Menu Zavrieť

Sponkovačky

sponkovacka

Počas rekonštrukčných či stavebných prác a dokonca aj pri bežných kutilských prácach je často nutné vzájomne kombinovať rôzne prvky dohromady. Nemožno však vždy použiť lepidlo alebo klince a niekedy potrebujeme iné riešenia, aby sme zachovali estetický vzhľad konkrétnych predmetov. V takýchto situáciách prichádzajú na pomoc sponkovačky – aký model zvoliť pre domáce použitie? Môžete si vybrať zo sponkovačiek či klincovačky. Jeden typ nastreľuje sponky. Druhý nastreľuje klince. Môžete si vybrať aj kombinované modely, ktoré zvládnu oba typy spojovacieho materiálu.

Než si vyberiete, aký typ zariadenia zvoliť, musíte si položiť niekoľko otázok. Aká bude frekvencia používania sponkovačky? Aké materiály budete spájať? Bude zariadenie používa iba k čalúnenia? Odpovede na tieto otázky nám umožní vybrať nielen správny produkt, ale aj správny výber jeho parametrov: rýchlosť, dĺžka zásobníka, materiál použitý na spájanie.

Trh je plný a ponúka širokú ponuku sortimentu sponkovačiek, vďaka ktorým môžete ľahko spojiť viac materiálov dohromady, takže je z čoho vyberať. Dobrá voľba má veľký význam, najmä pri práci profesionálov, pretože bude mať skutočný vplyv na kvalitu, efektivitu a rýchlosť práce. Tento náš článok vám poradí, ako vybrať sponkovačku či klincovačku.

Sponkovačky / klincovačky: Porovnanie 10 najlepších sponkovačiek podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších sponkovačiek. Ako sme tieto sponkovačky vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto sponkovačky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto prístroja si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň sponkovačku / klincovačku.

NázovVzhľadKapacita zásobníka (ks)TypOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Parkside PHET 15 C2Sponkovačka Parkside PHET 15 C2100Klince + sponky14,99Zobraziť v obchodoch
Güde 40220Sponkovačka Güde 40220100Klince + sponky32Zobraziť v obchodoch
Makita AF506Sponkovačka Makita AF506100Klince70,9Zobraziť v obchodoch
Bosch PTK 14 EDTSponkovačka Bosch PTK 14 EDTKlince + sponky83,48Zobraziť v obchodoch
Bosch PTK 3,6 Li 0.603.968.120Sponkovačka Bosch PTK 3,6 Li 0.603.968.120Sponky53,9Zobraziť v obchodoch
PARKSIDE PAT 12 A1Sponkovačka PARKSIDE PAT 12 A1100Klince + sponky22,99Zobraziť v obchodoch
Stanley 6-TRE650Sponkovačka Stanley 6-TRE650100Klince43,41Zobraziť v obchodoch
Güde KN 14 40088Sponkovačka Güde KN 14 40088600Sponky25Zobraziť v obchodoch
Makita DPT353ZSponkovačka Makita DPT353Z130Klince323Zobraziť v obchodoch
Wolpertech WT 14 SETSponkovačka Wolpertech WT 14 SETSponky20,4Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia sponkovačiek od ich užívateľov.

Ako vybrať sponkovačku

Typ sponkovačky

Zošívačky rozlišujeme podľa ich použitia – rozlišujeme zošívačky na čalúnenie a kladivo. Ktoré z nich nám budú užitočné pri akých príležitostiach?

Klincovačky

Klincovačky – tento typ náradia sa používa pri pokrývačských, rekonštrukčných a stavebných prácach. Vďaka svojej špeciálnej štruktúre vychádzajú sponky / klince z objektu, keď narazí na vybraný povrch – jeho použitie je podobné použitie kladiva, ale je oveľa efektívnejšie, pretože nemusíte pridržiavať ďalšie upevňovacie prvky a nemusíte sa báť, že by ste sa kladivom udrela do prsta. Preto je produkt ideálny pre prácu v nepohodlných podmienkach, kde hrá kľúčovú úlohu čas a pohodlie.

Sponkovačky

Sponkovačky – tieto modely sú zvyčajne ľahké. Po stlačení spúšte uvoľní sponky a sponky sa veľkou silou vlepí do zvoleného materiálu. Zvyčajne majú regulátor sily, ktorý ich dokáže prispôsobiť vybraným podkladom. Takýto nástroj je oveľa presnejší, a preto sa používa pri dokončovacích prácach, kde je dôležitý konečný vzhľad pripraveného predmetu. Môžete poznať kancelárske ručné sponkovačky. Vyberiete si však aj elektrické sponkovačky. Na elektrické modely sa zameriavame v tomto článku predovšetkým.

Typ sponkovačky podľa napájania

Rozdelenie podľa spôsobu napájania rozlišuje ručné, elektrické a pneumatické sponkovačky.
Ručné – Prvý z nich sa najčastejšie používa v domácnostiach a kanceláriách – sú najlacnejšie a fungujú dobre aj pre domácich majstrov.
Elektrický – Odborníci si častejšie vyberajú elektrické modely, ktoré sú drahšie, ale výrazne urýchľujú proces spájania materiálov.
Pneumatický – Najdrahším, ale rozhodne najrýchlejším modelom je pneumatický model, ktorý sa však pre amatérov používa extrémne zriedka – nielen kvôli vysokým obstarávacím nákladom, ale tiež kvôli komplikovanému použitie a požadovanému doplnkovému príslušenstvo sponkovačky / klincovačky. Môžete si vybrať aj plynové a vzduchové sponkovačky.

Čo všetko môžete robiť so sponkovačkami?

Rozsah prác, ktoré môžeme sponkovačkou vykonávať, je extrémne široký. Je ideálny pre čalúnnické práce – vďaka nastreľovacej pištoli môžeme v priebehu niekoľkých okamihov pripevniť oddelené čalúnenia alebo vymeniť čalúnenie na stoličkách za nové. Slúži tiež na pripevnenie kobercov, obloženie alebo pripevnenie soklov. Je tiež nenahraditeľná pri pokrývačských prácach, kedy umožňuje pokládku strešnej lepenky, fólie, izolácie a dokonca aj dlaždíc. Inštalácia panelov a drevených prvkov sponkovačkou bude oveľa jednoduchšie a zaberie len málo minút.

Sponky

Sponky pre sponkovačky sú vyrobené z kovu, ktorý je napriek svojej vysokej odolnosti pomerne pružný. V závislosti na zariadení sú viacmenej tvrdé. Záleží predovšetkým na ich veľkosti. Každá skupina sponkovačiek má špecifický typ sponiek. Sponky sú označené číslom zloženým z niekoľkých čísel, z ktorých prvá je značka svoriek a druhej dĺžka špicaté časti. Najmenší kancelárska svorka, ktorú často nachádzame v vreckových sešívačkách, má číslo 21 a dĺžka nožičiek je 7 mm (21/7). Tradičné kancelárske zariadenie je označené číslom 10 so svorkou 9 mm (10/9). Najväčšie kancelárske zošívačky sú 24 a dĺžka nôh sa pohybuje od 6 mm do 8 mm (24/6 – 24/8).

Elektrické sponkovačky sú vybavené o niečo masívnejším sponkami. Najuniverzálnejší veľkosť je 53, čo je šírka 11,4 mm a dĺžka 4 – 14 mm. Hodí sa pre väčšinu zariadení a sú vyberané v závislosti od materiálu, s ktorým hodláme pracovať.

Hmotnosť sponkovačky

Hmotnosť je dôležitým parametrom najmä vtedy, keď ju chcete používať často. Najdôležitejšie vtedy, ak ju budete používať každý deň. Vtedy by mala mať sponkovačka čo najmenšiu hmotnosť. Je tiež dôležitá ergonómia uchopenia sponkovačky. Mala by dobre padnúť do ruky a po dlhšom používaní by vás nemala ruka bolieť.

Sila úderu

Sila úderu je dôležitá. Mala by sa dať upraviť. Nechcete totiž aby pri práci došlo k ohnutiu materiálu po nastrelenie sponky či klinca. Mali by ste si pohodlne nastaviť silu úderu.

Počet úderov za minútu

Čím je väčšia táto hodnota, tým je používanie sponkovačky menej namáhavé. Ak budete spájať veľa materiálov, mali by ste vyberať modely, pri ktorých nemusíte jednotlivo stláčať spúšť sponkovačky.

Doplnky a príslušenstvo sponkovačky

Ku nastreľovacej pištoli si môžete vybrať aj ďalšie užitočné príslušenstvo, ktoré vám rozšíria jej funkčnosť. Niektoré modely ponúkajú aj LED svetlo, ktoré vám posvieti na miesto, kde potrebujete nahnať sponku. Ďalej modely ponúkajú diódy, ktoré signalizujú aktuálny stav sponkovačky. Tie vám ukážu stav klincov či stav nabitia batérie u akumulátorových modelov. Vyberiete si modely s bezpečnostnou funkciou, ktorá uzamkne prístroj. Ďalej si môžete vybrať aj príslušenstvo v podobe úchytov na zavesenie na opasok.

Cena sponkovačky

Koľko sponkovačky stojí? Cena sa odvíja od toho, ako kvalitné model si zakúpite. Najlacnejšie sú ručné modely sponkovačiek. Drahšie sú elektrické modely sponkovačky / klincovačky. Najdrahšie modely sú plynové a pneumatické. Záleží tiež na tom, či modely sú určené pre profesionálne alebo hobby použitie. Najlacnejšie modely zakúpite za cenu okolo 25 € s DPH. Drahšie modely sa predávajú za cenu, ktorá prekročí aj niekoľko stoviek € s DPH.

Značka sponkovačky

Ak chcete si zakúpiť kvalitnú sponkovačku, mali by ste si vybrať model aj od kvalitnej značky. Ktoré značky sú dostupné na našom trhu? Vyberiete si klincovačky od značiek Bosch, DeWalt, Güde, Extol, Milwaukee, Parkside a ďalšie modely sponkovačiek.

Sponkovačky / klincovačky Bosch

Firma Bosch je nielen u nás veľmi dobre známa. Jedná sa o Nemeckou firmu založenú Robertom Boschom. Bosch produkuje výrobky už takmer 130 rokov. Robí veľa domácich spotrebičov, ktoré potrebujete každý deň vo svojej domácnosti vrátane sponkovačiek a ďalších hobby náradia. Od tohto výrobcu si môžete vybrať dostupné sponkovačky / klincovačky ako pre hobby nadšencov ako aj pre profesionálne použitie. Medzi najčastejšie predávané sponkovačky od značky Bosch sa radí tieto produkty: Bosch PTK 14 EDT, Bosch PTK 3,6 Li 0.603.968.120, Bosch HT-14 a ďalšie modely sponkovačiek.

Medzi ich hlavné výhody patrí tichý chod, rôzny počet rýchlostí či rôzne stupne nastavenia. Zákazníci si produkty od značky Bosch veľmi chváli.
Sponkovačky a klincovačky od značky Bosch sú skladom v mnohých internetových a kamenných predajniach.

Sponkovačky: Sponkovačky / klincovačky a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú sponkovačku. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej sponkovačky pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitnú sponkovačku, ktorá bude fungovať presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady. Dúfame, že sa sponkovačkou opravíte veľa zaujímavých vecí a urobíte s ňou veľa projektov. Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe novej sponkovačky zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík. Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom sponkovačky / klincovačky. Dozviete sa tam tiež, ktorá sponkovačka je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

4.7/5 - (8 votes)

Mohlo by vás zaujímať