Menu Zavrieť

Vertikutátory

vertikutator

Ak máte trávnik, určite ste sa stretli s klasickým spôsobom kosenia, či už kosačkou alebo traktorom. Niektorí ľudia však radi svoj trávnik kultivujú a chcú dosiahnuť tzv. golfový vzhľad. Napriek vašej snahe o hnojenie a chemické postreky sa vám to nemusí podariť, a tak hľadáte iné metódy, ktoré môžu váš trávnik len viac poškodiť. Tak prestaňte hľadať.

Vertikutátory a prevzdušňovače používajú oceľové nože a drôty namontované na valci na vertikutáciu a orezávanie trávnika, čím účinne odstraňujú plsť, mach a odumretú trávu. To umožňuje voľný priechod živín a vody ku koreňom trávnika. Tým sa trávnik omladí a zahustí.

Je to stroj podobný kosačke na trávu, ktorého názov je odvodený od anglických slov „vertical cut“, čo znamená vertikálny rez. Vertikutátor má niekoľko zvislých nožov, ktoré sú na vertikutačnom hriadeli zvyčajne usporiadané vo vzdialenosti 0,5 až 4 cm od seba. Zákrok otvorí povrch a umožní trávniku dýchať. Prevzdušňovač sa často zamieňa s bežným prevzdušňovačom, ale poskytuje úplne iné výhody. Prevzdušňovače sa zaboria hlbšie do trávnika, odstraňujú stonky a dosahujú veľmi viditeľné výsledky. Po vertikutácii je dôležité prejsť plochu kosačkou, aby sa odstránili všetky nečistoty, ktoré by mohli poškodiť povrch trávnika.

Rovnako ako pravidelné kosenie a zavlažovanie si každý trávnik vyžaduje prerezávanie a prevzdušňovanie. Pôda sa časom stláča (čo sa zhoršuje napríklad častým chodením), čím sa vytvára ideálne prostredie pre rast machov, rias, húb a plesní a korene trávy majú nedostatok kyslíka a horšie rastú.

Vertikutátory: Porovnanie 10 najlepších vertikutátorov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších vertikutátorov. Ako sme vybrali tieto vertikutátory? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto vertikutátory zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si zoradiť vertikutátory podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejší a najlepší vertikutátor.

NázovVzhľadTypVýkon (W)Objem koša (l)Rozsah (cm)Hĺbka prieniku (mm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Fieldmann FZV 2004-EVertikutátor Fieldmann FZV 2004-EElektrické150040321279,99Zobraziť v obchodoch
Fieldmann FZV 4010-EVertikutátor Fieldmann FZV 4010-EElektrické1800554012134Zobraziť v obchodoch
Levita S 1400Vertikutátor Levita S 1400Elektrické14003032?89Zobraziť v obchodoch
Fieldmann FZV 6050-BVertikutátor Fieldmann FZV 6050-BElektrické3000454015263,05Zobraziť v obchodoch
Hecht 1848 2in1Vertikutátor Hecht 1848 2in1Elektrické1800554013119,99Zobraziť v obchodoch
VeGA TS40-WVertikutátor VeGA TS40-WBenzín4470454015349,3Zobraziť v obchodoch
AL-KO Combi Care 38 E ComfortVertikutátor AL-KO Combi Care 38 E ComfortElektrické13005537?119Zobraziť v obchodoch
Fieldmann FZV 2102-EVertikutátor Fieldmann FZV 2102-EElektrické130040321292,82Zobraziť v obchodoch
MTD OPTIMA 38 VOVertikutátor MTD OPTIMA 38 VOBenzín3000503815429,01Zobraziť v obchodoch
Riwall PRO RPV 4058Vertikutátor Riwall PRO RPV 4058Benzín43003540?307Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia vertikutátora od ich používateľov.

Ako si vybrať vertikutátor?

Ak ide o stojan, ktorý sa dodáva v niekoľkých prevedeniach a rôzne typy majú rôzne funkcie, je nezávislý výber pomerne náročný.

Aký je rozdiel medzi vertikutátorom a prevzdušňovačom

V prvom rade by ste si mali vybrať medzi vertikutátorom a prevzdušňovačom. Vertikutátor a prevzdušňovač sú na prvý pohľad veľmi podobné stroje a často sa voľne zamieňajú (dokonca aj samotnými predajcami). Hoci sú obidva stroje určené na odstraňovanie starej plsti a machu, vertikutátor zasahuje hlbšie do pôdy (približne 2 – 3 mm) s úzkymi kovovými nožmi, čím dopĺňa a lepšie prevzdušňuje pôdu. Na druhej strane aerátori nesiahajú hlboko do pôdy, ale oceľovými pazúrmi zbierajú vrchnú vrstvu (plsť, listy a mach). Preto sú šetrnejšie k trávniku, takže ho môžete prevzdušňovať častejšie (zvyčajne po každom treťom kosení).

V súčasnosti však trh ponúka aj univerzálne kombinované stroje, ktoré majú valec s vertikálnymi nožmi aj valec s oceľovými pazúrmi (alebo pružinami).

Výber je ťažký, ale nie nemožný – na čo sa zamerať?

Ako pri každom nezávislom výbere sú najdôležitejšie parametre a výber správneho druhu. Pri každom výrobku je potrebné poznať rôzne faktory. V tomto prípade odporúčame najprv dôkladne preštudovať typy týchto strojov a potom podľa vašich finančných možností upraviť parametre, medzi ktoré patrí najmä výkon, materiál, šírka rezu, prípadne valec a typy nožov, ktorými stroj disponuje.

Ďalšie tipy pre výber správneho vertikutátora

Pri výbere typu vertikutátora je dôležitá veľkosť vašej záhrady. Vertikutátory pomáhajú prevzdušňovať pôdu, takže sú o niečo menej účinnou, ale potenciálne účinnejšou alternatívou k prevzdušňovačom. V prípade menších záhrad môžu byť elektrické prevzdušňovače rovnako účinné ako aerátory a odstránia z vášho trávnika aj nežiaduci mach. Elektrické sú tiež úspornejšie z hľadiska počiatočných nákladov aj nákladov na palivo. Pri väčších trávnikoch zvážte benzínový prevzdušňovač, aby ste sa zbavili ťažkopádnych káblov a zvýšili odolnosť. Benzínové prevzdušňovače sú ideálne na nerovný trávnik. Prevzdušňovače sa zvyčajne používajú na jeseň a benzínové modely sú o niečo odolnejšie a spoľahlivejšie pri nízkych teplotách a poskytujú potrebnú pevnosť a robustnosť na zvládnutie zamrznutej pôdy. Posledným faktorom pri rozhodovaní o výbere typu je cena – často sa neoplatí kupovať drahý benzínový vertikutátor, ak sa bude používať len obmedzene. Prenájom je často výhodnejší ako kúpa, pokiaľ nie je spojený s vážnou starostlivosťou o trávnik.

Druhy vertikutátorov

Rozdelenie na druhy pre vertikutátory je vcelku zložité. Každý výrobca si vytvorí vlastnú divíziu. Najbežnejšie rozdelenie na trhu je však podľa pohonu.

Rozdelenie vertikutátorov podľa typu pohonu

Ručné vertikutátory

Najjednoduchšie a najlacnejšie vertikutátory (presnejšie ručné vertikutačné hrable) sa podobajú záhradným hrabličkám s tým rozdielom, že sú na konci vybavené lopatkami a niekedy aj kolieskami. Ručné (alebo mechanické) prevzdušňovače a aerátory však môžu vyzerať aj ako menšie záhradné kosačky. Všetky tieto modely sú však vhodné len pre malé trávniky (okolo 150 m2) a špatne prístupné miesta (pod kríkmi, okolo plotov, v rohoch atď.). Na dosiahnutie požadovaného efektu je však pre tento účel potrebná väčšia fyzická sila. Trávnikárstvo týmto spôsobom je preto náročnejšie ako pri iných typoch.

Elektrické vertikutátory

V porovnaní s benzínovými modelmi sú elektrické vertikutátory tichšie, ľahšie a nevyžadujú údržbu. Majú však nižší výkon, a preto sú vhodné na údržbu menších plôch do 1000 m² (typicky menšie trávniky okolo domu). Zároveň ste pri ich používaní obmedzení dĺžkou prívodného kábla alebo dĺžkou predlžovacieho kábla. Výhodou je nízka hmotnosť, ktorá sa pohybuje okolo 14 až 15 kg.

Bezšnúrové vertikutátory

Ideálne stroje pre menšie záhrady do 600 m². Medzi ich pozitíva patrí jednoduchá obsluha a dobrá mobilita. Zároveň nie ste obmedzení napájacím káblom, stačí myslieť na stav batérie. Ak sa chcete vyhnúť tomuto problému a neprerušovať svoju prácu, majte v zásobe náhradnú batériu.

Benzínové vertikutátory

Bývajú výkonnejšie ako elektrické vertikutátory. Preto sú vhodné na údržbu veľkých plôch s rozlohou nad 1000 m². Zároveň neobmedzujú prívodný kábel a poskytujú tak úplnú voľnosť pohybu. Nevýhodou benzínových vertikutátorov je ich hlučnejšia prevádzka, hmotnosť približne 30 kg alebo viac a náročnejšia údržba.

Vyťahovacie vertikutátory

Ide o veľmi špecifickú kategóriu strojov, ktoré sa pripájajú zazáhradné traktory,malotraktory alebo štvorkolky. Tieto vertikutátory môžu byť buď motorové (najčastejšie so spaľovacím motorom), alebo samostatne pripojené a ťahané ťažným strojom . Sú určené na prerezávanie a prevzdušňovanie veľkých trávnatých plôch, odstraňovanie machu, buriny a trávnej plste. Ich typickým znakom je veľká akčná šírka (zvyčajne okolo 100 cm).

Parametre pre výber vertikutátora

Pri nezávislom výbere budú najdôležitejšiu úlohu zohrávať parametre. Poďme sa teda spoločne podrobne pozrieť na všetky parametre, s ktorými sa môžete na trhu stretnúť.

Výkon vertikálneho traktora

Stroje vybavené elektromotormi majú spravidla výkon do 1600 W a sú vhodné pre plochy do 800 m². Vyšší výkon však neznamená väčšiu plochu s elektromotorom, iba rýchlejšiu prácu. Na veľké plochy sú vhodné benzínové modely s výkonom nad 1800 W.

Veľké pozemky, členitý terén a vysoký výkon, podobne ako pri kosačkách na trávu, si vyžadujú cestovanie. To vám uľahčí prácu, keď len zmeníte smer a technológia sa postará o zvyšok.

Typ vertikutačného valca

Typ valca sme už spomenuli v základnom rozdelení na vertikutátory a prevzdušňovače. Prvý typ stroja je vybavený len vertikutačným valcom, ktorý je vybavený nožmi, ktoré sa zaboria hlbšie do pôdy, čím umožňujú prerezať pôdu a zároveň vyčistiť trávnik od machu a trávnej plsti. Valec Verticut je preto vhodný na hĺbkové prevzdušňovanie aj čistenie. Toto ošetrenie trávnika by sa však malo vykonávať len dvakrát ročne.

Na druhej strane, prevzdušňovací valec má oceľové alebo plastové drôty (alebo pružiny), ktoré z trávnika odstraňujú iba mach a plsť. Tento valec nezasahuje hlboko, takže prevzdušňovanie sa môže vykonávať častejšie (približne po každom treťom kosení).

Počet nožov

Pokiaľ ide o počet nožov, platí jednoduché pravidlo – čím viac, tým lepšie. S väčším počtom nožov nemusíte trávnik prevzdušňovať pozdĺžne a priečne, ale stačí len jeden smer. Možno tiež povedať, že čím viac nožov, tým lepší stroj. V lacných modeloch nájdete zvyčajne menej nožov, takže vertikutáciu musíte vykonávať najmä v dvoch smeroch (pozdĺžne a priečne).

Šírka rámu

Čím väčšia je šírka pokosu, tým väčšiu plochu môže vertikutátor/aerátor pokryť na jeden prechod. V aktuálnom sortimente nájdete stroje so šírkou od 32 do 40 cm. Väčšie pracovné zábery zvyčajne ponúkajú výkonnejšie elektrické prevzdušňovače.

Hĺbka rezu

V závislosti od nastavenia výšky chodu, ktorá je zvyčajne 4 až 5-násobná, je možné regulovať hĺbku rezu. Čím jemnejšie je nastavenie, tým účinnejšie sa dá trávnik prevzdušniť bez toho, aby sa poškodil. Drahšie modely umožňujú reguláciu pomocou páky, zatiaľ čo lacnejšie modely sa regulujú nastavením výšky kolies.

Počet náprav

Počet náprav daného stroja súvisí s jeho veľkosťou, hmotnosťou, a teda aj výkonom. Ľahké stroje (zvyčajne ručné, batériové a niektoré elektrické) majú len jednu nápravu. Naopak, výkonnejšie modely s elektrickým a spaľovacím motorom majú dve nápravy.

Kapacita zbernej nádoby

Počas vertikutácie alebo prevzdušňovania sa trávna tráva zbiera do zberných košov s objemom 30 až 55 litrov. Menší kôš je ľahší, ale je potrebné ho častejšie vyprázdňovať. Je možné pracovať aj bez koša a potom trávu zbierať kosačkou.

Materiál a spracovanie a hmotnosť

Tak ako pri iných parametroch, aj tu platí, že materiál a s ním súvisiace spracovanie závisí predovšetkým od nákupnej ceny stroja. Preto zvyčajne platí, že čím viac zaplatíte, tým kvalitnejší vertikutátor alebo prevzdušňovač dostanete.

Lacnejšie modely sú vyrobené z pomerne krehkého plastu, drahšie zo špeciálnych tvrdených plastov a najdrahšie sa môžu pochváliť celokovovým podvozkom.

Vertikutátory sú veľkosťou porovnateľné s bežnými kosačkami. Veľký dôraz by ste mali klásť na skladovanie, pretože stroj budete s najväčšou pravdepodobnosťou používať len dvakrát ročne a zvyšok času bude odpočívať v garáži alebo záhradnom prístrešku. Minimálnou požiadavkou na skladovanie je sklopná rukoväť, ale lepšie je, ak sa dá vertikutátor čiastočne zložiť alebo rozložiť.

Zatiaľ čo jednoduchšie modely, manuálne a elektrické, môžu vážiť okolo 10 kg, hmotnosť sa zvyšuje s rastúcim výkonom. Štandardom je hmotnosť okolo 20 až 33 kg, avšak najvýkonnejšie stroje môžu mať hmotnosť okolo 40 kg a viac.

Bezpečnostné funkcie

Okrem už spomenutých musí byť vertikutátor bezpečný. Preto vždy zistite, či je model vybavený bezpečnostnou brzdou noža alebo motora.

Ako správne vertikutovať trávnik

Prečo?

Korene trávy potrebujú vzduch, vodu a živiny, aby boli silné a zdravé. Ak sa pôda zhutní, hoci len mierne, zabraňuje toku zdrojov, ktoré podporujú zdravý rast trávnika. Vrstva zhutnenej pôdy hrubá len 0,5 až 1 palec môže výrazne ovplyvniť zdravie a krásu vášho trávnika. Vetraním sa v pôde vytvoria otvory, ktoré zmiernia zhutnenie, aby sa ku koreňom trávy dostal vzduch, voda a živiny. Trávniky, ktoré sú kvôli prerastenej pôde ochudobnené o svoje základné potreby, bojujú v stresových situáciách, ako sú horúčavy a nedostatok zrážok, a strácajú svoju zdravú, sýtu farbu. Trávniky postupne odumierajú v dôsledku nedostatku kyslíka, vody a živín, ktoré sú k dispozícii len niekoľko centimetrov od nich. Aj jediné prevzdušnenie môže otvoriť cestu týmto základným prvkom, aby dosiahli úroveň potrebnú na vdýchnutie nového života do trávnika.

Ako?

Vertikutácia sa vykonáva len vtedy, keď je trávnik suchý. V ideálnom prípade by sa mala vykonávať dvakrát ročne – na jeseň a na jar. Nikdy sa nesmie vykonávať na čerstvo založenom trávniku, pretože by mohol pokosiť trávy, ktoré ešte nezapustili korene. Prvá vertikutácia by sa mala vykonať až po dvoch a najlepšie troch rokoch od založenia trávnika. Pred vertikutáciou pokoste trávnik na jar na 2 až 4 cm a na jeseň na 5 až 6 cm. Potom nastavte vertikutátor na rezanie trávnika do hĺbky približne 3 cm. Jazdite so strojom po ploche rovnomerným tempom bez zastavenia. Ak sa zastavíme, stroj sa môže vypnúť.

Kedy?

Možno si nemyslíte, že by sa váš trávnik zhutnil, ale stáva sa to častejšie, ako si myslíte. Očividnejšími páchateľmi sú vodiči alebo malé zariadenia jazdiace po trávniku, ale aj deti a domáce zvieratá môžu po svojich výletoch za zábavou vonku zanechať celý trávnik alebo jeho časť kompaktnú. Ak žijete v oblasti, kde je bežná ťažká ílovitá pôda, pravdepodobne budete potrebovať každoročné prevzdušňovanie, aby váš trávnik nebol riedky a slabý.

Cena vertikutátora

Ako vždy, v poslednej časti tohto článku sa budeme venovať cenám. Ceny rozdelíme do troch základných cenových kategórií a naznačíme, čo môžete očakávať.

Cena vertikutátora do 400 € s DPH

Väčšina výrobkov tohto druhu sa pohybuje v tejto cenovej kategórii. Medzi najlacnejšie stroje patria aj vertikutátory s cenou od 40 €, treba však poznamenať, že nejde o veľmi výkonné výrobky a mali by ste zvážiť, či sa ich oplatí kúpiť vzhľadom na veľkosť vášho trávnika.

Od 250 € do 400 € si môžete kúpiť pomerne kvalitné elektrické, ale aj benzínové stroje, ktoré sú vhodné aj pre veľké trávnaté plochy (okolo 1 200 m2). V tejto kategórii si vyberie väčšina bežných používateľov. Kvalita týchto strojov sa môže značne líšiť, ale vo všeobecnosti majú vyšší výkon (1 800 W), šírku rezu (zvyčajne do 40 cm) a kvalitnejšie vyhotovenie. Ideálne pre rovné a dobre udržiavané povrchy.

Cena vertikutátora od 400 € do 1 500 € s DPH

V tejto cenovej kategórii už môžete získať naozaj výkonné kúsky. Ak investujete od 400 do 1 500 €, získate naozaj kvalitný benzínový stroj s vysokým výkonom okolo 2 400 W, vhodný na veľké trávnaté plochy (1 500 m2) aj do mierne členitého terénu. Valec je samozrejme vybavený väčším počtom nožov (až 36), šírkou rezu približne 40 cm a hĺbkou rezu až 15 mm. Tieto modely sú vhodné aj na obnovu neudržiavaných a zanedbaných trávnikov.

Cena vertikutátora nad 1 500 € s DPH

V cenovom rozpätí od 400 € do 1 500 € nájdete vysoko kvalitné a výkonné poloprofesionálne benzínové perlátory a prevzdušňovače, ktoré sú určené na veľké plochy (do 1 800 m2). Tieto stroje sú však zbytočne výkonné na bežné používanie.

Vertikutátory: Vertikutátor a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový vertikutátor. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového vertikutátora pomohli a že si teraz vyberiete kvalitný vertikutátor, ktorý vám vydrží dlho bez jedinej poruchy.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný výrobok v podobe nového vertikálneho krájača a naplníte si v ňom virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky kliknite na webovú stránku Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé vertikutátory a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom vertikutátora. Môžete tiež zistiť, ktorý vertikutátor je kde skladovaný a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

4.9/5 - (11 votes)

Mohlo by vás zaujímať