Menu Zavrieť

Spájkovačky

Spájkovačky

Spájkovačka je ručný nástroj slúžiaci na spájkovanie, tj. Trvalému spájanie dvoch kovových predmetov pomocou iného kovu (spájky), ktorý je charakteristický nižšou teplotou tavenia ako spojované súčiastky. Spájkovanie je základná metóda montáže elektronických súčiastok na plošných spojoch. Každopádne de spájkovačka dá použiť aj na rezanie plastov, alebo napríklad vypaľovanie do dreva.

Takže by sa dalo povedať, že sa dá využiť predovšetkým na praktickej činnosti v domácnosti, ale tiež i napríklad na dekoračné činnosti.

Spájkovačka, hoci sa môže zdať, že je do bežnej domácnosti zbytočná, je v celku zaujímavý pomocník, ktorý sa vám mnohokrát môže hodiť a možno už sa vám v minulosti niekedy mohol hodiť a ani o tom neviete.

Väčšina páječek je v celku malá a nejedná sa o nejako zvlášť drahý nástroj, takže sa nemusíte báť, že by ste jej kúpou urobili chybu.

Na trhu je k dostaniu veľké množstvo rôznych spájkovacích staníc (nesprávne označovaných tiež ako spájkovačka, spájka, mikropájka). Výber toho správneho nebýva jednoduchý. V ďalšom texte sa dozviete, čím sa riadiť.
Pre správne spájkovanie je potrebné mať k dispozícii aj správne nástroje a tým najdôležitejším je spájkovacia stanica s Spájkovačky a vhodným hrotom. Správna voľba je pri zostavovaní elektronických obvodov nevyhnutná.

Spájkovačky: Porovnanie 10 najlepších spájok podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších páječek. Ako sme tieto spájkovačky vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto spájkovačky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie spájkovačku.

NázovVzhľadMax. teplota (°C)Ovládanie teplotyPríkon (W)Dĺžka napájacieho kábla (m)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
PARKSIDE PLS 48 D2 100315321Spájkovačka PARKSIDE PLS 48 D2 100315321500Áno48312,99Zobraziť v obchodoch
TIPA ZD-99Spájkovačka TIPA ZD-99450Áno48Neudává sa14Zobraziť v obchodoch
Extol Premium 8894520Spájkovačka Extol Premium 8894520650Áno2001,316,95Zobraziť v obchodoch
Extol Industrial 8794520Spájkovačka Extol Industrial 8794520450Áno701,439Zobraziť v obchodoch
EXTOL CRAFT 9923Spájkovačka EXTOL CRAFT 9923300Áno175Neudává sa13,99Zobraziť v obchodoch
JCD 8898Spájkovačka JCD 8898500Áno80Neudává sa59,35Zobraziť v obchodoch
EXTOL CRAFT 417201Spájkovačka EXTOL CRAFT 417201400Nie60Neudává sa5,86Zobraziť v obchodoch
KONRAD T310Spájkovačka KONRAD T310320Nie100Neudává sa40,38Zobraziť v obchodoch
TOOLCRAFT MD -30WBPPSpájkovačka TOOLCRAFT MD -30WBPP280Áno30Neudává sa14,48Zobraziť v obchodoch
TIPA ZD-715LSpájkovačka TIPA ZD-715L480Nie100Neudává sa11Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenie spájok od ich užívateľov.

Ako vybrať spájkovačku?

Na trhu existuje viac druhov páječek a každá je určená na trochu iný účel. Treba si teda najskôr premyslieť, na čo presne budete spájkovačku používať, ako často a koľko ste ochotní za spájkovačku dať peňazí.

Mnoho začínajúcich elektronikov môže premýšľať o tom, aká spájkovačka sa im osvedčí, a teda – akú spájkovačku kúpiť. Na trhu je dostupných mnoho riešení a to, či nám stačí obyčajná odporová alebo transformátorový spájkovačka, alebo zvolíte väčšie a profesionálnejšie kaliber, napr. spájkovacia stanicu – to všetko závisí len a len na vašich potrebách.

V prvom rade musíte voliť medzi odporovou spájkovačkou (často označovanú ako spájkovačka s výhrevným telieskom) a transformátorovú. Existujú i teplovzdušnej spájkovačky (hot air), ale tie sú určené pokročilým používateľom a slúžia hlavne na spájkovanie súčiastok pre povrchovú montáž.

Treba myslieť aj na to, že transformátorové spájkovačky sa nahrievajú rýchlejšie ako odporové. Treba ale poznamenať, že ak chcete precíznejšie prácu, voľte radšej druhý typ – takže odporové. Sú dostupné so značne menšími hroty, ktoré sa ideálne hodia k spájkovanie drobných súčiastok.

Druhy spájok

Ako už bolo povedané, spájok je na trhu viac druhov a každý druh je určený na trochu inému použitie. Navyše sa od seba líšia aj tvarom, veľkosťou, celkovým fungovaním a samozrejme aj cenou.

Medzi jedno zo základných rozdelenie je podľa fungovanie – konkrétne v teplote a jej nastavenie.

  • Základné vzduchom chladená: Tento typ spájkovačky nemá žiadnu reguláciu teploty, okrem účinku okolitého vzduchu pri práci. Sú spravidla veľmi lacná, a hoci nemajú možnosť nastavenia teploty, dajú sa použiť u mnohých aplikácií.
  • S nastavovaním teploty: V Spájkovačky je zabudovaný termostat, ktorý udržuje teplotu spájkovacieho hrotu po celú dobu práce na nastavenej úrovni. Tepelný výkon telieska je v okamihu, keď teplo prechádza z spájkovacieho hrotu, obmedzený tak, aby teplota nebola príliš vysoká a aby sa dalo spoľahlivo spájkovať.
    Spájkovačky s reguláciou obvykle umožňujú nastaviť požadovanú teplotu, niektoré dokonca majú indikátor teploty. Kvalita spájkovanie je vyššia, než u základných typov, avšak sú trochu drahšie.
  • Spájkovacia stanica: Spájkovacie stanice sú pre spájkovanie optimálnym riešením.

Ďalej už sa môžeme baviť o konkrétnych typoch. Pod nasledujúcom rozdelenie nájdete spájkovačky na trhu, pretože sa jedná o rozdelení konkrétnejšie a tým pádom používanejšie.

Na trhu možno nájsť spájkovačky s označením:

  • Trafospájkovačka
  • Hrotové spájkovačky
  • Plynové spájkovačky
  • Mikrospájky
  • Spájkovacie stanice

Poďme sa teda na konkrétne a obchodné druhy pozrieť podrobnejšie.

Trafospájkovačka

Trafospájka, čiže transformátorová spájkovačka (niekedy vďaka svojmu tvaru býva nazývaná aj ako pištoľová spájka) obsahuje transformátor s primárnym vinutím pripojeným cez spínač (tlačidlo) na prívodný vodič sieťového napätia. Ohriatie hrotu prebehne veľmi rýchlo (väčšinou za dobu kratšiu ako 1s, záleží na použitom hrotu a výkone spájkovačky), ale jeho teplota nie je možné regulovať a pri dlhšom podržaní tlačidla v stlačenej polohe dochádza k prepaľovaniu spájky (cínu). Moderné integrované obvody bývajú proti takýmto javom pomerne odolné, ale ak spájkuje nejakú drahú alebo ťažko dostupnú súčiastku, je vhodné dbať určitej opatrnosti a nevypínať ani nezapínať ohrev hrotu pri jeho elektrickom kontakte so súčiastkou.

Trafopájky sa javí ako najuniverzálnejšie riešenie, ktoré sa hodia pre občasnú prácu pri akejkoľvek činnosti. S jej používaním sa ale spája aj určité riziká. Pri spúšťaní spájkovačky totiž dochádza k silnému pulzu, ktorý môže ľahko poškodiť citlivé súčiastky. Je tak potreba s nimi zaobchádzať opatrne.

Hrotové spájkovačky

Hrotová spájka sa od transformátorovej spájky už na pohľad líši svojím tvarom. Veľakrát sú tieto spájkovačky označované ako spájkovacie „pero“. Ich prevedenie je totiž menší a má tvar klasického ručného pera. To tiež znamená, že má oveľa kompaktnejšie rozmery. Na konci spájkovačky je umiestnená tenká špička, s ktorou vytvoríte precízne spoje.

Tento typ spájkovačky sa ideálne hodí na drobné úlohy. Pri lacnejších modeloch bohužiaľ zvyčajne nemáte možnosť regulovať teplotu, technologicky pokročilejšie hrotové pájkovačky potom dosahujú cien spájkovacích staníc.

Plynové spájkovačky

Plynové spájkovačky sa od svojich kolegov asi líši najviac a to ako vzhľadom, tak i celkovým fungovaním.

Zdrojom tepla je v tomto prípade plyn, ktorý má ale jednu výraznú nevýhodu -⁠ doba horenia sa pohybuje rádovo desiatok minút. Ak by ste s plynovou spájkovačkou chceli pracovať dlho a pravidelne, budete mať vyššie náklady. Tento typ spájky je preto ideálne predovšetkým pre spájkovanie v núdzových podmienkach.

Mikrospájky

Mikropájku spoznáte podľa skutočne veľmi malých rozmerov. Určená je pre tie najjemnejšie práce, ako je napríklad modelárstvo. Výhodou je, že mikro spájku ľahko prenesiete kamkoľvek.

Využíva sa najmä v elektronike a bižutériu, kde sa nekladie prílišný požiadavka na odolnosť voči mechanickému namáhaniu. Možno ju použiť aj k drobnému rezania alebo spájanie plastov a tiež k vypaľovanie symbolov do dreva. Umožňuje jemnú reguláciu teploty podľa citlivosti spájkovaného materiálu na teplotu. Pogumovaná rukoväť zaisťuje príjemné držanie pri práci a zamedzuje skĺznutiu prstov pri držaní.

Spájkovacie stanice

Tento typ páječek je trochu odlišný od svojich kolegov, čo spoznáte na prvý pohľad. Sú niekoľko násobne väčší. Súčasťou tejto varianty je stojan pre odloženie spájkovačky. Samotná stanica potom prináša možnosť širšej regulácie, než je bežná u klasickej spájkovačky. Súčasťou spájkovacích staníc býva zvyčajne aj pestré príslušenstvo v podobe odkladacej plochy s hubkou a ďalších praktických prvkov. Ich cena patrí k tým vyšším.

Spájkovačky: Dôležité parametre pre výber spájkovačky

Druh a tvar hrotu spájkovačky

Hrot je teplá súčiastka na konci spájkovačky. Ako najviac pracujúci časť spájkovačky je vystavená najrýchlejšiemu zničenie. Pri kúpe spájkovačky sa uistite, že vhodné hroty sa dajú ľahko kúpiť a vymeniť. Vďaka tomu možno tento diel, ak sa poškodí, bezproblémovo vymeniť.

Spájkovacie hroty majú rôzne rozmery i tvary. Najčastejšie sa stretnete s hrotmi typu skrutkovač, „minivlna“, kopyto a kužeľ. Veľkosť hrotu potom volíte podľa spájkované súčiastky. Logicky platí, že čím väčšia je súčiastka, tým väčší by mal byť aj spájkovací hrot, aby sa teplo prenášalo efektívne. Ich prevedenie venujte pozornosť najmä pri výmene hrotov. Nie všetky typy sú totiž kompatibilné so všetkými druhmi zariadení. Asi najuniverzálnejší a pre začiatočníkov najvhodnejšia je „minivlna“.

Ergonómia spájkovačky

Pri výbere je tiež dobré myslieť na tvar rukoväte, pretože aj to hrá veľkú úlohu vo výsledku vašej práce. Kór keď s spájkovačkou pracujete často. Pohodlná spájkovačka nám zaistí väčší komfort práce, preto je dobré si zaobstarať nástroj napr. So silikónovými návleky na rukoväti. Dávame Ak prednosť pistolovému úchopu, typickému pre transformátorové spájkovačky, ale potrebujeme odporovú spájkovačku s precíznym hrotom, sú také verzie dostupné.

Príkon spájkovačky

Aj v tomto prípade je nutné sa zamerať na samotný výkon spájkovačky – teda skôr príkon. Jeho hodnota je udávaná vo wattoch a označovaná skratkou „W“. V tomto prípade sa môžete držať základného pravidla – čím vyššia príkon spájkovačka bude mať, tým rýchlejšie dôjde k nahriatie hrotu na požadovanú teplotu.

Na trhu s spájkovačkou sa stretnete s dvoma príkony a to:

Príkon od 30 do 90 W – Tento príkon najčastejšie nájdete u hrotové pájkovačky čiže spájkovacej pera. V závislosti na veľkosti príkonu počítajte s ohrevom hrotu okolo jednej až troch minút.

Príkon od 100 W a vyššie – Parameter ideálny pre klasické spájkovacie pištole, respektíve trafopájkovačka. U nich dochádza vplyvom vyššieho príkonu k rýchlejšiemu zahriatiu hrotu v poriadku desiatich až dvadsiatich sekúnd.

Teplota – a jej regulácia

Spájky sa podľa teploty topenia delia na:

  • Mäkké: Taví sa pri teplotách pod 450 ° C. Mäkké spájky sa využívajú pre tie miesta, ktoré nie sú vystavené extrémne mechanickej alebo teplotné záťaži. Najpoužívanejšie je cínová spájka.
  • Tvrdé: Taví sa pri teplotách nad 450 ° C. Jedná sa napríklad o striebornou spájku. Tvrdé spájky sa využívajú tam, kde dochádza k veľkému namáhaniu.

Chystáte sa spájkovať plasty alebo napaľovať drevo? Spájka na plasty by mala dosahovať teplôt od 70 ° C do 200 ° C. U spájok na drevo (spájka na drevo, taktiež napaľovačka do dreva) sú potom potrebné teploty od 350 ° C do 500 ° C.

Ideálne teploty podľa druhu materiálu:

  • Teplota od 70 ° C do 200 ° C je ideálna pre rezanie plastov
  • Teplota od 200 ° C do 350 ° C je vhodná pre bežné spájkovanie kovov
  • Teplota od 350 ° C do 500 ° C slúži na vypaľovanie do dreva

Funkcia regulácie teploty

Né každá spájkovačka má túto funkciu a tak je dobré venovať pri výbere tej pravej pre vás i pozornosť aj tejto funkcii. Tie najlacnejšie spájkovačky nemajú žiadnu reguláciu. Tie najdrahšie naopak disponujú plynulou reguláciou teplôt. Regulácia je určite veľmi užitočná a zaistí vám vyššiu variabilitu v použití prístroja.

Je potrebné tiež spomenúť, že nie všetky spájkovačky na trhu majú termostat, ktorý zaisťuje stabilizáciu teploty hrotu.

Spájkovačka a príslušenstvo

Aj tu sa dá prikúpiť príslušenstvo, ktoré by sa vám mohlo pri častejších využívaní spájok hodiť.

Rezačky

Mali by byť kvalitné a ich veľkosť by mala zodpovedať druhu ich použitia. Menšie rezačky pre prácu s DPS, väčšie pre všeobecné spoje. Malé rezačky (štiepacie kliešte) sú vhodné pre skracovanie vývodov súčiastok, aby nedošlo k poškodeniu súčiastky, a väčšie, ktoré sa však nehodí pre čistú prácu na doskách s plošnými spojmi.

Kliešte so špicatými čeľusťami

Rovnako musí ich použitia. Menšie spravidla pre DPS, väčšie pre náročnejšie práce.

Odizolovacie kliešte

Aj keď niektoré kliešte sú upravené pre odstraňovanie izolácie z drôtov, lepšou voľbou sú špeciálne kliešte. Môžu byť drahšie, ale práca s nimi je oveľa jednoduchšie.

Odsávačka spájky

Ide o užitočný nástroj, s ktorého pomocou sa ľahko odstraňuje stará spájka z spájkovaného spoja pri nahradzovaní chybné komponenty pri prepracovaní zostáv.

Základné nástroje sa dajú často zakúpiť ako sada, mnohokrát sú súčasťou spájkovačky so stojanom.

Pomocné ruky

Možno oceníte pomocnú ruku (i niekoľko), ktorú tvorí podstavec s ramenom, na ktorého koncoch sú umiestnené přesunovací krokosvorky. Tie pomôžu pri pridržaní položky na požadovanom mieste.
Niektoré pomocné zostavy obsahujú aj lupiny, takže spájkovanie súčiastku si môžete jednoduchšie prezrieť. Aj tých je celá rada druhov, takže si vyberte, ktorý je pre vašu prácu najlepšie.
Držiaky dosiek

Držiaky dosiek sú dostupné v celej rade prevedení. Najvhodnejší typ má pracovnú dosku a zadnú stenu opatrenú penovou hmotou, ktorá chráni osadenú stranu dosky. Zároveň drží na mieste spájkovanie súčiastku.
rozmery, vysokým výkonom, energetickou účinnosťou a vďaka lacným vymeniteľným hrotom nízkymi prevádzkovými nákladmi.

Ďalšie príslušenstvo spáječkám

  • Pogumovaná ergonomická rukoväť

Pogumovaná rukoväť je veľkou výhodou, pretože je príjemná na dotyk a zaistí vám pevnejšie a stabilnejšie stisk spájkovačky. Vďaka tomu docielite oveľa presnejšie manipulácia s ňou.

  • LED svietidlo

Pri stlačení spájkovačky sa v prednej časti rozsvieti LED svietidlo, ktorá mieri priamo na spájkované miesto. Tým získate ďaleko lepší nasvietenie pracovného priestoru.

  • Spájkovací cín

Doplnok zaisťujúci pevný spoj medzi dvoma kovovými časťami.

  • Kolofónia

Prípravok uľahčujúce proces spájkovanie. Táto hmota je destilačným zvyškom zo živice borovíc. Namáča sa do nej spájkovací hrot pred a počas spájkovania.

  • Odsávačka cínu

Pomocou odsávačky odstránite prebytočné množstvo spájky. Môžete s ňou tiež odpájet už spájkované súčiastky.

  • Teplom zmrštiteľné dutinky

Teplom zmrštiteľné dutinky sa hodí všade tam, kde by vám pozeral odhalený drôt. Jednoducho navlečiete zmraštiteľnou dutinku, ktorá sa teplom zmrští a sedí na vašom spájanie drôtu.

Cena spájkovačky

Cena spájkovačky do 20 € s DPH

V tejto cenovej kategórii najčastejšie narazíte na hrotové spájkovačky s nižším výkonom. Tu sa jedná skôr o produkty s univerzálnym hrotom. Niekedy dokonca narazíte aj na spájkovačku so stojanom. V cenovej kategórii do 20 € tiež narazíte na klasické transformátorovej spájkovačky.

Cena od 20 € do 60 € s DPH

U zlatého stredu získate kvalitné plynové spájkovačky a výkonnejšie spájkovacie súpravy. Zvyčajne sú to výrobky s príkonom okolo 100 W, ktoré môžu byť súčasťou praktické sady obsahujúce rad ďalšieho príslušenstva v ľahko prenosnom kufri.

Cena spájkovačky nad 60 € s DPH

U najdrahšie kategórie už možno konečne počítať aj s spájkovacími stanicami. Možno tu tiež nájsť pár exkluzívnych kúskov klasických páječek, ktoré budú vybavené aj kvalitným príslušenstvom s rozšírenou ponukou použitie.

Na čo sa dajú spájkovačky použiť?

  • Spájanie kovových materiálov

Spájkovačky sa predovšetkým kupujú za účelom spájkovanie – spôsob spájania rôznych súčiastok za pomocou roztaveného materiálu. Pri spájkovaní spájkovačka najskôr kovové súčiastky dostatočne nahreje a pridaním roztavenej spájky sa spoja. Po vychladnutí spájka vytvorí pevné a elektrické spojenie.

  • Vypaľovanie do dreva

Je jasné, že keď drevo zahrejete, až spálite na požadovanú teplotu, zanechá to na ňom stopy. Na vypaľovanie ornamentov sa najviac hodí hrotová (pištoľová) spájkovačka. K spájkovačke potrebujete len trochu zručnosti, a potom už môžete kresliť alebo písať do dreva podľa ľubovôle. Pred samotným vypaľovaním odporúčame si všetko najskôr predkresliť ceruzkou.

  • Spájanie a rezanie plastov

Spájkovačka – hoci to nie je štandardné sa používa aj na spájanie, alebo rezanie plastov. Teda sa hodí aj na veľa iných úkonov, než ste si možno mysleli.

Spájkovačky: Spájkovačky a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú spájkovačku. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej spájkovačky pomohli.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe novej spájkovačky zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé spájkovačky a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom spájkovačky. Dozviete sa tam tiež, ktorá spájkovačka je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať