia inú stravu ako dospelí. Zásady zdravej a prospešnej výživy sú dôležité tieto veci.

  • Zloženie krmiva pre šteňatá má iné pomery základných živín, minerálov, stopových prvkov tak, aby spĺňalo ich základné potreby
  • Doplnenie krmiva prípravkami s minerálnymi látkami tak nie je nutné, a skôr vášmu miláčikovi uškodí
  • Je dôležité aby ste množstvo v jednej kŕmnej dávke správne spočítali. Príliš veľké dávky môžu spôsobiť rýchly rast šteňaťa, av dospelosti sklon k nadváhe. Tiež môže mať problémy s kĺbmi.
  • Tie najlepšie krmivá pre šteňatá neobsahujú obilniny a ani cukor. V minimálnom množstve alebo vôbec umelé arómy a konzervačné látky.
  • Pokiaľ dávate psíkovi maškrty, pamätajte, že sú kaloricky veľmi výdatné, a je potrebné to zohľadniť v dávkovaní hlavného jedla.
  • Je lepšie kŕmiť šteňa viackrát denne po menších dávkach, vyvarujete sa tak tomu, že bude mať zažívacie problémy.
  • Pamätajte tiež, že každé plemeno dospieva inak rýchlo, a tak by prechod na krmivo pre dospelých psov mal prebehnúť vtedy, keď psík odrastie a dospeje.

Krmivo pre šteňatá: Aké druhy kŕmenia nájdeme na trhu?

V zásade rozoznávame niekoľko druhov krmiva. Sú to suché krmivá a mokré. Ďalej je možné si krmivo pripravovať doma a nakoniec je to BARF strava.

Suché sú granule. Výrobcov a druhov granúl je na trhu naozaj veľa. Záleží len na nás, koľko prostriedkov chceme do výživy nášho miláčika investovať. Majte na pamäti, že granule by mali obsahovať základné výživové prvky, potom niekoľko doplňovacích zložiek a to je všetko. Granule sú dobre skladovateľné, nekazia sa, a cenovo vyjdú lepšie.

Mokré krmivá

Mokré krmivo býva často vizuálne lákavejšie ako granule. Navyše miera tepelného spracovania býva nižšia. Takmer vždy sa pripravuje z čerstvých surovín. Obsahuje ale až 70% vody, a tak je pomer cena – objem nepomerne vyšší ako pri granuliach. Pokiaľ ale vaše šteňa nechce suchú stravu prijímať, nezostáva vám, než kŕmiť mokrým kŕmením. A treba mu do misky sem tam pár granúl pridať.

Domáca strava

Jednou z možností je psovi variť. Zohnať zodpovedajúce suroviny dnes už tak veľký problém nie je, ale potrebujete zodpovedajúce úložné priestory, a tiež to zaberie veľa času. Keď spočítate všetky náklady, vyjde vás to tiež výrazne drahšie ako kupovať krmivo už hotové. Ale viete, čo vášmu psovi dávate.

BARF strava

V poslednej dobe prichádza do módy kŕmenia tzv. BARF stravou. Je to kŕmenie v prirodzenom stave, bez tepelnej úpravy. Surové mäso, surová zelenina aj ostatné ingrediencie. Je to v podstate návrat do minulosti, pretože psy sú šelmy a keď niečo ulovili, zožrali to surové. Opäť platí, že potrebujete zdroje dobrých surovín, miesto na uskladnenie a čas na prípravu. A cena je niekde inde ako pri hotových krmivách.

Zloženie krmiva podľa jednotlivých zložiek

Pes je ako šelma od prírody mäsožravec. Najvyšší podiel kŕmenia by teda malo byť mäso. Pre šteňatá je dôležité, aby bolo kvalitné, a jeho podiel bol vyšší ako pre dospelé psy. Rovnako sa to týka bielkovín. Ale pozor na to, aby boli živočíšne. Ďalej sú to tuky, sacharidy, popoloviny, stopové prvky, minerály a vláknina. Nežiaduce sú aromatické látky a konzervanty. Teraz sa poďme pozrieť na jednotlivé zložky kŕmenia.

Mäso

Najlepším zdrojom živočíšnych bielkovín je mäso. A je jedno, či to je jahňacie, hydinové, či rybie. Dôležité je, aby bolo kvalitné, a bolo ho v krmive dostatočné množstvo. Pre šteňatá, ktoré rastú a vyvíjajú sa, by to malo byť minimálne 40%. To sa počíta v surovom stave. Po usušení to bude tak tretina. Kvalitné mäso sa pozná podľa toho, že má veľké % bielkovín. Tie sú stavebným kameňom svalov a šliach. Pozor na obsah mäsokostnej múčky, pretože tá je tepelne upravená, a po pridaní do granúl sa opäť tepelne upravuje. Jej výživové hodnoty sú potom veľmi nízke. Na obale by mal výrobca uvádzať o aké mäso sa jedná. Čerstvé, mrazené alebo sušené. Pokiaľ je v granulách pridaná mäsová múčka, spoznáte to podľa toho, aký je obsah popolovín. Kvalitné krmivo obsahuje do 12% týchto prímesí. Tie najhoršie pokojne aj 40%. tým sa radšej vyhnite. Ďalším parametrom pre výber granúl je, či je uvedený konkrétny druh mäsa a jeho zdroj. Pečeň, obličky sú v poriadku, ale produkty živočíšneho pôvodu môžu skrývať rohy, srsť, alebo aj kopytá. Tým sa vyhnite.

Bielkoviny

Aj tu platí, že pre psa sú vhodné živočíšne bielkoviny. Sú však nepomerne drahšie ako tie rastlinné. A tak to môže niektorých výrobcov zvádzať k tomu, ich do granúl pridávať. Môže ísť o hrachový, kukuričný alebo ryžový proteín. Zvýši obsah bielkovín, ale pre psíka nemajú žiadny prínos. Obsah v kŕmení pre šteňatá by mal byť vyšší ako 25%. opäť dobrý výrobca na obale uvádza, aký druh bielkoviny granule obsahujú. Keď však bude ich obsah príliš vysoký, rýchly rast svalovej hmoty môže zapríčiniť deformáciu kĺbov, alebo kostí samotných, a z toho plynúce problémy v dospelosti.

Tuky

Ako pre človeka, tak aj pre psíka platí, že tuky sú najväčším zdrojom energie. Pokiaľ sú živočíšneho pôvodu, sú ľahko stráviteľné, (stráviteľnosť v tomto prípade je okolo 90%), zvyšujú chutnosť krmiva, a sú v neposlednom rade zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Niektoré vitamíny organizmus nedokáže vstrebať bez prítomnosti tukov v tele. Ďalej podporujú správnu funkciu obličiek a schopnosť rozmnožovania. Ich prítomnosť v kŕmení pomáha izolovať nervové vlákna, rovnako tak podporuje prenos živín a sú stavebnou látkou bunkových stien. Obsah tuku v granulách by mal pre šteňatá pohybovať okolo 10%. Nízky obsah sa môže prejaviť suchou až šupinatou kožou alebo hrubou srsťou. Dlhodobý nedostatok tukov môže viesť až k problémom s rastom. Jeho nadbytok potom k obezite.

Vláknina

Pretože mäso samo o sebe je horšie stráviteľné, nevyhnutnou súčasťou kŕmenia je vláknina. To je nestráviteľná zložka granúl. Jej podiel zvyšuje objem krmiva, a z čriev odvádza nestrávené časti potravy. Jej podiel by sa mal pohybovať do 4%. Nedostatok môže spôsobiť zápchu, nadbytok naopak rýchlejšie vyprázdňovanie a psíkovi tak môžu chýbať dôležité živiny, minerály a vitamíny. Vláknina má málo kalórií, av zažívaní má skôr funkciu čistiacu. Možno ju ešte rozdeliť na rozpustnú vo vode – má preháňavé účinky, a je obsiahnutá v ovocí či strukovinách, a nerozpustnú – tá naopak stimuluje pohyb čriev. Nachádza sa v koreňovej zelenine.

Sacharidy

Alebo aj cukry. Sú neoddeliteľnou a dôležitou zložkou kŕmenia, ktorá by v ňom nemala chýbať. Sú zdrojom rýchlej energie, ktoré šetria bielkoviny a tuky na neskoršie využitie, a súčasne obsahujú veľké množstvo vlákniny a antinutričných látok. Ich zdrojom v granulách obyčajne býva kukurica, pšenica, ryža, ovos a zemiaky. Najlepšie stráviteľné sú zemiaky, ovos a ryža. Kukurica a pšenica sú pre psíkov oveľa horšie stráviteľné, a navyše pšenica obsahuje lepok, ktorý je pre šteňatá obzvlášť nevhodný. Pes nie je na trávenie sacharidov dobre vybavený, a preto by sa v jeho potrave mali objavovať len v malom meradle. Ich nadbytok vedie k jeho premene na tuk, ktorý sa mu v tele ukladá, a môže už v mladom veku viesť k obezite. Niektorí výrobcovia na obaloch uvádzajú sacharidy rozdelené do niekoľkých názvov, a to preto, aby to vyzeralo, že ich tam nie je príliš veľa. Keď si však sčítate napríklad 5 zložiek ktoré majú v názve kukurice, vyjde vám číslo, ktoré je vysoko nad odporúčané množstvo.

Vitamíny, minerály a stopové prvky

Väčšina z nás vie, že minerály, vitamíny podporujú správne fungovanie organizmu. Tiež posilňujú imunitu, a to platí ako pre ľudí, tak aj pre psov. Vo veku, keď sa organizmus vyvíja a rastie, to platí dvojnásobne. Ani psí organizmus si tieto látky nevie sám vyrobiť, a tak ich treba do tela dodávať ako zložku potravy. Dnes prakticky všetky druhy kŕmenia tieto látky obsahujú v odporúčanom množstve, a tak sa nemusíme báť, že by psíkom chýbali. Výnimku tvoria vitamíny K a C. nižšie si ukážeme, ktoré vitamíny krmivo obsahuje a na čo mu prospieva

  • Vitamín A – rovnako ako u ľudí pomáha psovi v raste a zlepšuje mu zrak Vitamín D – vďaka nemu má zdravé kosti a zuby Vitamín E – podporuje rast srsti, svalov, je dobrý pre zdravé nervy, chráni bunky v tele a podporuje plodnosť Vitamín C – posilňuje imunitu, a aj keď si ho pes vie vyrobiť, keď je v kŕmení zastúpený, aspoň v malom množstve Vitamín H – biotín slúži na udržanie zdravej kože a kvalitnej srsti, ovplyvňuje funkciu pečene Vitamíny skupiny B – rovnako ako u človeka zaisťujú správnu funkciu zažívania

Ďalšou zložkou potravy sú minerály. Sú pre fungovanie a vývoj organizmu rovnako dôležité ako vitamíny. Tu si uvedieme tie, ktoré by malo každé krmivo obsahovať.

  • Vápnik a fosfor – podporujú rast kostí a zubov Sodík – má vplyv na nervový systém a stráži v tele telesnej tekutiny Draslík – pomáha s odbúravaním tukov a cukrov, podporuje trávenie

Potom by strava pre našich miláčikov mala obsahovať ďalšie minerály, ale iba v stopovom množstve. Vymenovať by sme ich mohli viac, ale dobrý výrobca kŕmenia je odporúčanom množstve pridáva. Na obaloch však byť vymenované byť nemusí. Potom sú tu ďalšie zložky potravy, ktoré sú vítané, a sú to probiotiká – podporujú správne zažívanie, a zvyšujú imunitu, potom látky na kĺby a väzivá – ako je glukosamín a chondroitín, ďalej to môžu byť byliny a zelenina. Tá sa pridáva kvôli obsahu vlákniny, inak nemá výživovú hodnotu. Pokiaľ krmivo toto všetko obsahuje potom nie je potrebné ani v útlom veku psa podávať žiadne potravinové doplnky. Keď si však preštudujeme zloženie krmiva, nemali by sme zabúdať na čo si dávať pozor. Sú to látky, ktoré by mohli psovi škodiť, a tak by ich kŕmenie malo obsahovať čo najmenej.

  • Alergény
  • Aromatické látky
  • Konzervanty
  • Soľ

Tieto látky môžu psovi škodiť rovnako ako ľuďom. Teda okrem soli. Zažívanie šteňaťa je citlivé ako u malého dieťaťa. Preto sa snažte pri výbere krmiva vyberať také druhy, ktoré ich neobsahujú, alebo len vo veľmi malom množstve.

Popoloviny

Sú látky, ktoré pes nestrávi. Z ich objemu v podstate nič nevyužije, a ich obsah by sa mal pohybovať medzi 5 – 8%. Väčší objem značí, že kŕmenie nie je tak kvalitné, a obsahuje prímesi, napr. mletých kostí. Naopak, príliš malé množstvo môže značiť na menší podiel čerstvého mäsa. V neposlednom rade obsahuje krmivo pre psov aj zložky, ktoré môžeme nazvať neuškodia, ale ani neprospievajú. Aby výrobca ušetril na cene, pridáva do kŕmenia sóju, zvyšky obilnín, alebo produkty živočíšneho pôvodu. Tie majú za cieľ nahradiť drahšie zložky granúl, či už mäso, alebo bielkoviny alebo tuky. Psom síce neublíži, ale ani z nich nezískajú žiadny profit.

Výber na trhu je skutočne bohatý

Pretože len u nás vlastní psíka viac ako 60% domácností, množstvo výrobcov, alebo dovozcov je naozaj veľké. Rovnako tak počet výrobkov. Takže je určite z čoho vyberať. Na internete nájdete pomerne dosť portálov, kde sú jednotlivé produkty podrobené testom kvality aj zloženia a následne ohodnotené. To pre vás môže byť vodítkom, od ktorého výrobca budete kupovať. Úplne najlepšie je opýtať sa majiteľa od ktorého psíka kupujete, akým druhom kŕmenia kŕmi fenu. Zrejme rovnakým druhom bude kŕmiť aj šteňatá, a pokiaľ mu granule chutia, máte oveľa ľahšie.

Cenová relácia kŕmenie pre šteňatá

Cena do 2 EUR za 1kg. V tejto cenovej relácii kúpite kŕmenie v supermarketoch. Kvalita a použité suroviny zodpovedajú cene. Mäso je väčšinou z múčky, sacharidy obsahujú lepok, bielkoviny môžu byť aj rastlinné. Výživové hodnoty a kvalita tak zodpovedajú cene. Cena od 4 EUR vyššie. To sú u väčšiny výrobcov prémiové výrobky, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie kritériá, a môžeme ich vo veľkom % produktov odporučiť. Ich zloženie je naozaj kvalitné, a bude vašim miláčikom chutiť. U tých naozaj najlepších sa môže cena vyšplhať aj na 8 EUR za 1kg. Pokiaľ nechcete začať s tým najdrahším hneď od začiatku, môžete zvoliť strednú cestu. Nie vždy platí, že to najdrahšie je to najlepšie. Ona cena za 1kg môže byť zavádzajúce. Ďaleko lepším ukazovateľom je cena za 1 kŕmnu dávku. Kúpte malé balenie a vyskúšajte, ako vášmu psovi chutí. Či po ňom nemá hnačku, alebo nejakú alergickú reakciu. Potom môžete kúpiť veľké balenie, ktoré je cenovo výhodnejšie. A to nielen podľa kvality, ale aj podľa veľkosti plemena. Pre tie menšie a stredné plemená budú drahšie. Majú totiž vyššiu výživnú hodnotu. Tu je niekoľko výrobcov, ktoré nájdete na trhu – Brit, Pet Royal, Royal Canin, Pet Veterinary, Advance, Fitmin, a mnoho ďalších. Určite neurobíte chybu, keď sa pred príchodom šteňaťa poradíte s veterinárom. K nemu chodia ľudia keď má ich maznáčik problém, a od nich sa dozvie, čím kŕmia, ako sú s kŕmením spokojní, a túto informáciu odovzdá.

Mokré kŕmenie

Tieto krmivá sa dodávajú prevažne v konzervách, od 400gr, až po 2kg. Aj tu nájdeme niekoľko výrobcov. Cena sa pohybuje od 1,5 EUR za konzervu, ale môže to byť aj 6 eur. V konzerve, ktorá má obsah 1kg kŕmenia však môže byť až 70% vody. Jedna kŕmna dávka tak môže vyjsť podstatne drahšie ako u suchých krmív.

Doplnky stravy pre šteňatá

Ďalším doplnkom k základnej strave patria maškrty. Už vo veku približne 3 mesiace by sme mali začať so základným výcvikom psa. A ako odmenu dostáva maškrtu. Tie sú energeticky veľmi výdatné, a tak by sme toto mali zohľadniť v základnej kŕmnej dávke. A potom sú tu rôzne pochúťky na okusovanie, ako sú sušené kože, uši, ale aj z nich pes získava energiu a výživné látky. Tie je možné zakúpiť v každej predajni kde majú sortiment pre psov.

Zvyšky od vášho stola

V žiadnom prípade nekŕmte psa zvyškami vašej stravy. Obsahuje soľ, korenie, a to pre psie zažívanie nie je to najlepšie. A vaše obavy z toho, že kŕmenie granulami je príliš fádne, nie sú na mieste. Obsahujú všetko čo pes potrebuje od raného veku až po život seniora, a pokiaľ po nich prospieva, nie je potrebné niečo meniť, či mu stravu dopĺňať niečím ďalším.

Voda

Okrem kŕmenia nezabúdajte, že pes potrebuje piť. Mal by preto mať v miske neustále čistú vodu, aby hlavne pri fyzickej aktivite, alebo v letných mesiacoch mohol kedykoľvek uhasiť smäd. A to platí pre staré psy, ako aj pre šteňatá.

Pravidelnosť kŕmenia

Dôležitým prvkom v správnej výžive je okrem kvalitného kŕmenia aj pravidelnosť. Šteňatá kŕmime viackrát denne. Majú menší žalúdok, a tak pri vyššej kŕmnej dávke mohla mať zažívacie problémy. Štyrikrát denne je tak akurát. S pribúdajúcim vekom dávkovanie znižujeme na 1-2x denne, podľa veľkosti psa. Malé plemená kŕmime aj v dospelosti 2x denne, tie veľké pokojne aj raz. Pokiaľ dodržíme všetky pravidlá o kvalite, množstve kŕmenia, pohybu, a ďalších vecí, môže sa náš štvornohý kamarát dožiť v zdraví dlhého veku a po celú dobu nám robiť spoločnosť.

5/5 - (15 votes)

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *