Menu Zavrieť

Vysielačky

vysielacky

Či už plánujete zaobstarať vysielačku za pracovným účelom, alebo pre deti na hranie, je dobré sa pred kúpou trochu oboznámiť s parametrami, ktoré tejto mašinky majú.

V posledných rokoch sa na vysielačky už skoro zabudlo, ale teraz chytajú druhý dych a vracia sa k nim nadšenci naprieč generáciami. Ak medzi nich patríte aj vy, alebo chcete nadšencov potešiť darčekom v podobe vysielačiek, poďte sa so nami zoznámiť a určiť, ktorá je pre Vás tá pravá.

Vysielačky: Porovnanie 10 najlepších vysielačiek podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších vysielačiek. Ako sme táto vysielačky vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto vysielačky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšiu vysielačku.

Názov vysielačkyVzhľadZnačkaDosah (v km)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Motorola TLKR T42 3ksVysielačka Motorola TLKR T42 3ksMotorola424,9Zobraziť v obchodoch
Baofeng UV-5RVysielačka Baofeng UV-5RBaofeng1043,8Zobraziť v obchodoch
Evolveo FT-XM2Vysielačka Evolveo FT-XM2Evolveo843,92Zobraziť v obchodoch
Sencor SMR 600Vysielačka Sencor SMR 600Sencor850Zobraziť v obchodoch
Motorola TLKR T82 ExtremeVysielačka Motorola TLKR T82 ExtremeMotorola1078,71Zobraziť v obchodoch
Sencor SMR 130 TwinVysielačka Sencor SMR 130 TwinSencor730,55Zobraziť v obchodoch
Sencor SMR 131Vysielačka Sencor SMR 131Sencor727Zobraziť v obchodoch
Motorola TLKR T62Vysielačka Motorola TLKR T62Motorola847,31Zobraziť v obchodoch
Baofeng BF-888SVysielačka Baofeng BF-888SBaofeng627,3Zobraziť v obchodoch
Baofeng UV-82Vysielačka Baofeng UV-82Baofeng1048,3Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia vysielačiek od ich užívateľov.

Ako vybrať vysielačku

V prvom rade sa ako vždy musíte pred kúpou rozhodnúť, za akým účelom vysielačku zaobstarávate a až potom sa dá zamerať na konkrétne parametre, podľa ktorých sa dá určiť presný model. Ak teda máte otázku zodpovedanú, je čas si prečítať tento článok, ktorý sme si pre vás pripravili. Zoznámite sa tu s pásmami a rozdelením vysielačiek podľa týchto pásiem. Ukážeme si výhody aj nevýhody týchto druhov a zameriame sa aj na ostatné parametre pre výber vysielačky ako je napríklad vysielací výkon, prevedenie antény, odolnosť, výdrž batérie aj dizajn vysielačky. Potom, čo si tieto parametre zhrnieme a upresníme, sa ako vždy zameriame aj na cenu, kde si vysielačky rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme si, čo možno od aké vysielačky očakávať.

Vysielačka a jej parametre

K správnemu pochopeniu tohto produktu, je dobré poznať parametre, a keď si vysielačku kupujete na profesionálne účely, alebo do nej mienite investovať väčší obnos, je viac než dôležité poznať parametre dokonale. Dnes sa teda pokúsime zhrnúť všetko, čo treba vedieť do jedného krátkeho a zrozumiteľného balíčka.

Pásmo vysielačky

Významným krokom, ktorý čaká každého nadšeného majiteľa nové rádiostanice, je výber pásma. V súčasnosti ich rozlišujeme hneď niekoľko, ale nie všetky sú určené pre štandardné použitie:

  • CB – občianske použitie
  • PMR – občianske použitie
  • UHF – pre členov Slovenského rádioklubu, bezpečnostné služby, IZS, taxislužby; obmedzený prístup pre voľné použitie
  • VHF – riadiacich letovej prevádzky a pilotov; málo všeobecne zdieľaných frekvenciou
  • MB – výhradne pre dopravné a zdravotné služby, nemocnice a podniky
  • VKV a UKV – iba po pridelení kmitočtu

Je teda viac, než jasné, že voľne a bez certifikácie možno používať len dve pásma a to CB a PMR. Keďže sú ostatní frekvencie využívané štátnymi aj súkromnými inštitúciami, musíte pre ich použitie získať oprávnenie. Dávajte si pozor najmä na frekvencie VKV a UKV, ktoré môžete využiť iba po pridelení kmitočtu. Ich prevádzka je totiž dokonca podmienený vlastníctvom rádioamatérskej licencie, získané absolvovaním skúšok. Nemôžu byť využívané na komerčné účely.

Pásmo CB

CB pásmo je nestarnúca klasika, ktorá svojou primitívnosti zloží súkromím spojením, automobilom, ale napríklad aj policajtom, alebo vodičom kamiónov, ktorí sa touto formou upozorňujú na uzávierku a kolóny. Dosah spojenie sa pohybuje od 2 do 15 kilometrov, dostačuje teda pre bežnú potrebu. Problémom môže byť časté rušenie, keďže sa nikdy nestane, že by ste na danom kanáli boli sami. Pripraviť si tiež musíte vysielačku s maximálnym výkonom 4 W. Za získanie zariadenia pre CB pásmo zaplatíte výrazne vyššia obnos, než je typický pre oblasť PMR.

Pásmo PMR

Ak ste si zaobstarali lacnejší model, ktorý je dostupný v kde akým supermarkete, pripojíte sa zrejme do pásma PMR, kde sa spojíte s čistým zvukom na jeden z ôsmich kanálov. V prípade, že budete mať vytuněnější model, budete môcť nežiaduce narušiteľa od iných vysielačiek vyhadzovať. Pripravte sa na nízky dosah dosahujúce púhych 0,5 až 2 kilometrov. Pri vynikajúcich podmienkach môže byť maximálna číslo zhruba trikrát vyšší. Na druhú stranu si môžete byť istí, že budete vypočutí bez akýchkoľvek rušivých elementov.

Druhy vysielačiek

Teraz, keď sme sa zoznámili s pásmami, sa môžeme vrhnúť na druhy vysielačiek, ktoré sa rozdeľujú práve podľa pásiem. Povieme si o každej z nich pár slov a ukážeme si aj nevýhody a výhody jednotlivých druhov.

Vysielačky pre pásmo CB

Jedná sa o tzv. Občianskej pásmo, ktoré pracuje s frekvenciou 27 MHz. Stretnúť sa tu môžete sa 40 alebo 80 kanálmi. Majte ale na pamäti, že kanál 9 je vyhradený pre núdzové volania. Cenovo sú tieto vysielačky veľmi výhodné. Používajú sa väčšinou pre bežné použitie napríklad na stavbách, pri športových udalostiach a pod. V rámci predpisov je výkon týchto vysielačiek obmedzený na 4 W. Tým, že sa jedná o rozšírené pásmo, nie je problém, aby ste zachytili cudzie hovory. Preto existujú určité kódexy, ako sa pri komunikácii s vysielačkou správať.

Výhody

  • Veľký počet dostupných kanálov
  • Nie je potrebné žiadne koncesie
  • Relatívne veľký dosah

Nevýhody

  • Dlhšie hľadanie voľného kanála

Vysielačky pre pásmo PMR

Výhodou pásma PMR resp. PMR446 je medzinárodnú platnosť v Európe. Veľmi často sa potom tieto vysielačky používajú pri cestách práve do zahraničia, aj tu môžete nadviazať zaujímavá priateľstvo s ďalšími rádioamatérov v rôznych krajinách. Toto pásmo je samo o sebe univerzálnej a ponúka kvalitné pomer cena / výkon, presnejšie povedané vysielačky fungujúce v pásme PMR.

Výhody

  • Bezplatná pásma bez koncesií
  • Možné dlhých spojenia
  • Využitie v ČR aj v Európe

Nevýhody

  • Prekážky značne ruší signál
  • PMR pásmo nie je v USA
  • Obmedzený výkon na 0,5W

Vysielačky pre VKV a UKV

Tieto pásma sú už profesionálne a pracujú s frekvenciou 172 až 448 MHz. Ako už vyplýva z potrieb profesionálneho použitia, ponúka spoľahlivé spojenie aj v náročných prevádzkach. Využívať sa dajú ako v otvorených, tak v uzavretých priestoroch. Je potrebné ale mať na pamäti, že v uzavretých priestoroch sa dosah vysielačiek značne zmenšuje.

Výhody

  • Mnoho rôznych funkcií
  • Veľký frekvenčný rozsah

Nevýhody

  • Pre profesionálne využitie
  • Vyššia cena vysielačiek

Ručné či základňová

Tieto vysielačky sa príliš predchádzajúcom nepodobajú. Ide v podstate o ťažko prenosné „krabice“, ktoré však majú oveľa väčší dosah. Než sa teda pustíte do výberu vysielačky, musíte si najprv uvedomiť, na čo budete vysielačku používať a čo od nej presne očakávate . Podľa toho potom vybrať vhodnú vysielačkupodľa pásma no a samozrejme potom podľa ceny. Nie každý je takým rádiovým nadšencom, aby šiel a vydal rovno vysielačku za desať tisíc.

Dosah a rušenia

Dosah pre vás bude asi tým najdôležitejším parametrom, pretože predovšetkým on ovplyvňuje aj výslednú cenu. Platí tu teda jednoduché pravidlo – čím väčší dosah, tým vyššia cena. Hoci výrobcovia udávajú počet kilometrov dosahu, nemusí sa vždy zhodovať s reálnym dosahom. Rolu totiž hrá úplne všetko. Od počasie až po najrôznejšie pahorky či mestskú zástavbu. Tieto výstupky potom majú neblahý vplyv na signál a dochádza k tzv. rušenia. To sa samozrejme zvyšuje aj v meste, pretože na seba naráža mnoho rôznych signálov a k rušeniu tak dochádza oveľa viac, než napríklad v otvorenej krajine. Samotný dosah vysielačky sa potom veľmi často odvíja od pásma, v ktorom je schopná (resp. Je vysielačke umožnené) pracovať. S tým všetkým potom súvisí frekvencia v MHz. Túto frekvenciu má každá vysielačka odlišnú, čo vedie k rozdielnym dosahujete.

Vysielací výkon

Tento výkon ide ruka v ruke s dosahom, takže aj tento parameter sa pri výbere nesmie v žiadnom prípade opomenúť. Aby sme ale mohli používať bežne dostupná pásma, je výkon vysielačiek limitovaný do 4W. Dobré je vedieť, že čím vyššia má vysielačka vysielací výkon, tým sa znateľne zvyšuje spotreba energie a tak musíte počítať so zásobou bateriek.

Prevedenie antény

Bez nej by nám bola vysielačka doslova k ničomu. Výber podľa antény je rozhodne diskutabilné, pretože nie ste schopní, bez reálneho vyskúšanie, kvalitu antény rozpoznať. Čo je ale dobré vedieť, je fakt, že existujú vysielačky, ktoré sa dokážu pripojiť na viacerých pásiem naraz. Problémom ale je, že sa znižuje celková účinnosť vysielania a tým pádom aj dosah.

Odolnosť vysielačky

Odolnosť vysielačky je dôležitá či už jej zaobstarávate k akémukoľvek účelu. Základom je samozrejme plast, ktorému sa pravdepodobne nevyhnete, ale dôležitú časť tvorí aj pogumované prvky, ktoré sú príjemné na držanie a odolnosť tejto mašinky zvyšujú. Dobré je si uvedomiť, že kvalitnejšími materiálmi rastie aj váha prístroja a tak je rozumné zvážiť tieto možnosti a ísť zlatou strednou cestou.

Výdrž batérie vysielačky

U vysielačiek sa možno stretnúť s dvoma druhmi zdrojov energie:

  • Na AAA batérie
  • S dobíjacími akumulátory

AAA batérie

Najlacnejšie modely vysielačiek využívajú služby klasických tužkových batérií. Tie nestojí príliš veľa peňazí, sú kedykoľvek vymeniteľné a po doplnení nových akumulátorov umožňujú okamžitý prevádzku vysielačky. Na druhej strane je možné dĺžku prevádzky počítať maximálne na niekoľko hodín. Preto majte vždy pri sebe dostatočnú zásobu článkov.

Dobíjacie akumulátory

Výhoda je tu v podobe nesporne dlhšej výdrže je veľká, pretože sa pohybuje v rádoch dní, nie hodín. Akumulátory sú navyše nabité veľmi rýchlo, čo opäť prikláňa výhodu na stranu akumulátora.

Dizajn vysielačky

Hoci vysielačky nepatrí medzi moderné prvky, ktoré by z vás robili väčšieho krásavca, výrobcovia týchto mašiniek chápu, že každej skupine používateľov sa páči niečo iné a tak sa v rámci možností snažia vyhovieť všetkým. Pre deti je možné na trhu nájsť menšie a primitívne prístroje s potlačou ich obľúbených postavičiek z rozprávok, pre slečny a pani nájdeme ružové mašinky, ktoré im vďaka farbe dajú šancu, a pre nadšencov armádnych farieb tu nájdeme rozsiahle maskáčové varianty. Než ich potlač, je lepšie pozerať na pohodlnosť držanie, ktoré je ovplyvnené tvarom a pogumovanými prvkami po stranách.

Cena vysielačky

Keď už teraz patríte medzi znalca vysielačiek, poďme sa spoločne zamerať na poslednú kapitolu dnešného článku a to je cena. Ako vždy si ceny rozdelíme do troch cenových kategórií a predstavíme si čo od aké možno očakávať.

Cena vysielačky do 40 € s DPH

Tu je možné nájsť iba primitívne vysielačky skôr určené pre hranie s deťmi, pretože dosah nebude prekračovať 1 km a výdrž batérie tiež nebude dvakrát najlepší.

Cena vysielačky od 40 € do 120 € s DPH

Tu je možné nájsť kvalitnejšie kúsky, ktoré neprekvapí ani neurazí. S dosahom to tu vyzerá už lepšie, pretože dosahujú aj niekoľko málo kilometrov. Ich nabíjanie už je riešené ako batériami, tak dobíjacími akumulátory. V tejto kategórii sa nájdu teda aj menej nároční užívateľov, ktorí si vysielačky neobstarávajú len z dôvodu zábavy, ale na reálne užívanie.

Cena vysielačky od 120 € a viac s DPH

Vo vyššej cenovej relácii sa nachádzajú produkty vysielačiek určené milovníkom rádiostaníc aj profesionálom. Využívajú vyšších pásma UHF či VHF, ktoré zaručujú dlhý dosah a perfektnú čistotu zvuku. Pripravte sa však na to, že pre pripojenie budete musieť predložiť príslušné certifikát. Za to všetko si však kúpite spoľahlivý prístroj, ktorý je schopný fungovať aj niekoľko dní. Ich dosah je až 25 kilometrov a sú vhodné aj do vozidiel (napríklad pre už spomínané vodiča kamiónov).

Vysielačky: Vysielačky a pár slov záverom

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú vysielačku. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nové vysielačky pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitnú vysielačku, ktorá bude fungovať presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady. Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe novej vysielačky zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík. Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé vysielačky a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom vysielačky. Dozviete sa tam tiež, ktorá vysielačka je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (8 votes)

Mohlo by vás zaujímať