Menu Zavrieť

Trampolíny

trampolina

Trampolíny sú obľúbenou a vyhľadávanou zábavou takmer každého dieťaťa. Nenásilnou a hravou formou je prinútia k pohybovej aktivite, deti sa vybláznia a strávi príjemne a kvalitne čas.

Trampolína však nemusí byť len úžasnú zábavou pre vaše deti, ale môže dopomôcť aj vám k dosiahnutiu lepšej kondície. Pravidelným skákaním posilníte svalstvo celého tela, zlepšíte svoju rovnováhu, podporíte krvný obeh, zrelaxujete sa a odbúrate stres.

Trampolíny: Výber 10 najlepších trampolín

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších trampolín. Ako sme tieto modely vyberali? Vybrali sme trampolíny podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto trampolíny si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena vetráku, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadPriemer (v cm)Nosnosť (v kg)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Marimex 305 cmTrampolína Marimex 305 cm305150239,94Zobraziť v obchodoch
Marimex 244 cmTrampolína Marimex 244 cm244100199,90Zobraziť v obchodoch
GoodJump 4UPVC 305 cmTrampolína GoodJump 4UPVC 305 cm305180174,00Zobraziť v obchodoch
Aga SPORT PRO 180 cm + ochranná sieťTrampolína Aga SPORT PRO 180 cm + ochranná sieť180150129,90Zobraziť v obchodoch
Klarfit JumpanaticTrampolína Klarfit Jumpanatic112120169,90Zobraziť v obchodoch
Aga SPORT TOP 305 cm + ochranná sieťTrampolína Aga SPORT TOP 305 cm + ochranná sieť305150167,90Zobraziť v obchodoch
Aga SPORT FIT 305 cm + ochranná síeťTrampolína Aga SPORT FIT 305 cm + ochranná síeť 305150210,00Zobraziť v obchodoch
Marimex Premium 366 cmTrampolína Marimex Premium 366 cm366150279,90Zobraziť v obchodoch
Spartan 140 cmTrampolína Spartan 140 cm1407052,99Zobraziť v obchodoch
Spartan 250 cm + schodíkyTrampolína Spartan 250 cm + schodíky250150129,90Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia trampolín od ich užívateľov.

Ako si vybrať trampolínu?

Pri výbere trampolíny sa rozhodujte podľa niekoľkých dôležitých kritérií. Predovšetkým si ujasnite, kde bude trampolína stáť – či vonku alebo napríklad v detskej izbe, na čo bude trampolína slúžiť – k zábave alebo k športu (jumpingu), kto ju bude najviac používať – ​​teda akú nosnosť by mala mať, a do ako veľkého priestoru si ju kupujete.

Overenie bezpečnosti

Prečítajte si, aké parametre trampolína spĺňa a vyberte si čo najkvalitnejší model, ktorý vašim deťom i vám zaistí bezpečné skákanie. Pri lacnejších a menej kvalitných modelov hrozí pretrhnutie siete alebo deformácie nôh trampolíny.

Každá trampolína by mala spĺňať prísne bezpečnostné normy a mala by byť ohodnotená príslušnými certifikátmi. Ide o preverenie kvality použitých materiálov, stability alebo odolnosti trampolín niekoľkými inštitúciami, ako je napríklad Strojárenský skúšobný ústav. Ďalšími vierohodnými certifikáty môžu byť Dekra, Intertek alebo TÜV.

Aké bezpečnostné prvky by mala trampolína mať?

Kryty pružín, ktoré chránia pred úrazmi spôsobenými skokom do nich.

Pevne kotvenú ochrannú sieť s kvalitným zapínaním.

Kotviace skrutky pre zvýšenie stability konštrukcie.

Kvalitné švy všetkých použitých materiálov.

Niektoré bezpečnostné prvky je nevyhnutné si k trampolíne dokúpiť. Preto si pri výbere trampolíny zistite, čo všetko je jej súčasťou a aké príslušenstvo je kompatibilný so základnou konštrukciou. Ideálne je, mať všetko od jedného výrobcu.

K trampolíne vždy kúpte aj bezpečnostnú sieť, ktorá výrazne zníži riziko úrazu.

Kde a kým bude trampolína využívaná?

Podľa toho, kde bude trampolína stáť, sa zamerajte na trampolíny interiérové ​​alebo vhodné do exteriéru. Interiérové ​​trampolíny bývajú ľahšie a skladnejší. Trampolíny pre vonkajšie použitie bývajú väčšie, robustnejšie a z odolnejších materiálov.

Ak budú trampolínu využívať deti, vyberajte medzi detskými trampolínami s nižšou nosnosťou. Ak budete chcieť na trampolíne cvičiť aj vy alebo bude používaná väčším množstvom detí súčasne, je potreba zaobstarať si trampolínu s vyššou nosnosťou.

Existujú trampolíny pre deti, pre športové a relaxačné využitie a profesionálne trampolíny pre akrobatické výkony.

Trampolína a jej umiestnenie

Priestor, kde bude trampolína umiestnená, musí byť dostatočne veľký. Okolo trampolíny by mal z bezpečnostných dôvodov zostať minimálne 1 meter voľného miesta, v ktorom by sa nemal nachádzať žiadny iný predmet, aby si nikto neublížil, keby z trampolíny vypadol a aby na trampolínu nemohlo nič spadnúť. Toto platí pre trampolíny vnútorné i vonkajšie. Pri výbere trampolíny je však dôležité zohľadniť aj bezpečnosť miesta, do ktorého ju chcete umiestniť.

Veľkosť trampolíny

Veľkosť a tvar trampolíny

Na trhu zoženiete rôzne veľkosti a tvary trampolín – trampolíny kruhové, oválne, štvorcové alebo napríklad obdĺžnikové. Z priestorových dôvodov je najdôležitejším parametrom trampolíny jej veľkosť. Trampolíny sa predávajú väčšinou s priemerom od cca 90 do 460 centimetrov.

Do bytu stačí menšie trampolína do priemeru cca 140 cm. Podľa priestorových možností si môžete vybrať aj pre váš byt ideálny tvar trampolíny a kúpiť si napríklad trampolínu obdĺžnikovú. Niektoré typy trampolín je možné po cvičení rozložiť a upratať napríklad pod posteľ.

Zavádzajúce však môže byť uvedená veľkosť trampolíny. Veľkosť trampolíny nie je to isté, ako veľkosť skákacie plochy. Uvádzaný priemer trampolíny totiž býva vrátane jej konštrukcia. Úžitkový priemer, teda veľkosť skákacie plochy, je približne o 30 centimetrov menšia. týchto
30 cm zaberajú pružiny, ochranná krajné časť alebo pripevnenie na sieť.

Veľké trampolíny pruží oveľa viac ako trampolíny malé. Sú teda vhodné aj pre dospelých. Samozrejme sa ale musíte riadiť uvedenou nosnosťou konkrétneho výrobku. Zvyčajne sa dá povedať, že čím väčší priemer trampolína má, tým je aj jej konštrukcia robustnejšie a pevnejšie. Väčšia trampolíny mávajú vyššiu nosnosť a sú bezpečnejšie a mnohokrát aj vhodné pre náročnejšie cvičenia a akrobaciu.

Trampolíny o priemere do 300 cm:

Výhodou týchto malých trampolín je ich nenáročnosť na priestor a nízka obstarávacia cena. Sú vhodné pre najmenšie deti – majú menšie odpruženie a tým aj menšie možnosť výskoku. Nevýhodu je menšia skákacia plocha, horšie stabilita a malá nosnosť trampolíny.

Najčastejšie predávaným rozmerom sú trampolíny okolo 300 cm. Pre malé deti je táto veľkosť dostačujúca.

Trampolíny s priemerom 300 cm a viac:

Väčšia trampolíny poskytujú aj väčší priestor pre skákanie aj akrobaciu, majú vyššiu nosnosť a sú stabilnejšie. Zaberú však viac miesta a aj ich obstarávacia cena je vyššia.

Vonkajšie nadzemné trampolíny

Najrozšírenejším typom trampolín sú trampolíny nadzemné. Môžu sa u nich však vyskytnúť problémy so stabilitou nôh, tráva pod nimi sa zle kosí a vďaka svojej výške môžu prekážať stromom. Ich výhodou je pomerne jednoduché zloženie a možnosť ich v prípade potreby preniesť na iné miesto.

Vonkajšie zapustené trampolíny

V posledných rokoch sa stávajú stále populárnejšími vonkajšie zapustené trampolíny, ktoré sú v rovnakej rovine, ako okolité pozemok. Hoci sú tieto trampolíny oveľa bezpečnejšie, ako nadzemné trampolíny, ani u tohto typu nepodceňujte potrebu ochrannej siete.

Hlavnou výhodou týchto trampolín je ich dizajn – zakopaná trampolína Vám zabezpečí, že nie je v záhrade príliš vidieť, pretože splynie so zemou. Inštalácia zapustených trampolín je náročnejšia, pretože vyžaduje vykopanie diery, do ktorej sa trampolína umiestni.

Ideálne je, ak má trampolína v bočných stranách odvetrávanie, čo je dôležité pre odvod vzduchu a zaistí tak pohodlné skákanie. Bohužiaľ však väčšina zapustených trampolín bočné odvetrávanie nemá a vzduch sa pri skákaní nestíha odvádzať, čo je pri skákaní nepohodlné.

Trampolíny do bytu

Pre domáce využitie postačí trampolíny menších rozmerov. Podľa účelu, k čomu trampolínu doma budete využívať, si môžete zaobstarať buď detskú trampolínu alebo fitness trampolínu pre jumping.

Detské trampolíny

Malé detské domáce trampolíny majú nízku nosnosť, a pretože väčšinou nemajú ochrannú sieť, je nevyhnutné byť dieťaťu celý čas nablízku.

Fitness trampolíny pre jumping

Jumping je šport, pri ktorom cvičíte (skáčete do rytmu) za sprievodu hudby. Fitness trampolíny pre jumping sú trampolíny s väčšinou odnímateľným držadlom či madlom. Pri drahších modeloch môžete madlo prispôsobiť výške človeka, ktorý trampolínu práve používa. Jedna trampolína tak skvele poslúži všetkým členom domácnosti, napríklad práve pri cvičení jumpingu, ku ktorému sú tieto typy trampolíny primárne určené.

Materiál

Pri výbere trampolíny sa zamerajte najmä na materiál konštrukcie, aby bola z pevného a odolného kovu (najlepšie z ocele). Trampolíny s hliníkovými alebo plastovými časťami nie sú zďaleka tak odolné a môže dôjsť k ich prasknutiu. Dôležitá je hrúbka a kvalita tyčí a celej nosnej konštrukcie. Čím budú použité materiály odolnejšie, tým bezpečnejšia bude použitie trampolíny a tým dlhšia životnosť bude mať.

Všímajte si aj ďalších materiálov, napríklad ako pevná sú pútka a ostatné textilné časti trampolíny, či je dostatočne odolný kryt pružín a materiál odrazovej plochy. Vonkajšie trampolíny by okrem toho mali byť vyrobené z materiálov odolných voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu.

Rám trampolíny

Oceľová konštrukcia

Či už kupujete trampolínu pre domáce alebo pre vonkajšie používanie, najvhodnejším materiálom na jej kostru je oceľ. Ak by nejaké časti trampolíny boli vyrobené z hliníka, musíte počítať s tým, že hliník nevykazuje takú nosnosť, stabilitu a odolnosť voči vonkajším faktorom, ako oceľ.

Oceľové časti trampolíny určené na použitie v exteriéri by navyše mali byť upravené tak, aby vydržali aj nepriaznivé počasie a nepodliehali korózii.

Oceľový rám môže byť ošetrený galvanizáciou alebo čiernou práškovou farbou.

Galvanizácia:

Galvanizácia je ošetrenie materiálu iným prvkom, ktorý zlepší vlastnosti upravovaného materiálu, zabráni jeho korózii a dodá mu luxusnejší vzhľad.

Čierna prášková farba:

Oceľ môže byť ošetrená aj čiernou práškovou farbou. Táto metóda je ekologická, farba je mechanicky odolná a chráni konštrukciu proti korózii, rovnako ako galvanizácia.

Prevedenie konštrukcie

Prezrite si dobre konštrukciu trampolíny, či je bezpečne a kvalitne zvarená. Pri používaní trampolíny bude na konštrukciu vyvíjaný veľký tlak, ktorý by mohol narušiť nekvalitne uskutočnenej zvary, čím by následne došlo k ohrozeniu stability celej konštrukcie.

Lacnejšie trampolíny bývajú zhotovené z menej kvalitných materiálov alebo z úzkych oceľových trubiek, ktoré sú odpadom z iných výrobkov. Nemusí teda zaisti dostatočnú stabilitu a môžu byť aj nebezpečné.

Pružiny

Veľmi dôležitou súčasťou trampolíny sú samozrejme pružiny. Mali by byť oceľové a ideálne tiež ošetrené galvanizáciou, aby ich neohrozila korózie, kvôli ktorej by sa časom mohli vytiahnuť a prestať pružiť.

Kryt pružín

Kryt pružín je bezpečnostný prvok, ktorý zabráni tomu, aby do pružín skákajúci spadol a zranil sa. Navyše sú pružiny týmto krytom chránené proti vonkajším poveternostným vplyvom.

Kryt preto musí byť odolný nielen voči mechanickému poškodeniu, ale aj voči poveternostným vplyvom. Pružiny by mali byť zakryté z hornej i z bočnej časti. Všetko by malo byť zošité a pevne spojené dohromady – obyčajné prekrytie plachtou je nedostačujúca, pretože pevne nedrží a pružiny odhaľuje. Ideálny materiál je kvalitná sieť potiahnutá PVC. Ak je plachta vyrobená z polyetylénu, pravdepodobne čoskoro vybledne a popraská.

Materiál

Aký je rozdiel medzi polyetylénom (PE) a polyvinylchloridom (PVC)?

Medzi týmito dvoma materiálmi je výrazný rozdiel v ich kvalite a životnosti.

Polyetylén (PE) používa väčšina výrobcov. Býva v čiernej farbe najčastejšie na rukávoch ochranné siete a vo farbe modrej na kryte pružín. Polyetylén je oveľa slabšia, nie je nijako vystužený a horšie odoláva poveternostným vplyvom.

Kvalitné trampolíny majú kryty pružín z oboch strán, ale aj rukávy ochrannej siete vyrobené z odolného, ​​textilné mriežkou vystuženého PVC materiálu. Polyvinylchlorid (PVC) je oveľa silnejší, pevný na ťah, odolný voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom.

Pozor si dajte na trampolíny, ktoré majú PVC iba na vrchnej strane krytu a spodná strana je z PE. Spodná časť krytu sa tak rýchlo rozpadne. U trampolín, ktoré majú kryt pružín z PE dokonca z oboch strán, musíte počítať s tým, že kryt vydrží jednu sezónu a potom sa pravdepodobne rozpadne.

Počet pružín

Trampolíny môžu mať rôzny počet pružín. Čím viac pružín trampolína má, tým lepšie sú jej odrazové vlastnosti a tým lepšie sa vám na nej bude skákať.

Napríklad kvalitné trampolíny o priemere cca 300 cm by mali mať minimálne 60 pružín. Trampolíny o priemere 430 cm by mali mať od cca 80 do 130 pružín.

Lacnejšie trampolíny mávajú pružín menej, navyše dlho nevydrží a je potrebné ich často meniť.

Nohy trampolíny

Pretože oporné nohy nesú váhu celej konštrukcie trampolíny a váhu osôb, ktoré na nej skáču, mal by ich byť dostatočný počet a mali by byť vyrobené z pevného materiálu. Štandardom je 4-6 „účkových“ nôh.

Kvalitná trampolína s veľkosťou okolo 300 cm by mala mať 4 „U“ nohy.

U trampolín s priemerom nad cca 420 cm je nutné, aby mali 6 „U“ nôh.

Menší počet „U“ nôh sa negatívne prejavuje na stabilite a nosnosti trampolíny a na jej bezpečnosti.

Skákacia plocha

Skákacia plocha by mala byť vyrobená z odolných materiálov s vysokou životnosťou. Súčasne by mala byť navrhnutá tak, aby doskoky boli čo najmenej namáhavé pre kĺby. Mala by mať špeciálne neabrazívny úpravu, ktorá zabraňuje odretiu pokožky pri páde.

Skákacia plocha (výplet) je najčastejšie vyrobená z polypropylénových vlákien (PP alebo PP MESH). Táto textília je ľahká a šetrná k pokožke a vďaka svojmu zloženiu vyniká výbornou mechanickou a chemickou odolnosťou a tiež odolnosťou proti UV žiareniu.

Nosnosť a počet osôb

Pri výbere trampolíny nie je meradlom počet osôb, ktoré na nej budú skákať.

Ak má trampolína nosnosť napríklad 200 kg, môžu na nej skákať dve dospelé osoby o váhe 100 kg súčasne, aj keď s hraničné možností.

Oproti tomu, keď na trampolíne bude skákať šesť detí s hmotnosťou 30 kg, môžu si zaskákať bez obáv z poškodenia trampolíny.

Ak viete, že bude trampolína využívaná viac deťmi alebo na nej budú skákať aj dospelí, kúpte si trampolínu s čo najvyššou nosnosťou. Dbajte tiež na to, aby táto uvedená najvyššia nosnosť bola tiež certifikovaná.

Náhradné diely a príslušenstvo

Najlepšie je všetky doplnky a náhradné diely kupovať od rovnakého výrobcu, od ktorého máte trampolínu. Zaistíte si tým jednoduchšia montáž a výmenu dielov, pričom všetko bude dobre sedieť. Ak budete predsa len kupovať príslušenstvo od iného výrobcu, zistite si, či sú tieto diely s vašou trampolínou kompatibilné.

V základnom balení u rôznych predajcov alebo u rôznych typov trampolín môžete mať tiež rozdielne príslušenstvo: ochranné siete, poťahy, kotvenie, schodíky alebo rebrík, náhradné pružiny, odkladacie vreckára, náhradné diely atď.

Schodíky alebo rebrík

Pretože sa väčšina trampolín nachádza vyššie nad zemou, môže byť zle dostupné predovšetkým pre menšie deti, ale je nutné sa na ňu nejako dostať. K trampolíne si za týmto účelom teda môžete zaobstarať rebrík alebo schodíky. Rebrík vyberte podľa toho, kto bude trampolínu užívať. Dospelým ľuďom stačí rebrík s dvoma priečkami. Pre ľahkú prístupnosť trampolíny deťmi bude potrebné rebrík s väčším počtom priečok s menšími rozstupmi, po ktorom pohodlne na trampolínu vylezú aj z nej zlezú.

Schodíky, ktoré nie sú k vašej trampolíne kompatibilné, však nemusí k trampolíne dobre priliehať, môžu byť nestabilné a vstup na trampolínu sťažiť. Pozor dajte aj na rebríky s plastovými nášlapmi – plast pri častejšom používaní čoskoro praská a schodíky sú potom prakticky k ničomu, navyše sú nebezpečné, pretože hrozí, že sa o ne vaše deti alebo vy poraníte.

Kotvenie trampolín

Ak a ako trampolínu kotviť, záleží na type pozemku. Na pozemkoch, kde je často silný vietor, je kotvenie do zeme určite vhodné.

Kotvy k trampolíne by mali byť dostatočne veľké (minimálne 30 cm dlhé), aby trampolínu aj pri nápore silného vetra udržali na mieste.

Riešením môže byť aj zatĺcť do zeme aspoň 50 cm dlhý stavebné drôt, ktorý na konci ohnete a zahákujete za účkovou nohu trampolíny. Rovnaký postup opakujte pri všetkých nôh trampolíny.

Princíp kotvenia trampolíny je v podstate rovnaký, ako u přikolíkování stanu, aby neuletel.

Dĺžka a pripevnenie rúrok ochranné siete

Trampolína by vždy mala mať dostatočne dlhé rúrky ochranné siete, ktoré siahajú až na zem a ku konštrukcii sú pripevnené masívnymi tvarovanými sponkami. Tieto sponky vytvorí pevný spoj a nedochádza k vykĺznutiu trubiek, ako u nekvalitných sponiek vyrobených z ohnutých skrutiek a krídlových matíc.

Veľmi zlým riešením spojenie rúrok ochranné siete s konštrukciou sú vŕtané rúrky, ktoré sú pripevnené skrutkami. Pri tomto systéme bývajú trubky obvykle skrátené a v mieste ich navŕtanie dochádza k ich ohnutiu a za čas aj k zlomeniu trubky. Skrátené rúrky nájdete obvykle u lacnejších modelov trampolín, kde je nízka cena vykúpená nízkou kvalitou prevedenia.

Počet rúrok ochranné siete

Každá bezpečná trampolína by mala mať dostatočný počet rúrok ochranné siete s čo najmenšími rozostupy medzi jednotlivými rúrkami. Čím viac rúrok, tým sieť účinnejšie zadržiava padajúce osobu. Každá „U“ noha by mala mať dve rúrky ochranné siete.

Trampolína o veľkosti cca 300 cm by teda mala mať 8 rúrok, trampolína o veľkosti cca 360 cm tiež 8 rúrok, trampolína s priemerom nad cca 420 cm by mala mať už 12 trubiek ochrannej siete.

Pri menšom počte rúrok sú rozstupy medzi nimi príliš veľké a sieť má teda veľmi nízku úchytky schopnosť.

Ochranné siete

Trampolína má dve ochranné siete. Jedna ochranná sieť je okolo skákacie plochy – horná ochranná sieť. Druhá sieť je pod skákacie plochou – spodná ochranná sieť.

Ochranná sieť okolo skákacie plochy

Ochranná sieť je bezpečnostným prvkom pre vonkajšie trampolíny. Chráni skákajúceho pred vypadnutím von. Sieť musí byť odolná, aby sa nepotrhal a pri nápore udržala stabilitu trampolíny a neprevrátila sa na jednu stranu.

Musí byť aj dostatočne vysoká, aby nikto nemohol pri výskoku cez sieť prepadnúť von.

Sieť tiež musí byť dostatočne vypnutá a pevne pripevnená k spodnej aj vrchnej časti trampolíny. V týchto miestach by mala byť navinutá na prút pripevnený k jej konštrukcii.

Sieť môže mať rôzne riešený vstup. Najlepšie a najúčinnejšie je zips potiahnutý ochrannou látkou, čo zaisťuje vypnutie siete aj v tomto mieste. Zvýšenú bezpečnosť proti rozopnutí siete zaistí klipy cez zipsy, ktoré sa dajú zapínať zvonku.

Vstup, ktorý sa zatvára iba na suchý zips nemusí fungovať, ako má a pri otrasoch trampolíny môže dôjsť k jeho rozpojenie a vypadnutiu skákajúceho von.

Ochranná sieť pod trampolínou

Vnútorná ochranná sieť je umiestnená medzi skákacie plochou a pružinami. Jej účelom je zamedziť šliapnutia do oblasti pružín. Aby ste zamedzili tomu, že sa pod trampolínu, na ktoré práve niekto skáče, dostanú deti alebo zvieratá, je možné zaobstarať si navyše ochrannú sieť, ktorá vyplní okraje až k zemi.

Materiál rukávov ochrannej siete

Rukávy ochrannej siete by mali byť vyrobené z materiálu s vysokou životnosťou a odolnosťou voči UV žiareniu. Kvalitné sú rukávy z polyvinylchloridu (PVC).

Zlé krytie rúrok ochranné siete mávajú niektoré trampolíny s vnútornou ochrannou sieťou, ktorý nemá žiadne rukávy ochranné siete a rúrky sú kryté iba nechráneným molitanom. Nechránený molitan nie je odolný voči pôsobeniu poveternostných vplyvov a čoskoro sa rozpadne.

Krycia plachta

Aj keď by kvalitné materiály trampolíny mali odolať aj nepriaznivým poveternostným vplyvom,je vhodné trampolínu v čase, keď ju nepoužívate – či už počas sezóny alebo v zime, prikryť plachtou, ktorá trampolínu ochráni a predĺži jej životnosť.

Trampolínový stan

Trampolínový stan je praktický doplnok k vonkajším trampolínam, ktorý rozširuje využitie trampolíny k ďalšej zábave.

Umiestňuje sa nad skákacie časť trampolíny. Slúži ako ochrana pred počasím a pre deti ako úkryt, kde si môžu hrať, keď trampolínu nepoužívajú.

Trampolínové stany však nie sú dostatočne vysoké na to, aby pod nimi deti skákali.

Údržba a servis trampolíny

Na čistenie trampolíny nikdy nepoužívajte agresívne a abrazívne čistiace prostriedky ani hrubé žinky či kefy. K údržbe trampolíny postačí mäkká handrička s vlažnou vodou. Aby ste zabránili korózii kovových častí, ošetrujte je vazelínou. Počas doby, kedy trampolínu nepoužívate, ju prikryte ochrannú plachtou.

Najmä u vonkajších trampolín pravidelne kontrolujte stav všetkých jej dielov. Časom dochádza k opotrebeniu niektorých častí, ktoré je v záujme bezpečnosti skákajúcich a pre dobré fungovanie trampolíny potreba vymeniť.

Náhradné diely môžete zohnať buď priamo u výrobcu trampolíny alebo kúpiť diely, ktoré sú k vašej trampolíne kompatibilné. Napred si ale spočítajte, či sa vám trampolínu oplatí renovovať a či nebude cenovo výhodnejšie kúpiť rovno trampolínu novú.

Niektorí výrobcovia trampolín dokonca poskytujú aj revízne kontroly stavu trampolín aj ich kompletnú demontáž a uskladnenie.

Je potrebné trampolínu na zimu ukladať?

Aj keď nie je nutné trampolínu na zimu ukladať, je lepšie, keď to urobíte. Predĺžite tým životnosť najmä mäkkých dielov trampolíny, ako je skákacie plocha, ochranná sieť a kryty pružín.

Trampolína by mala byť uskladnená na suchom mieste, kde nemrzne. Trampolínu skladajte ešte kým je teplo, aby následkom mrazu pri manipulácii s ňou nedošlo k popraskaniu jej mäkkých častí.

Ak nebudete trampolínu na zimu skladať, zložte z nej ochrannú sieť a kryty pružín a cez skákacie plochu natiahnite a pomocou háčikov dobre upevnite kryciu plachtu. Trampolínu z jednej strany nadvihnite a podložte tehlou alebo bloky, aby z plachty mohol skĺzavať sneh a stekať dážď.

Ako dlho trvá postavenie trampolíny?

Postaviť trampolínu trvá podľa jej konštrukcia a vašej zručnosti 1 až 2 hodiny. Trampolínu klasickej konštrukcie zložíte rýchlejšie a ľahšie. O niečo zložitejšie potom je zloženie trampolíny s vnútornou sieťou. Aj keď trampolínu zloží aj jeden človek, lepšie a rýchlejšie to ide samozrejme v dvoch ľuďoch.

Preprava trampolíny

Ak nevyužijete službu prepravy priamo od dodávateľa alebo niektorého z prepravcov, mala by sa vám trampolína dobre vojsť aj do vášho osobného automobilu – stačí zložiť zadnú časť sedačiek.

Cena trampolín

Ceny trampolín sa líšia podľa ich druhu, veľkosti a kvality.

Cena do 40 €

Najmenší a najjednoduchší trampolínu kúpite už za cenu do 40 €. Sú to väčšinou interiérové ​​trampolíny bez ďalších doplnkov a ochranné siete.

Cena 40 € až 80 €

Trampolíny v tejto cenovej relácii už môžem mať ochrannú sieť a v prípade fitness trampolín aj madlo. Jedná sa ale stále o trampolíny malých priemerov a z lacných materiálov.

Cena 80 € až 200 €

Za túto cenu už zaobstaráte o niečo kvalitnejší trampolíny s rôznymi doplnkami až do priemeru cca 300 cm.

Cena 200 € a vyššie

Drahšie trampolíny už bývajú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, majú množstvo doplnkov a veľký priemer, takže je možné využívať aj na akrobaciu.

Trampolína a pár slov záverom

Deti i dospelí si skákanie na trampolíne môžu užívať celé roky. Preto si vyberte skutočne kvalitný výrobok. Dobrá trampolína vám potom môže slúžiť aj 15 rokov. Nezabudnite ale, že deti rastú rýchlo a trampolína s minimálnou nosnosťou vám tak po pár rokoch nemusí stačiť.

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať trampolínu. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej trampolíny pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný produkt, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a vydrží vám dlho.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Trampolíny nájdete skladom v mnohých internetových e-shopoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom trampolíny. Dozviete sa tam tiež, kde sú trampolíny skladom a za akú sa predávajú cenu (vývoj ceny vás upozorní napríklad na rôzne zľavové akcie).

4.4/5 - (11 votes)

Mohlo by vás zaujímať