Menu Zavrieť

Trekingové palice

trekingove palice

Trekingové palice sa v posledných rokoch stali veľmi obľúbenou súčasťou turistického vybavenia. Slúžia nielen ľuďom s telesným obmedzením, ale ako sa dnes dozviete, môžu ich používať aj úplne zdraví ľudia v dobrej kondícii. Pri chôdzi palice tlmia nárazy, a tým odľahčujú bedrá a chrbticu. Poskytujú tiež primeranú oporu a umožňujú voľne dýchať. V neposlednom rade určujú aj rytmus chôdze, takže sa budete cítiť istejšie a samotná chôdza bude oveľa pohodlnejšia.

Pri výbere trekingových palíc si najprv premyslite, ako často budete palice používať. Podľa toho si vyberiete lacnejšie alebo naopak drahšie tyčinky. Lacnejšie modely sú určené pre rekreačných turistov, drahšie palice by mali uprednostniť aktívni športovci.

Keďže trh s trekingovými palicami sa neustále rozširuje, nie je jednoduché vybrať si tie ideálne pre vás, a práve na to je určený dnešný článok. V dnešnom článku vám odpovieme na základné otázky, ktoré vás navedú k správnemu výberu. Zoznámime sa so základnými zásadami, ktorými sa treba riadiť po zakúpení trekingových palíc, a samozrejme si predstavíme dostupné typy, parametre, z ktorých si môžete vyberať, príslušenstvo, ktorým môžete doplniť svoju trekingovú výbavu, a samozrejme si predstavíme ceny, ktoré ako vždy rozdelíme do troch kategórií a ukážeme si, čo môžete očakávať.

Trekingové palice: Porovnanie 10 najlepších trekingových palíc podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších trekingových palíc. Ako sme vybrali tieto trekingové palice? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto trekingové palice sme potom zoradili v prehľadnej tabuľke. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si trekingové palice zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšie a najlepšie trekingové palice.

NázovVzhľadVýrobceAnti-Shock?Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Crossroad MAKODATrekingové palice Crossroad MAKODACrossroadÁno16,95Zobraziť v obchodoch
Crossroad MungoTrekingové palice Crossroad MungoCrossroadÁno14,95Zobraziť v obchodoch
Leki Micro Trail ProTrekingové palice Leki Micro Trail ProLekiNie113,30Zobraziť v obchodoch
Fizan CompactTrekingové palice Fizan CompactFizanNie49,90Zobraziť v obchodoch
Fizan NW SpeedTrekingové palice Fizan NW SpeedFizanÁno58,40Zobraziť v obchodoch
Acra LTH130Trekingové palice Acra LTH130AcraÁno9,50Zobraziť v obchodoch
Crossroad GENESISTrekingové palice Crossroad GENESISCrossroadNie13,95Zobraziť v obchodoch
Leki SpinTrekingové palice Leki SpinLekiNie65,00Zobraziť v obchodoch
Leki Khumbu ASTrekingové palice Leki Khumbu ASLekiÁno72,00Zobraziť v obchodoch
Leki ResponseTrekingové palice Leki ResponseLekiNie45,00Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia trekingových palíc od ich používateľov.

Na čo sú dobré trekingové palice?

Lepšia stabilita a úľava pre dolné svalové skupiny

Treking s trekingovými palicami vám poskytne viac energie, pretože nevyžaduje toľko energie. V skutočnosti palice poskytujú dobrú oporu a ich používanie zlepšuje pravidelnosť a rytmus chôdze, ako aj dýchanie. Tlmia nárazy na kĺby (najmä tie so systémom Antishock), čím odľahčujú bedrá a chrbticu.

Pri zostupe z kopca, prípadne v klzkom, mokrom a zamrznutom teréne alebo pri prechode cez rieku zlepšujú trekingové palice stabilitu.

Pomáha zdravotne postihnutým

Tým, že trekingové palice neprenášajú všetku váhu len na nohy, výrazne odľahčujú kĺby, čo „vedie“ k zvýšeniu výkonu, ktorý je pre turistov neoceniteľný.

Trekingové palice: Iné použitie?

Odstránenie prekážok – Predstavte si situáciu, keď musíte z nejakého dôvodu odbočiť z vyšliapanej cesty – napríklad zbadáte v lese krásny hríb. Cestu však od lesa oddeľuje kanál pokrytý hustým porastom žihľavy, ktorá by vás poriadne popálila. Držaním palíc môžete túto prekážku ľahko prekonať bez toho, aby ste „stratili kvet“.

ako dlaha – V extrémnych prípadoch, keď sa niektorý z turistov môže zraniť a je podozrenie, že má zlomenú končatinu, môžete do príchodu záchrannej služby, ktorá je na turistických chodníkoch ťažko dostupná, zabezpečiť zraneného len pomocou palice na fixáciu končatiny.

Zbrane a ochrana – Na obranu možno použiť aj palice, ale neodporúča sa to.

Zabezpečenie stanu – Každému sa už niekedy stalo, že stratil kolík od stanu. Týmto spôsobom možno použiť aj tyčinky, ale dosť tým znížite ich trvanlivosť.

Brodiaca opora – Keď prechádzate cez rýchlu rieku, hodia sa vám palice, ktoré vám zabránia, aby vás prúd strhol.

Aký je rozdiel medzi trekingovými a severskými palicami?

Na trhu sú k dispozícii dva typy palíc, trekingové palice a nordic walking palice. Rozdiel je najmä v oblasti rukoväte. Tieto palice, ktoré sú určené na športovú chôdzu, majú v rukoväti pútko, ktoré zabraňuje pádu palice po tom, ako ju pustíte.

Ako si vybrať trekingové palice?

Ako už bolo povedané, trh sa neustále rozširuje, a preto nie je jednoduché poznať všetky varianty tohto sortimentu. Na čo sa teda zamerať a čo si vybrať?

Najskôr si odpovieme na otázku, aké sú typy palíc, a potom sa zameriame na parametre, ktoré sú veľmi individuálne a každý si musí zistiť, ktoré sú pre neho najlepšie, najmä z hľadiska životnosti a ceny.

Trekingové alebo nordic walking palice?

Hlavný rozdiel je v tom, že trekingové palice slúžia ako opora pri lezení po horách v porovnaní s palicami na nordic walking, ktoré sú určené na chôdzu. Okrem konštrukcie samotných palíc (trekingové palice bývajú v priemere hrubšie a trojdielne, aby sa dali zložiť do batohu) a rukoväte. V prípade NW tyčí je rukoväť opäť užšia. Čo je však veľký a skutočne zásadný rozdiel, je rukavica na NW palice, ktorá je nevyhnutná pre správnu techniku NW chôdze. Naproti tomu trekingové palice majú len obyčajný remienok, ktorý je pre chôdzu NW úplne nevhodný.

Pevné alebo teleskopické trekingové palice?

Pevné palice sú tou správnou voľbou pre pravidelnú nordic walking. Ich dĺžka je presne prispôsobená výške tela, sú zvyčajne ľahšie a veľmi odolné voči poškodeniu, čo zaručuje dlhšiu životnosť.

Teleskopické trekingové palice majú nastaviteľnú dĺžku, ktorú si každý používateľ môže dokonale prispôsobiť. Jeden výrobok tak môžu používať ľudia rôznej výšky, napríklad členovia rodiny. Vďaka skladaciemu mechanizmu sú oveľa prenosnejšie ako pevné palice. Okrem toho poskytujú odpružené teleskopické trekingové palice ochranu pred vibráciami.

Správne nastavenie výšky

Na výpočet potrebnej dĺžky palice platí jednoduchá rovnica – výška tela x 0,68. Toto kritérium je dôležité najmä zo zdravotných dôvodov, pretože výber kratšieho alebo dlhšieho výrobku môže viesť k nepríjemným problémom s chrbtom.

Zároveň v prípade problémov s chrbtom je vhodné zvoliť si palicu o jeden diel kratšiu, ako je odporúčaná dĺžka pre telesnú výšku. Ak sa majú používať ako bežecká pomôcka, je lepšie pridať jeden kus, pretože len tak sa zabezpečí dostatočný komfort a ochrana zdravia počas športu.

Typy trekingových palíc

Základným typom palíc sme sa už venovali (trekingové a nordic walking), ale dnešný článok sa zaoberá len trekingovými palicami. Tie možno rozdeliť do troch kategórií.

Pevné stĺpy

Pevné stožiare majú svoje určité výhody a nevýhody. Neumožňuje nastaviť žiadnu dĺžku a musíte si ho vybrať presne podľa svojej výšky. Pevná palica však lepšie tlmí nárazy a menej pruží v porovnaní s dvojdielnou alebo teleskopickou palicou. Sú lepšou voľbou pre pravidelných chodcov, pretože sú ľahšie a majú dlhšiu životnosť.

Skladacie palice

Ich najväčšou výhodou je skladnosť. Hůl môžete zložiť na niekoľko častí a potom ju nosiť napríklad v batohu. Drahšie skladacie palice sú k dispozícii aj v teleskopickej forme, ktorá umožňuje nastaviť potrebnú výšku.

Ako si môžete všimnúť, skladacie palice nemajú svoje jasné nevýhody, a preto sa stávajú najobľúbenejšou možnosťou.

Teleskopické tyče

Teleskopické palice umožňujú nastaviť výšku, a preto ich môže používať viac ako jedna osoba. Výšku môžete meniť aj v závislosti od terénu. Napríklad pri chôdzi do kopca alebo z kopca alebo počas zimnej prechádzky, keď sa palica zabára do snehu. Nevýhodou teleskopických tyčí je rýchlejšie opotrebovanie, a tým aj zhoršenie tlmenia.

Parametre trekingových palíc

Trekingové palice sa skladajú z troch základných častí. Tieto časti sú často oddeliteľné, a preto ich možno časom meniť. Sú to:

  • Rúčka
  • Telo
  • Tip

Preto si tieto časti a ich parametre podrobne popíšeme v nasledujúcich riadkoch.

Rukoväť

Rukoväť má veľký vplyv na pohodlie pri chôdzi. Mnohé palice majú typickú krátku rukoväť, tieto palice sú vhodné na klasické menej náročné a nie príliš dlhé túry. Horolezci a skutoční nadšenci by si mali vybrať dlhšiu rukoväť. V tomto prípade môžete ruku zložiť, aby ste uvoľnili úchop, a stále to bude pohodlné, palica sa vám nebude šmýkať v ruke a v zime oceníte vyššiu teplotu.

Súčasťou rukoväte je aj pútko na zavesenie na zápästie. Lacné palice majú pútko z menej pohodlných materiálov, ktoré sa pri dlhšom používaní môžu zarezávať do ruky. Na krátke prechádzky budú tieto palice pohodlné, ale na dlhšie túry uprednostnite polstrované pútka alebo palice vyrobené z pohodlnejších materiálov.

Materiál rukoväte: guma

Gumené rukoväte sú namontované na veľkom počte tyčí. Tie najlacnejšie majú jednoduché pogumované rukoväte s klasickým látkovým popruhom.

Drahšie palice majú tiež gumové rukoväte, ale ich úchop je tvarovaný, čo umožňuje pohodlnejší úchop. Popruh okolo ruky je často polstrovaný a pri chôdzi vás nebude nepríjemne rezať do ruky.

Materiál rukoväte: korok

Korkové rukoväte sú typické pre drahé trekingové palice. Tento materiál lepšie udržiava teplotu rúk. Korkové rukoväte sa často kombinujú s luxusným remienkom okolo ruky. Výhodou korkovej rukoväte je dobrá absorpcia vlhkosti a obmedzenie vibrácií.

Materiál rukoväte: pena

Penová rukoväť je veľmi príjemná na dotyk a dobre absorbuje vlhkosť. Preto je ideálny na použitie v letných mesiacoch.

Materiál rukoväte: plast

Plast býva súčasťou najlacnejších palíc, plastová rukoväť sa vám bude šmýkať v spotených dlaniach a chôdza bude dosť náročná. Preto je lepšie zvoliť iný materiál.

Telo trekingových palíc

Materiál tela ovplyvňuje celkovú hmotnosť palice, preto by sa nemal zanedbávať.

Materiál karosérie: Hliník

Hliníkové tyče sú o niečo ťažšie a pevnejšie. Sú pevnejšie a tuhšie a ich obstarávacia cena je nižšia. Hliníkové palice by vďaka svojej dobrej pevnosti mali uprednostňovať ľudia s vyššou telesnou hmotnosťou. Vo všeobecnosti sú vhodnejšie do menej náročných terénov.

Materiál karosérie: Uhlík

Carbon je určený pre náročnejších športovcov. Pri výbere správnej súpravy sa zamerajte na takzvaný CI (Carbon Index). Tento parameter sa udáva v percentách a informuje o množstve uhlíka v tyčinke. Dvadsať percent sa považuje za minimum, ale v obchodoch nájdete aj prémiové kusy vyrobené zo 100 % karbónu. Vo všeobecnosti platí, že ťažší ľudia by mali siahnuť po tyčinkách s vyšším obsahom uhlíka.

Materiál karosérie: sklolaminát

Sklolaminát je jedným z najľahších materiálov a je vhodný do mäkkého terénu. Je to kompromis medzi hliníkom a uhlíkom. Môžu ho používať ľudia s rôznou hmotnosťou pri chôdzi v rôznom teréne.

Hrot

Toto je posledná časť trekkingovej tyče a máte viac možností na výber. Hoci na prvý pohľad vyzerajú podobne, líšia sa tvarom a materiálom.

Materiál hrotu: oceľ

Pri oceľových hrotoch musíte počítať s kratšou životnosťou. Ak dávate prednosť oceľovým hrotom, odporúčame kúpiť špeciálne gumové rukoväte alebo topánky.

Materiál hrotu: oceľ s volfrámom

Oceľ s volfrámom by sa dala nazvať zlatou strednou cestou.

Materiál hrotu: titán

Tento hrot má najdlhšiu životnosť. Aj titán alebo kalená oceľ môžu byť vybavené gumovými hrotmi.

Ďalšie parametre pre výber trekingových palíc

Zámky

Zámky zabraňujú samovoľnému posúvaniu teleskopických tyčí.

Zámky sa delia na dva typy:

Skrutkový otočný mechanizmus – zvyčajne je súčasťou lacnejších tyčí, nastavenie je v tomto prípade pomalšie.

Rýchle – tieto zámky sa jednoducho odskrutkujú, jednoducho nastavíte potrebnú dĺžku a zámok sa zacvakne späť na miesto.

Odpruženie

Nemali by ste podceňovať tlmenie alebo ochranu proti nárazom palíc. Odpruženie ovplyvňuje pohodlie pri chôdzi, dobré odpruženie zabezpečí pohodlnejšiu chôdzu, ale ak ste skôr športovec, odpruženie môže obmedziť váš výkon.

Dĺžka

Výška tela × 0,68 s odchýlkou ± 5 cm

Pri výbere v kamennom obchode môžete správnu dĺžku zistiť uchopením palice, a ak je uhol v lakti 90°, držíte optimálne zariadenie.

Aj osoby so zdravotnými problémami alebo rekreační športovci by mali siahnuť po kratších modeloch, t. j. od výslednej postavy odpočítať približne 3 cm. Na druhej strane, skúsení chodci opäť pridávajú 3 centimetre pre väčšie pohodlie.

Hmotnosť trekingových palíc

Hmotnosť je jedným z veľmi dôležitých parametrov. V podstate by ste palice pri chôdzi nemali takmer cítiť, výrobky s nižšou hmotnosťou sú aj drahšie.

Preto je vhodné premyslieť si, ako často budete tyče používať. Na príležitostné prechádzky po nenáročných chodníkoch si môžete vybrať ťažšie hliníkové palice, ale pri náročných chodníkoch alebo nordic walkingu je dôležité myslieť na každý gram, takže v tomto prípade je lepšie investovať aj do karbónových palíc.

Hliníkové palice – vážia najviac, hmotnosť páru tohto typu palíc sa pohybuje od 500 do 700 gramov.

Duralové palice – šťastná stredná cesta, pár duralových palíc váži 450 gramov a viac.

Karbónové palice – hmotnosť páru najodolnejších a najkvalitnejších palíc je približne 400 gramov.

Trekingové palice a príslušenstvo

Posledným dôležitým parametrom, ktorý zohráva úlohu pri výbere správneho výrobku, je príslušenstvo. Najdôležitejšie sú takzvané boty, ktoré tlmia nárazy pri chôdzi po asfalte a iných tvrdých povrchoch, ako aj snehové taniere, ktoré umožňujú využívať služby palíc aj v zime. Na zaistenie bezpečnosti by mal byť výrobok vybavený aj smyčkou, aby sa znížilo riziko možného pádu.

Cena trekingových palíc

Ako vždy, v poslednej kapitole dnešného článku si predstavíme ceny. Ako vždy ich rozdelíme do troch základných kategórií a naznačíme vám, čo môžete očakávať.

Cena trekingových palíc do 40 € s DPH

V najlacnejšej kategórii nájdete slušné palice, ktoré sa odporúčajú použiť len raz a sú vhodné skôr do miernejšieho terénu. Nemajú dlhú životnosť a ich životnosť a účinnosť sa s horším povrchom rýchlo znižuje.

Cena trekingových palíc od 40 do 80 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdete už slušné trekingové palice v rôznych úložných a materiálových variantoch. Nájdete tu aj kvalitné výrobky, ktoré vydržia aj horšie terénne podmienky.

Cena trekingových palíc nad 80 € s DPH

Do tejto kategórie patria len čisté trekingové palice vyrobené z tých najlepších materiálov. Túto kategóriu odporúčame najmä vášnivým turistom, ktorí svoje trekingové palice používajú často a plánujú si zakúpené palice ponechať na dlhší čas.

Trekingové palice a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nové trekingové palice. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nových trekingových palíc pomohli a že si teraz vyberiete kvalitný výrobok, ktorý vám dlho vydrží a zavedie vás na mnohé zaujímavé miesta.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si zakúpite nový produkt trekingové palice v jednom z online obchodov a naplníte si tam virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávaciu stránku Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé trekingové palice a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym produktom trekingových palíc. Môžete tam tiež zistiť, ktoré trekingové palice sú kde na sklade a za akú cenu sa predávajú v rôznych obchodoch.

5/5 - (9 votes)

Mohlo by vás zaujímať