Menu Zavrieť

Sekery

sekera

Sekery nás sprevádzajú od začiatku doby kamennej a aj dnes sú nepostrádateľným nástrojom na zabezpečenie tepla v našich krboch a kachliach. Ať už se tedy rozhodnete naštípat třísky, nebo rozseknout pořádné poleno, bude se vám hodit pořádná a kvalitní sekera na míru. Není to troufalé tvrdit na míru? Není! Dnes se na trhu objevuje spousta druhů s různými parametry, které se opravdu hodí pro každého. Je jen na vás, zda budete znát své možnosti a zvolíte si tu pravou pro vás. Pod tímto skromným úvodem do světa seker si povíme něco o základních zásadách samostatného výběru a představíme si základní parametry a otázky, na které je dobré upoutat svou pozornost. Hned ve třetí části tohoto článku si představíme druhy, které lze na trhu najít. Ukážeme si rozdíl, mezi kempingovou, univerzální, štípací i kalačem.
Hoci sa sekera môže zdať ako primitívny nástroj, nie je to tak. Skládá se totiž z mnoha částí a každá s těchto různých kousků skládá dokonalý celek do vašich rukou. Každý tento kousek si tedy dnes rozebereme a představíme. Od topůrka k hlavě si představíme materiály i typy, ze kterých lze vybírat.

Ako bonus sa v budúcich článkoch pozrieme aj na príslušenstvo, ktoré môžete k nástroju získať alebo v prípade potreby zakúpiť. Povieme si aj o základných bezpečnostných pravidlách, ktoré treba dodržiavať, aby ste sa vyhli neúmyselným nehodám, ktoré sú často nepríjemné, a povieme si o správnej údržbe a ostrení, aby ste sa o svoju sekeru dokázali postarať sami a bez pomoci.

V poslednej kapitole si ako vždy rozdelíme ceny sekier do troch základných cenových kategórií a naznačíme vám, čo môžete očakávať.

Sekery: Porovnanie 10 najlepších sekier podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších sekier. Ako sme vybrali tieto sekery? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto sekery zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete triediť podľa svojich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si sekery zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšiu a najlepšiu sekeru.

NázovVzhľadTyp sekeryDĺžka (mm)Hmotnosť v kgOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Fiskars X10 S 121443Sekera Fiskars X10 S 121443Univerzálne445143,79Zobraziť v obchodoch
Fiskars XS X7 121423Sekera Fiskars XS X7 121423Univerzálne3540,6434,5Zobraziť v obchodoch
Fiskars X27 XXL 122503Sekera Fiskars X27 XXL 122503Štiepiace9642,665,7Zobraziť v obchodoch
Fiskars X11 122443Sekera Fiskars X11 122443Štiepiace4441,141,9Zobraziť v obchodoch
Fiskars L X21 122473Sekera Fiskars L X21 122473Štiepiace7091,661,38Zobraziť v obchodoch
Fiskars X5 XXS 121123Sekera Fiskars X5 XXS 121123Univerzálne2310,5635,46Zobraziť v obchodoch
Fiskars (122160) 1001704Sekera Fiskars (122160) 1001704Kalač9003,6874,41Zobraziť v obchodoch
Fiskars 1001703Sekera Fiskars 1001703Kalač9003,994Zobraziť v obchodoch
Extol Premium 8871286Sekera Extol Premium 8871286Štiepiace860218,9Zobraziť v obchodoch
EXTOL 8871280500Sekera EXTOL 8871280500Univerzálne600112,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia sekier od ich používateľov.

Ako si vybrať správnu sekeru?

Pri nezávislom výbere sa treba zamerať na niekoľko vecí.

Pokiaľ ide o typy sekier, existuje päť základných typov.

Kempingové sekery

Tento typ sekery je vhodný na sekanie a rôzne outdoorové aktivity. Sú to malé sekery, ktoré môžu slúžiť na mnoho spôsobov.

Univerzálne sekery

Ako už názov napovedá, ide o univerzálne sekery, ktoré možno použiť na akúkoľvek prácu. Sú to sekery, ktoré zvládnu prácu štiepania štiepok aj sekania väčších polien, ale pre pohodlnú prácu vo väčších objemoch odporúčame zaobstarať si typy sekier špeciálne určené na túto činnosť.

Stolárske sekery

Tesárske sekery sú rozpoznateľné už na pohľad, pretože majú prispôsobenú rukoväť už na hlavici na vykonávanie titulnejších úloh.

Rozdeľovacie sekery

Tieto sekery sa vyznačujú menším telom a, ako už názov napovedá, sú určené na štiepanie drevných štiepok.

Dláta

Kalabasa je najväčšia sekera, ktorá je určená na štiepanie veľkej koristi.

Na aké parametre sa zamerať pri výbere sekery?

Dôležité sú aj parametre konkrétneho typu, ktorý si vyberiete, a môžu sa výrazne líšiť. Patria medzi ne:

Čepeľ

Môže sa líšiť veľkosťou a predovšetkým tvarom v závislosti od práce, na ktorú je primárne určený.

Dĺžka a hmotnosť

Tento parameter oceníte viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Najmä keď si spomeniete na to, že musíte naštiepať zásoby dreva tesne pred tým, ako napadne sneh, a sekeru máte v ruke už niekoľko hodín.

Rukoväť

Rukoväť má zásadný vplyv na pohodlie pri sekaní.

Hlava

Hlava celej sekery tiež úzko súvisí s ostrím, ale nemýľte si ju. Tento parameter má tiež svoje.

O všetkých typoch a parametroch si povieme v nasledujúcich riadkoch, ktoré pre vás pripravilo Testovo! Tak sa na to pozrime.

Parametre sekery

Čepeľ

Čepeľ je pravdepodobne najdôležitejším parametrom v zozname dnes uvedených parametrov. Každý typ sekery (rozdelený podľa účelu) má iné ostrie. Niektoré čepele sú špeciálne a zabraňujú napríklad zaseknutiu do dreva a niektoré čepele zaseknutie podporujú. Najlepšie čepele by preto mali zasekávať a odrážať rez späť. To vám výrazne uľahčí prácu až o štyri pätiny.

Čo sa týka materiálu čepele, mala by byť kovaná a v niektorých prípadoch môže byť kalená alebo brúsená, ale nikdy nie len z brúseného kovu.

Hlava sekery

Hlava sekery úzko súvisí s ostrím, pretože ostrie je logicky súčasťou celej hlavy. Čo sa týka tvaru hlavy, čím širšia a väčšia je hlava, tým väčšie polená a kusy dreva budete rezať. Užšie a menšie hlavy sú vhodnejšie na jemnú prácu (napr. sekanie).

Z hľadiska materiálu sa môžete stretnúť s rôznymi typmi ocele. Ako už bolo spomenuté vyššie, môžete sa stretnúť s kovanou oceľou, ktorá je vo väčšine prípadov namontovaná na plastovom vrchole. Najlepšími materiálmi na výrobu hláv sekier sú však švédske kalené a brúsené ocele. Na hlavách sekier však možno nájsť aj špeciálne povrchové úpravy v podobe xylanového povrchu. Tieto povrchy sa používajú predovšetkým na zachovanie životnosti hláv sekier.

Veľkosť hlavy sekery

Veľkosti sekier sa delia na veľkosti S až Xl, ale pozor, v každom type sekier sa tieto veľkosti líšia, preto je dobré najprv nájsť kategóriu (typ) sekery, ktorú hľadáte, a potom hľadať vhodnú veľkosť pre vás. Hoci je to často lákavé, môžete si myslieť, že čím väčšia sekera, tým lepšie bude slúžiť svojmu účelu, ale ako už bolo v tomto článku niekoľkokrát povedané, vôbec to tak nie je. Najdôležitejším parametrom pri určovaní správnej veľkosti je pohodlný úchop, pretože najdôležitejšie na sekere je, aby sa s ňou dobre pracovalo. Čím lepšie vám sekera padne do ruky, tým lepšie bude vykonávať svoju prácu a tým rýchlejšie a príjemnejšie bude vykonávať požadovanú prácu.

Hmotnosť sekery

Hmotnosť samozrejme súvisí s veľkosťou, o ktorej sme písali o riadok vyššie. Materiál, z ktorého je sekera vyrobená, má však veľký vplyv na jej hmotnosť. Existujú dva najbežnejšie typy materiálov pre sekery, a to drevo a plast. Je preto úplne jasné, že drevená sekera bude ťažšia. Pre hlavu je to ťažké, pretože všetky materiály sú podobne ťažké. Najmenšie sekery, ktoré nazývame kempingové sekery, často vážia do 1 kilogramu, ale napríklad xl kalabasa môže vážiť viac ako 4 kilogramy. To, že je sekera ťažšia, však nemusí nutne znamenať jej nevýhodu. Ťažšia sekera dokáže vyvinúť oveľa väčšiu silu a v kombinácii veľkosti a hmotnosti ide o veľmi silné nástroje, ktoré dokážu oddeliť neuveriteľné kusy dreva. Ak sa obávate, že s vybranou sekerou alebo typom nebudete môcť dlho rúbať drevo, pretože sa obávate namáhania svalov, určite si môžete otestovať hmotnosť na predmetoch, ktoré máte doma alebo v špecializovaných predajniach, kde si môžete nástroj pohodlne „ohmatať“.

Ako už bolo v dnešnom článku niekoľkokrát povedané, nie je vhodné podceňovať správny výber vrchnej časti. Násada je rukoväť, takže je to časť sekery, ktorú budete držať v ruke počas celej práce. Preto je určite lepšie investovať do vhodného a pohodlného topu, ktorý vám vyhovuje, či už ide o drevený alebo plastový top s mäkkými podložkami.

Drevený vrchnák

Drevená doska je lacnejšia ako plastová a na prvý pocit je príjemná, ale musíte počítať s vyššou hmotnosťou. Vyrába sa z rôznych druhov dreva, či už bukového alebo dubového, pri práci väčšinou nepoznáte rozdiel. Ak ste niekedy videli sekeru s dreveným vrcholom, viete, že je upevnená klinom, ktorý sa často uvoľňuje, čo môže viesť k nepríjemným zraneniam. Drevo je tiež náchylné na podmienky skladovania.

Plastová vrchná časť

Plastovú topánku nenazývame len plastovou. Nevyrába sa priamo z plastu, ale z rôznych druhov, napríklad z laminátu. Na rozdiel od drevených sekier je plast pevne spojený s hlavou sekery, takže je takmer nemožné tieto dve časti od seba odtrhnúť. Pri drevených pílových listoch je však na rozdiel od plastových potrebné brať do úvahy možnosť zlomenia. Nielenže je menej pravdepodobné, že sa drevená sekera zlomí, ale je aj ľahko vymeniteľná s možnosťou ponechať si hlavu sekery. To nie je možné v prípade plastov. Plastovým však musíme priznať obrovské plus, a tým je pohodlný úchop, ktorý možno obohatiť o už spomínané mäkké časti.

Príslušenstvo k sekerám

Keď narazíte na sekeru v e-shopoch alebo kamenných predajniach, možno vás prekvapí, že nie vždy dostanete nielen sekeru, ale niekedy aj niečo navyše. Možno nedostanete všetko vybavenie, ktoré potrebujete na prácu so sekerou, ale môžete si ho kúpiť. Pozrime sa teda na niekoľko takýchto doplnkov.

Puzdro

Puzdro je jednou z vecí, ktoré sa dajú kúpiť spolu so sekerou, nie vždy je to tak, ale často je to tak v prípade kvalitnejších a drahších výrobkov. Takéto puzdro môže byť vyrobené z kože alebo textilu, jeho hlavnou funkciou je chrániť čepeľ, ktorá sa môže neopatrným povaľovaním otupiť, zhrdzavieť alebo dokonca zle porezat.

Brúsky a pilníky

O údržbe a ostrení budeme hovoriť v ďalších kapitolách, ale stojí za to spomenúť túto rutinu aj tu. Tieto výrobky vám uľahčia celú údržbu sekery a predĺžia jej životnosť. Niektoré brúsky a pilníky môžu pripomínať napríklad brúsku na nože, s ktorou sa často stretávame v kuchyni. Niektoré môžu pripomínať hokejový puk. Možno sa stretnúť aj s brúsnymi kameňmi, ktoré majú dve strany. Jedna strana je hrubá a druhá oveľa jemnejšia.

Kliny

Kliny už boli spomenuté v dnešnom článku a sú praktické najmä v kombinácii s kalabasou. Dôvodom je, že klin sa upevní medzi medzeru vo veľkom kuse dreva a tupou stranou dláta alebo kladiva sa naň udrie, čím sa kus dreva rozdelí na dva alebo viac kusov. Kliny majú trojuholníkový alebo okrúhly tvar a sú vyrobené z dreva alebo kovu.

Rukavice

Rukavice sú základným bezpečnostným vybavením a chránia vás nielen pred mozoľmi, ale aj pred reznými ranami, ku ktorým môže pri práci so sekerou ľahko dôjsť. Existuje mnoho typov pracovných rukavíc, ale najlepšou voľbou na manipuláciu so sekerami sú rukavice s ochranou palca a ukazováka.

Starostlivosť o sekeru

Starostlivosť o sekeru nie je až taká náročná, ale nemalo by sa na ňu zabúdať. Spočíva v pravidelnej jednoduchej údržbe a ostrení. Pokiaľ ide o skladovanie, nie je dobré nechávať ho na daždi. Najlepšie pre ňu bude, ak ju uložíte na suchom mieste a raz za čas ju natriete trochou oleja. Tiež je dobré raz za čas skontrolovať, či sekera drží, teda či sa hlava sekery nekrčí na násade.

Sekera a bezpečnosť práce

Pri práci so sekerou je dôležitá bezpečnosť práce a v extrémnych prípadoch vám môže zachrániť kus končatiny. Pri manipulácii so sekerou sa uistite, že máte dostatok priestoru a že v okolí nie sú žiadne iné osoby alebo zvieratá.

Pokiaľ ide o oblečenie, vyberte si dlhé nohavice a dlhé rukávy, najlepšie z pevnejších a odolnejších materiálov. Mali by sa používať aj ochranné pomôcky vo forme rukavíc.

Pri sekaní sa uistite, že sekera je v perfektnom stave (hlava bez hrdze, pevná rukoväť s hlavou). Jednou z ďalších dôležitých vecí, ktoré stoja za zmienku, je samotný výber, o ktorom už dnes padlo niekoľko slov. Sekera vám musí dobre padnúť do ruky a musí sa vám v nej dobre držať, pretože kŕče môžu mať katastrofálne následky.

Brúsenie sekery

Ako sme sľúbili, jednu kapitolu sme venovali aj samotnému ostreniu sekier. Sekera sa počas práce prirodzene otupuje a je potrebné ju raz za čas naostriť. Nielenže je to v súlade s bezpečnosťou, ale zvyšuje to aj celkovú funkčnosť sekery a výrazne predlžuje jej životnosť.

Na ostrenie sekier možno použiť niekoľko brúsiacich nástrojov. Existujú brúsky, ktoré vyzerajú ako brúsky na kuchynské nože, ale máme aj púčiky a brúsne kamene. Každému môže vyhovovať niečo iné a typ brúsky závisí aj od typu sekery. Existuje niekoľko pravidiel, ktoré sa dajú ľahko dodržiavať. Predstavme si ich.

Sekera na sekanie dreva

V prípade sekier, ktoré sú určené na sekanie dreva, nie je potrebné ostrie úplne naostriť.

Orezávanie čepele

Ak si nie ste istí, či ste čepeľ vybrúsili symetricky, obkreslite ju na kúsok papiera.

Najrýchlejšie ostrenie

Najrýchlejšie nabrúsite čepeľ pomocou elektrickej brúsky. Tento nástroj je najlepšie použiť, ak už máte skúsenosti a musíte počítať aj s vyššou cenou.

Čo robiť po ostrení

Ak chcete sekere venovať skutočnú starostlivosť, je možné povrch čepele po nabrúsení natrieť trochou antikorózneho oleja.

Cena sekery

V tejto poslednej kapitole ako vždy rozdelíme ceny do niekoľkých cenových kategórií a naznačíme vám, čo môžete očakávať. Ak ste častým čitateľom našej webovej stránky Testino, možno ste si všimli, že drvivú väčšinu produktov rozdeľujeme len do troch cenových kategórií. Vzhľadom na to, že tieto osi sú cenovo diametrálne odlišné, dovolili sme si pre tento prípad urobiť výnimku a rozdeliť ceny na štyri.

Cena sekery do 20 € s DPH

Najlacnejšie produkty v segmente sekier je možné zakúpiť aj za cenu do 200 €. Tieto sekery vám však neprinesú toľko úžitku a nemôžete od nich očakávať žiadny luxus. Patria sem najmä menšie sekery typu kempinkg s drevenými rukoväťami. Z tejto kategórie by stálo za to zvážiť iba malé kempingové náradie.

Ak zvýšime cenu z 8 na 20 eur, získame o niečo kvalitnejšie výrobky. Stále ide o malé sekery, ktoré však môžu poslúžiť aj v domácnosti, kde s nimi môžete štiepať triesky z mäkkého dreva, ale aj tak tu nečakajte zázraky. V ojedinelých prípadoch môžete v tejto kategórii nájsť aj sekery s plastovou rukoväťou od neznámych značiek, ktoré síce splnia svoju primárnu úlohu, ale s oveľa väčšou námahou ako ich kolegovia vo vyšších cenových kategóriách.

Ceny sekier od 20 € do 40 € s DPH

Táto kategória bude určite atraktívnejšia, a ako radi označujeme strednú /dnes druhú/ kategóriu – zlatá stredná cesta. V tejto kategórii sa preto stretneme s už kvalitnými kúskami, kde sa dá nájsť niečo od každého druhu. Tieto sekery sú síce stále určené na príležitostné použitie, napríklad na chate na sekanie kusov dreva do krbu, ale svoj účel plnia a ich materiály (či už čepeľ alebo hlava) sú veľmi vyhovujúce.

Ceny sekier od 40 € do 200 € s DPH

Tu sa už stretávame so známymi značkami, ktoré sú overené miliónmi zákazníkov. V tejto kategórii už viete, že nemôžete urobiť chybný krok. Osy sú vyrobené z kvalitných materiálov s dlhou životnosťou. K týmto produktom si môžete zaobstarať aj príslušenstvo.

Cena sekery nad 200 € s DPH

Aj pre túto kategóriu existuje cenová kategória. Tieto osi už bežný používateľ pravdepodobne nebude používať a sú skôr kuriozitou. Nájdete tu napríklad ručne vyrábané sekery alebo sekery s ornamentmi. Existujú aj špeciálne typy, napríklad vrhacie sekery. Niektoré z najdrahších kúskov môžu byť sekery za stovky eur.

Sekery: Sekery a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať novú sekeru. Povedali sme vám o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám pomohli pri výbere novej sekery.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z online obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe novej sekery a naplníte si virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé sekery a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom sekery. Môžete tam tiež zistiť, ktorá sekera je kde na sklade a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch. Okrem toho si tu môžete vybrať z ďalších zaujímavých produktov.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať