Menu Zavrieť

Krbové kachle

Krbové kachle

Obsah článku

Poznáte ten úžasný pocit, keď sa v zime vrátite domov z krutého mrazu a prvé, čo urobíte, je, že sa vrhnete ku kachliam, ktoré vám rozmrazia zmrznuté a takmer nehybné končatiny? Je to zábava! Ak chcete zažiť tento pocit a chcete si zaobstarať kachle na drevo, ale neviete presne, aké sú pre vás najlepšie, práve na to je určený dnešný článok.

Tento článok je najdlhším a najpodrobnejším zhrnutím celej problematiky krbových kachlí. Opíšeme základné rozdiely medzi krbom, krbovými kachľami a krbovou vložkou. Poradíme vám, ako si vybrať – čomu sa vyhnúť a na čo sa zamerať. Okrem toho vám predstavíme všetky parametre, ktoré je veľmi dobré poznať pred výberom krbových kachlí. Keďže ide o rozsiahlu tému, budeme sa venovať aj základnej bezpečnosti a údržbe, ktoré sú veľmi dôležité. Nakoniec, samozrejme, opíšeme ceny. Ako vždy ich rozdelíme do troch cenových kategórií a naznačíme vám, čo môžete očakávať.

Krbové kachle: Porovnanie 10 najlepších krbových kachlí podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších kachlí na drevo. Ako sme si vybrali tieto kachle? Vybrali sme ich na základe hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto kachle sme potom zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete triediť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si kachle na drevo zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšie a najlepšie kachle na drevo.

NázovVzhľadMenovitý výkon (kW)PalivoMateriálRozmery (výška x šírka) v cmOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Thorma Borgholm TOPKrbové kachle Thorma Borgholm TOP7Tuhé paliváPlech + keramika97,5 x 73 cm756,9Zobraziť v obchodoch
Thorma BorgholmKrbové kachle Thorma Borgholm7Tuhé paliváPlech + keramika97,5 x 73 cm677Zobraziť v obchodoch
Thorma ALVESTA IIKrbové kachle Thorma ALVESTA II8Tuhé paliváPlech + kámen92,7 x 57 cm677Zobraziť v obchodoch
TIM SISTEM Magická pecKrbové kachle TIM SISTEM Magická pec10Tuhé paliváOceľ83,5 x 52 cm269,9Zobraziť v obchodoch
THALIA BELLA NERAKrbové kachle THALIA BELLA NERA6,5Tuhé paliváOceľ82 x 43 cm191,4Zobraziť v obchodoch
THORMA BOZEN WKrbové kachle THORMA BOZEN W5Tuhé paliváLiatina a šamot88,1 x 28 cm199,9Zobraziť v obchodoch
Thorma KERPENKrbové kachle Thorma KERPEN5Tuhé paliváOceľ88,5 x 28,5 cm204,5Zobraziť v obchodoch
Thorma Falun IIKrbové kachle Thorma Falun II8Tuhé paliváPlech + keramika104 x 39 cm710,6Zobraziť v obchodoch
Thorma ANDORRAKrbové kachle Thorma ANDORRA7Tuhé paliváPlech + kámen110 x 51 cm727Zobraziť v obchodoch
Thorma BOZENKrbové kachle Thorma BOZEN5Tuhé paliváOceľ90,6 x 32,6 cm229,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia krbových kachlí od ich používateľov.

Čo sú to krbové kachle?

Krbové kachle majú 2 príbuzné – krb a krbovú vložku. Všetky tri majú rovnaký účel, ale vyzerajú a fungujú trochu inak. Kachle na drevo, o ktorých budeme dnes hovoriť, sú jediné z tejto skupiny, ktoré sú samostatné, a teda nie sú zabudované do steny. Ide o samostatný zdroj tepla, ku ktorému je pripojený komín v podobe rúry. Krbové kachle bývajú menšie ako krbové vložky a vstavané krby, ale pretože majú kvalitný obklad z veľmi kvalitných materiálov, plnia rovnakú, často aj lepšiu úlohu. Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, kachle na drevo dokážu rozvádzať teplo po celom dome (dokonca aj na poschodí). Pokiaľ ide o palivo, je to veľmi jednoduché, pretože krbové kachle zvládnu všetko – biomasu (palety), fosílne palivá (uhlie) aj drevo. V porovnaní so svojimi konkurentmi sú kachle na drevo výrazne cenovo dostupnejšie.

Rozdiel medzi krbovými kachľami x krbom x krbovou vložkou

Krb

Romantická diera v stene s plápolajúcim ohňom. Nad ním sa týčia vianočné pančuchy a na rímse ležia rodinné fotografie. Myslím, že takto si každý predstavuje krb. A v zmesi naozaj je, okrem ponožiek, ktoré sa môžu ľahko vznietiť, takže to prosím nerobte. Krb je síce krásnym doplnkom domácnosti, ale má aj veľa nevýhod. V krbe môžete kúriť len drevom, čo môže byť pre niektorých ľudí veľkou komplikáciou. Drevo sa musí doviezť, naštiepať a uskladniť v suchom priestore, čo je pre ľudí, ktorí nevlastnia ďalšie priestory, veľmi zaťažujúce. Okrem toho sa pri prikladaní do krbu môžete ľahko popáliť, spáliť si oblečenie alebo v extrémnych prípadoch môže iskra dopadnúť tam, kam nemá, a vy môžete založiť požiar. Ďalšou veľmi nepraktickou vecou je účinnosť týchto zariadení. Bohužiaľ, dosahuje len dvadsať až tridsať percent. Ďalším, bohužiaľ, veľmi nepríjemným aspektom pre niektorých ľudí je, že krb zapácha – alebo skôr vy po ňom smrdíte. Ak si teda ráno necháte pracovné oblečenie pri krbe a pôjdete von, očakávajte otázky typu – „Ty si včera táboril?“

  • Krby majú veľmi dlhú životnosť.
  • Sú krásne v priestore a môžete sa spoľahnúť, že sa stanú ústredným bodom celého domu.
  • Vyššia kúpna cena.
  • Nízka účinnosť – 20-30 %.
  • Náročná a drahá inštalácia.
  • Fajčenie – pre niektorých je to vôňa.
  • Zápalky môžu neúmyselne odletieť a zapáliť veci ležiace okolo.
  • Zaberá veľa miesta.

Krbové kachle

O krbových kachliach sme hovorili o jednu kapitolu vyššie, ale aby bol tento prehľad rozdielov úplný, porovnáme tu základné informácie aj tak.

Krbové kachle sú jediné z troch voľne stojace, takže zaberajú miesto. Ich inštalácia je v porovnaní s ostatnými veľmi jednoduchá a ich cena je oveľa prijateľnejšia. Ich účinnosť je na rozdiel od ich náprotivkov vyššia, a to až dvojnásobne. Na výber je veľa vzorov, takže sa nemusíte obávať nejakého nevkusného retra.

  • Krbové kachle môžu spaľovať všetky druhy paliva.
  • Keďže kachla nie je vstavaná, jeho inštalácia je veľmi jednoduchá.
  • Kachle majú vysokú účinnosť vykurovania.
  • Kachle dokážu vykurovať celú budovu vrátane podlahy.
  • Sú náročnejšie na údržbu.
  • Okolo kachle musia byť kachličky.
  • Vaša podlaha musí mať dostatočnú nosnosť.
  • Okolo kachle musíte mať odolnú podlahu (najlepšie dlaždice).

Krbová vložka

Krbová vložka je najmenej nápadná. Je to priestor, ktorý je zabudovaný do steny a jediné, čo je z neho vidieť, sú dvere. Dôležité sú dvere, ktoré môžu byť posuvné alebo skladacie. Zvyčajne sú vybavené žiaruvzdorným kremičitým sklom. Krbové vložky sú veľmi efektívnym spôsobom vykurovania domu a majú deväťdesiat až deväťdesiatpäťpercentnú priepustnosť! Vďaka tomu je to najúčinnejšia a tiež najbezpečnejšia možnosť zo všetkých 3. Krbové vložky sú tiež veľmi cenovo dostupné a tiež veľmi prispôsobivé. Ak by ste napríklad chceli zachovať dvere do miestnosti a neotvárať ich kvôli prachu a spalinám, môžete nainštalovať zadné plnenie z chodby alebo inej miestnosti.

  • Vysoká účinnosť vykurovania – 90 až 95 %.
  • Možnosť pripojenia výmenníkov tepla na rozvod tepla po celom dome.
  • Krbové vložky majú oveľa nižšiu spotrebu paliva.
  • Oheň je skrytý za dverami – Čistota a bezpečnosť.
  • Pri inštalácii vložky je potrebné ju starostlivo obesiť.
  • Vyššie finančné náklady na inštaláciu.

Ako si vybrať krbové kachle?

Na čo kupujeme kachle?

Prvé a najdôležitejšie otázky sú – prečo si kachle vôbec kupujeme a ako ich chceme používať. Je veľmi veľký rozdiel medzi tým, či chceme v kachliach kúriť celú sezónu alebo len občas, a či chceme vykurovať len jednu miestnosť alebo veľkú rozľahlú budovu. Veľmi dôležité je aj to, či chceme, aby kachle dotvárali atmosféru, alebo či sú naozaj nevyhnutným zdrojom tepla. Podľa toho určíte aj typ, ale aj konkrétne parametre, ako je výkon, veľkosť a účinnosť. Viac informácií o týchto parametroch nájdete v kapitole „Parametre“.

Aké palivo?

Palivo je veľmi dôležité, najmä v čase, keď počúvame len o obnoviteľných zdrojoch energie a vypúšťaní znečisťujúcich látok do ovzdušia. Kachle – či už na drevo alebo iné typy, ktoré sme opísali vyššie – možno „kŕmiť“ rôznymi druhmi paliva. Ide predovšetkým o drevo, uhlie a biomasu. Pri výbere správneho paliva sa nemôžete spoliehať len na svoje osobné preferencie, ale musíte myslieť aj na možnosti skladovania. Uhlie sa dá pohodlne skladovať vonku pod plachtou, ale drevo, biomasa alebo brikety sa musia skladovať v suchých a najlepšie teplejších priestoroch. Drevo sa veľmi ťažko skladuje, pretože by sa malo nechať vyschnúť aspoň dve sezóny, aby malo požadovanú vlhkosť, ktorá sa pohybuje medzi 17 a 19 %. Nižšie sa budeme venovať aj palivám a predstavíme všetky alternatívy a ich výhody a nevýhody.

Výkon? Prečo ho riešiť v kachliach na drevo?

Výkon, aj keď by sme nepovedali, že je to jeden z veľmi dôležitých parametrov kachlí, je zároveň jedným z úskalí, o ktorých zákazníci vedia najmenej. Žiaľ, pravidlo, že čím vyšší výkon, tým lepší kachle, a pravidlo, že čím účinnejšie, tým lepšie, sa tu nedá dodržať. Bohužiaľ, táto rovnica je zložitejšia a každý si musí nájsť svoj vlastný výkon a tiež svoju vlastnú úroveň účinnosti v závislosti od nehnuteľnosti, do ktorej kachle kupuje. Samozrejme, v časti „Parametre“ nižšie sme napísali aj niekoľko riadkov o výkone.

Teplovzdušné kachle alebo kachle s teplovodným výmenníkom?

Tieto pojmy môžu byť pre vás nové a v tomto odseku si povieme len to, čo tieto dva typy krbových kachlí znamenajú – podrobný rozbor týchto typov uvedieme o jednu kapitolu nižšie s názvom „Typy“. Teplovzdušné kachle kúria centrálne a spotrebujú podstatne menej paliva ako iné typy. Tento typ nie je veľmi vhodný do miestností, kde sa zdržiavate najčastejšie, pretože zapáchajú, robia hluk a veľký neporiadok. Preto sa hodia skôr na chaty a chalupy, kde určite vydržia jeden alebo dva dni. Druhý typ – krbové kachle s teplovodným výmenníkom sú napojené na akumulačnú nádrž a môžu vykurovať celý dom. Ich významnou nevýhodou je vyššia spotreba paliva.

Čo je to pripravenosť budovy?

Ako sme uviedli v úvode, kachle na drevo sú najmenej náročné na stavbu a inštaláciu. Pred ich inštaláciou je najdôležitejšie zistiť, v akom stave je váš komín, aký je jeho priemer a dĺžka. Prevažná väčšina dnešných kachlí je vybavená pripojením na externý prívod vzduchu. Preto odporúčame používať tento prívod najmä v prípade budov, ktoré sú veľmi dobre izolované – vrátane utesnených okien. Ak máte budovu bez komína, nezúfajte. Jednoducho vytvorte fasádny komín, ktorý si nevyžaduje veľké stavebné úpravy.

Dizajn

Bez ohľadu na to, čo hovoria odborníci, krb sa vám musí páčiť! Našťastie dnešný trh ponúka množstvo modelov, ktoré pri bližšom pohľade zapadnú do každého interiéru. Na trhu nájdete rôzne materiály, od liatinových, celooceľových, kachľových, s obkladom z kameňa, pieskovca alebo mydlovca. Existujú aj rôzne varianty veľkostí a tvarov. Ani farby nie sú také jednoznačné. Skrátka, kamná sa hodia všade, či už ste milovník moderny, rustikálneho štýlu alebo retro štýlu.

Inštalácia

Inštaláciu je sotva možné vykonať svojpomocne – a ak si myslíte, že to zvládnete a je zbytočné volať profesionála – nerobte to. Neostáva vám nič iné, len zavolať kvalifikovaného kominára alebo kominára. Ak by ste sa rozhodli inštalovať kachle sami, mohli by ste ublížiť nielen sebe, ale aj všetkým obyvateľom nehnuteľnosti a susedom.

Vaše finančné možnosti

Dôležitá je aj finančná stránka veci, a hoci vám vždy hovoríme, že na takýchto dôležitých veciach nie je dobré šetriť, väčšinu ľudí v prvom rade zaujíma cena. Kachli si môžete zaobstarať už od 600 EUR, ale odporúčame vám pohybovať sa v rozmedzí od 800 do 1 600 EUR. V tejto cenovej kategórii máte istotu, že kachle nezlyhá po prvej sezóne. Samozrejme, o cenách budeme hovoriť aj v poslednej kapitole s názvom „Cena“.

Typy kachlí

Existuje niekoľko typov kachlí. Existujú štyri základné skupiny, niektoré s výmenníkom a niektoré bez neho. Najprv predstavíme všetky typy a potom popíšeme, aký je skutočný rozdiel medzi sporákmi s výmenníkom a bez neho.

Typy krbových kachlí

Konvekčné kachle

Konvekčné kachle sa niekedy označujú aj ako dvojplášťové kachle, pri ktorých sa studený vzduch nasáva v spodnej časti a prúdi do priestoru medzi spaľovacou komorou a vonkajším plášťom. Vzduch sa preto ohrieva a prirodzene stúpa nahor, čím cirkuluje. Vďaka tomuto systému je tento typ kachlí schopný vykurovať celé budovy a zvládne aj tuhé zimy. Teplota a teplo z kachlí vyžaruje rovnomerne, ale teplo sa šíri aj cez sklenené dvierka. Vykurovanie z týchto kachlí je zvyčajne pomalšie.

Sálavá kachľa

Ako už názov napovedá, sálavé kachle sú kachle, ktoré vyžarujú teplo, a to oveľa viac ako napríklad konvekčné kachle, o ktorých sme hovorili vyššie. Tieto kachle nemajú dva plášte, ale iba jeden, takže medzi ohniskom a vonkajším plášťom nie je žiadny priestor. Tieto kachle sú preto veľmi horúce a pri ich obsluhe je potrebné dodržiavať bezpečnú vzdialenosť aspoň 40 cm. Tieto kachle však vyhrievajú celú pec, a preto sú vhodné napríklad do miestností s vyššími stropmi. Zahrievajú sa oveľa rýchlejšie a ich prevádzka tiež úzko súvisí s ich veľkosťou.

Krbové kachle s výmenníkom tepla

Krbové kachle sú klasickým spôsobom vykurovania jednej miestnosti – teplo rozšírime nanajvýš tak, že otvoríme dvere do ďalšej miestnosti. Preto sú zvyčajne len doplnkovým spôsobom vykurovania. Existujú však aj kachle, ktoré možno pripojiť k ústrednému vykurovaciemu systému, takže kachle môžu prostredníctvom vykurovacieho systému dodávať teplo aj do okolitých miestností. Tieto kachle sa delia na kachle s výmenníkom tepla a kachle bez výmenníka tepla.

Kachle s teplovodným výmenníkom

Kachle s teplovodným výmenníkom tepla sú rozšírenejšie ako kachle s teplovzdušným výmenníkom tepla. Tieto výmenníky tepla na ohrev teplej vody sa pripájajú k prívodu teplej vody vo vašej nehnuteľnosti, pričom na ohrev vody sa využíva systém ústredného kúrenia a rozhoduje sa o teple, ktoré ohreje celý dom alebo byt. Táto metóda ohrieva nielen vodu v ohrievači, ale aj vodu, ktorá tečie z kohútika. Ochladená voda, ktorá sa nespotrebovala, sa vracia späť na ďalší ohrev. Pokiaľ ide o rekuperáciu energie tohto typu kachlí, delí sa na „energiu na vzduch“ a „energiu na vodu“. „Vzduchový výkon“ je parameter, ktorý udáva, koľko tepla sa dostáva do miestnosti. „Výkon na vodu“ je údaj, ktorý nám hovorí, koľko tepla cirkuluje vo vode a v recirkulačnom systéme. Tento typ však nemôžete použiť, ak už nemáte tepelný okruh. Ak by ste tak neurobili, mohlo by dôjsť k prehriatiu a následnému prasknutiu v dôsledku deformácie spôsobenej teplom. V extrémnych prípadoch je možné zaslepiť prívod (t. j. výmenník tepla), ale neodporúča sa to.

Kachle s výmenníkom tepla

Kachle s výmenníkom tepla sú menej používaným typom. Funguje to tak, že ohriaty vzduch prúdi teplovzdušným potrubím a je odvádzaný ventilátorom alebo iným vzduchotechnickým zariadením.

Kanadské kachle

Kanadské kachle sú špeciálnym typom kachlí. Nespaľujú palivo, ako ho poznáme. V týchto kachliach sa plyny a častice vznikajúce pri spaľovaní paliva tiež upravujú sekundárnym spaľovaním. Výhrevnosť paliva (t. j. kusu dreva atď.) je tak vyššia a vydrží oveľa dlhšie – takže nemusíme tak často dopĺňať palivo. Vzduch sa ohrieva medzi dvoma plášťami v špeciálnych rúrkach, podobne ako v bežných kachliach, v ktorých cirkuluje dym, ktorý následne horí.

Z hľadiska výkonu a účinnosti patria kanadské kachle k najúčinnejším, ich účinnosť dosahuje až 80 %! Ostatné krby mali účinnosť okolo 20 až 30 %. Kanadské kachle majú tiež až o 200 stupňov viac v spaľovacej komore ako bežné kachle.

Ekologická a ekonomická možnosť

Kanadské krbové kachle sú okrem výhod v oblasti účinnosti a efektívnosti aj jedným z ekologickejších spôsobov vykurovania budov. Ako príklad uvedieme odpad, ktorý nájdeme po spálení dreva alebo iných palív. Popol sa musí vyhodiť alebo niekde zakopať a určite nie je veľmi šetrný k životnému prostrediu. Bežné kachle vyprodukujú za 1 hodinu prevádzky až 70 gramov popola. V prípade kanadského kachla je to len asi desatina. Popol tiež nemusíte vynášať tak často, ale pri bežnej prevádzke ho stačí vysypať raz za tri týždne alebo raz za mesiac.

POROVNANIE – KTORÝ ROZVOD TEPLA JE TEN SPRÁVNY?

Ktorá kachle je teda najlepšia? To je ťažké povedať a záleží na každom z vás, aké sú vaše osobné preferencie. Pripravili sme aj porovnanie jednotlivých typov.

Konvekčné kachle

  • Konvekčné kachle vyhrievajú miestnosť rovnomerne.
  • Povrch kachlí nemá vysokú teplotu.
  • Vďaka dvojitému plášťu sú bezpečnejšie.
  • Vyššia kúpna cena.
  • Pomalšie zahrievanie.

Sálavá kachľa

  • Okamžité vykurovanie miestnosti (aj pri vysokých stropoch).
  • Teplo sa pri tomto type nešíri rovnomerne.
  • Majú vysokú teplotu a hrozí riziko popálenia.

Krbové kachle s výmenníkom tepla

  • Kachle môžu vykurovať všetky miestnosti, v ktorých je aj vykurovacie teleso.
  • Kachle môžu tiež ohrievať vodu na použitie.
  • Komplikovaná inštalácia.
  • Vyššia kúpna cena.

Kachle s teplovzdušným výmenníkom

  • Komplikovaná inštalácia.
  • Vyžaduje sa vetranie.

Kanadské kachle

  • Sú oveľa efektívnejšie.
  • Sú šetrné k životnému prostrediu – neprodukujú veľa spalín.
  • Sú bezpečné.
  • Majú vyššiu nákupnú cenu.

Dôležité parametre krbových kachlí

Výkonnosť kachlí na drevo

Výkon kachlí na drevo je veľmi rozsiahly a zložitý parameter – ale zároveň je to najdôležitejší parameter. Z hľadiska výkonu hodnotíme dva parametre:

  • Výkon (kw)
  • Výhrevnosť

Pri výbere správneho výkonu je dôležité zvážiť, akú veľkú miestnosť budú musieť kachle vykurovať a aké sú vaše stavebné možnosti. Ďalším veľmi dôležitým faktorom je celková izolácia priestoru, v ktorom chcete vyrábať teplo. Je zrejmé, že novo zateplená miestnosť s netesnými oknami sa bude vykurovať lepšie ako drevená chata, do ktorej cez každú škvíru fúka studený vietor.

Nie je rozumné automaticky siahnuť po najvyššom výkone, pretože to bude mať veľký vplyv na celkovú spotrebu paliva, čo by vám mohlo zbytočne urobiť dieru do vrecka.

Výber výkonu kachlí na drevo: primárny alebo sekundárny zdroj tepla?

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či si kachle kupujete na príležitostné teplo alebo na vytvorenie príjemnej zimnej atmosféry, alebo ich chcete používať ako hlavný zdroj tepla. Tento výber nesúvisí len s výkonom, ale aj s veľkosťou, typom, cenou, materiálom a princípom fungovania kachlí.

Výber výkonu: klíma

Prečo klíma? Podnebie neznamená celé klimatické pásmo. Teploty sa v zime môžu líšiť až o niekoľko stupňov, preto je dobré myslieť aj na tento aspekt. Je tiež dobré premyslieť si, či budete na kachliach ohrievať napríklad vodu alebo iné potraviny a či máte v úmysle pripojiť vykurovací systém na centrálne vykurovanie celej budovy, alebo je určený len pre jednu obytnú miestnosť.

Výber výkonu: veľkosť priestoru

Možno vypočítať aj správny výstup. Výpočet vychádza z veľkosti priestoru, ktorý chcete vykurovať pomocou kachlí. Aj vek budovy vám môže veľa napovedať. Je rozdiel kúpiť kachle do novostavby alebo do starého betónového domu či drevenice.

Výpočet potrebného priestoru a výkonu

1) Prvým krokom je určiť veľkosť priestoru, ktorý chcete vykurovať. Výsledok vypočítate vynásobením úžitkovej plochy priestoru výškou stropu. Príklad: ak máte miestnosť s plochou 50 metrov štvorcových a výškou stropu 2,5 metra, výsledok je 375 metrov kubických.

OBJEM VYKUROVANÉHO PRIESTORU = ÚŽITKOVÁ PLOCHA X VÝŠKA STROPU

2) Individuálny výkon je parameter, ktorý zodpovedá približne šesťdesiatim až sedemdesiatim percentám maximálneho výkonu. Tento parameter je číslo, ktoré sa udáva s jednotkou kilowatt a je vhodné pre pravidelné vykurovanie požadovaného priestoru.

Ak by sme chceli túto jednotku vypočítať, dospeli by sme k nej takto: V prípade starého domu potrebujete 1 kW na vykurovanie približne dvadsiatich kubických centimetrov. V novom dome potrebujete 1 kW na vykurovanie približne štyridsiatich kubických centimetrov. Z toho vyplýva, že v nových domoch 1 kW vykuruje dvakrát viac priestoru ako v starých domoch.

Ak chceme získať presný údaj, musíme si predstaviť iný vzorec. V tomto vzorci vynásobíme objem vykurovaného priestoru tepelnými stratami. Zopakujme si to na príklade. Predstavme si, že máme stredne izolovaný dom. Takýto dom má zhruba stopäťdesiat metrov štvorcových (aby sa to ľahšie počítalo). Ak vezmeme do úvahy, že strop je vysoký 2,5 metra, ako to zvyčajne býva, dostaneme objem 375 metrov kubických. Takýto priestor potrebuje približne 13 125 wattov alebo 13,1 kw. Na internete nájdete tabuľku tepelných strát, ktorá obsahuje čísla, ktorými vynásobíme objem.

Samozrejme, existuje aj možnosť nechať si zmerať požadovaný objem odborníkom, ktorý vám povie presné číslo.

Čo sa stane, ak vyberiete nesprávny výkon

Ako už bolo niekoľkokrát povedané, nie je dobrý nápad kupovať viac energie, ako potrebujete. Vo všeobecnosti nie je dobré predražovať a zbytočne kupovať kachle, ktoré presahujú vaše potreby. Aj kachle s najnižším výkonom dokážu pohodlne vykurovať bežnú miestnosť. Ak sa pokúsite zbytočne zvýšiť výkon, vnútorný plášť by mohol prasknúť a nielen zničiť kachle, ale aj spôsobiť požiar. Ak nevykurovate naozaj veľký dom, nie je potrebné kupovať vysoký výkon. Ak si ho zaobstaráte a bude vám horúco, budete sa snažiť znížiť prívod vzduchu, aby ste kachle „ochladili“ – to je zlé. Nielenže zničíte kachle, ale riskujete aj ich vyhorenie.

Spaľovanie v krbe

Spaľovanie a horenie paliva v krbe je proces, pri ktorom vzniká samotné teplo, a je potrebné dbať na to, aby tento proces prebiehal hladko a bez komplikácií. Aby tento proces fungoval, musí mať krb prístup k vzduchu. Kyslíkovú energiu získava kachle z okolitého vzduchu, ktorý je v miestnosti. V starších domoch sa o to nemusíte starať, ale v novostavbách, kde je zabezpečené 100 % utesnenie, musíte na tento parameter myslieť. Ak napríklad umiestnite krb s výkonom nad 7 kw do miestnosti s novou a kvalitnou izoláciou, musíte zabezpečiť externý prívod vzduchu. Ak by sme to neurobili, kyslík v miestnosti by sa spálil a bol by ho nedostatok.

Správny ťah komína

Pri prívode vzduchu musí komín dobre ťahať. Každý kachle má iné požiadavky na odber kyslíka, a preto je potrebné ich riešiť individuálne. Pripojenie na spoločný komín je veľmi nebezpečné. Komín musí byť dostatočne vysoký, široký a predovšetkým čistý, aby dobre ťahal. Preto máme dnes už pomerne zabudnuté povolanie kominára.

Prívod vzduchu sa delí na tri typy. Primárne, sekundárne a terciárne. Každý z nich je iný, a preto si v nasledujúcich riadkoch tieto tri typy podrobnejšie popíšeme.

Primárne nasávanie vzduchu

Pri primárnom prívode vzduchu sa kyslík dostáva do ohniska zdola a je potrebný na samotné zapálenie ohniska. Kachle potrebujú na zapálenie ohňa dostatok vzduchu, inak sa oheň vôbec nerozhorí. Keď oheň horí, začne proces rekuperácie plynu. Tieto plyny vznikajú pri spaľovaní paliva a ich výsledkom sú spaliny, ktoré znečisťujú komín, celé kachle a životné prostredie.

Sekundárny prívod vzduchu

Sekundárny vzduch možno pozorovať, najmä keď sa otiera o sklo dverí. Prívod sekundárneho vzduchu produkuje ďalšie spaliny, ktoré, ako už bolo spomenuté, znečisťujú kachle, ktoré je potrebné z času na čas vyčistiť (o údržbe budeme hovoriť v samostatnej kapitole). Splodiny spôsobujú aj upchávanie komína a, samozrejme, znečisťovanie životného prostredia.

Terciárne nasávanie vzduchu

Terciárny prívod vzduchu sme už dnes spomínali a týka sa kachlí, ktoré sú dvojplášťové. Ide teda predovšetkým o kanadské kachle. Medzi vonkajším plášťom a plášťom, ktorý sa dotýka ohňa, je priestor, v ktorom sú úzke rúrky. Cez tieto rúrky prúdia plyny z ohňa a vracajú sa späť. Tým sa celý proces oneskorí a zabráni sa vysokej spotrebe paliva. Tieto rúrky sú umiestnené pozdĺž bočných a zadných stien. Tento proces je veľmi efektívny a navyše – povedzme – šetrnejší k životnému prostrediu. Pri spaľovaní je veľmi dôležité správne množstvo vzduchu. Ak počas rôznych fáz spaľovania nie je dostatok vzduchu, palivo horí zle. Ak je však pri spaľovaní príliš veľa vzduchu, zaťažuje to ohnisko kachlí, čo môže viesť k poklesu teploty, čím sa znižuje účinnosť vykurovania.

Pri nákupe tohto typu si dávajte veľký pozor. Mnohí výrobcovia označujú kachle s dvoma prívodmi vzduchu ako terciárne kachle, ale nie je to tak.

Krbové kachle a komín

V dnešnom článku sme už niekoľkokrát hovorili o komíne. Povedali sme, že musí byť dostatočne vysoký, široký a čistý. Všetky sú dôležité, ale nič nehovoria. Pozrime sa teda bližšie na problematiku komína.

Kachle potrebujú komín. Prečo? Komín totiž odvádza nielen dym, spaliny a dymové plyny, ale umožňuje aj vstup vzduchu do kachlí. O kapitolu vyššie sme hovorili o tom, aký dôležitý je prívod kyslíka pre správne fungovanie kachlí. Ak si zaobstaráte krb, musíte požiadať odborníka, aby vám ho prišiel namontovať – sami to naozaj nerobte.

Takýto odborník by mal pred samotnou inštaláciou skontrolovať, či je váš komín dostatočne dimenzovaný, čistý a správne fungujúci. Komín pre kachle na drevo by mal byť dlhý približne 5 až 6 m a jeho priemer sa líši, najčastejšie 120 mm, 130 mm, 150 mm, 180 mm. Komín musí byť vždy v bezchybnom stave, preto by ste ho mali dať skontrolovať kvalifikovanej kontrolnej spoločnosti. Za túto službu zaplatíte približne 40 €.

Ak máte starší komín, ktorý nie je v dobrom stave, pravdepodobne ho budete musieť vyvložiť. Pre kachle na pevné palivo (o ktorých dnes hovoríme) je najlepšia keramická alebo nerezová výmurovka. Ak komín nezodpovedá rozmerom vašich kachlí, čaká vás frézovanie, ktoré môže byť často nákladné. Počítajte až s desiatkami tisíc.

Pozrite si technický list kachlí, aby ste zistili, aký priemer komína je vhodný pre váš vybraný výrobok.

Ďalším veľmi dôležitým parametrom pre správne fungovanie komína je utesnenie dymovodu. Ak toto tesnenie nefunguje správne, spaliny a dym unikajú do miestnosti, v ktorej sa nachádzate, čo môže byť z dlhodobého hľadiska veľmi škodlivé pre vaše zdravie. Túto kontrolu by mal vykonať aj technik, ktorý vám kachle inštaluje – ak tak neurobí, neváhajte a požiadajte o vykonanie tejto kontroly kvalifikovaného kominára.

O kontrolách kachlí sme už hovorili aj v dnešnom článku, ale určite sa oplatí o nich hovoriť aj v tejto kapitole.

Ak už máte miestnosť, ale teraz máte komín a naozaj nechcete alebo z nejakého dôvodu nemôžete postaviť komín, nemusíte sa hneď vzdávať myšlienky na krbové kachle. Existuje alternatíva s názvom FASED CHIMNEY. Takýto komín je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele a preniká priamo do muriva. Ten sa pripája priamo na miesto, kde stojí váš krb. Tento zásah nie je časovo ani finančne náročný.

Ak sa rozhodnete postaviť komín, ceny začínajú na približne 160 EUR a môžu sa vyšplhať až na 500 EUR.

Pred inštaláciou kachlí je dobré zvážiť nosnosť podlahy. Hmotnosť takýchto kachlí môže presiahnuť 220 kg, čo nie každá podlaha unesie. Ak ide o miestnosť s pivnicou, pravdepodobne budete potrebovať aj podperu v mieste, kde sa nachádza kachle.

Ku každým kachliam by mala byť pribalená podpera krbu, ktorá by mala byť nehorľavá. Ide teda predovšetkým o tehlu, nerezovú oceľ alebo možno dlaždice. Celkovo by bolo dobré mať okolo celej pece nejakú ohňovzdornú podložku vrátane stien, ktoré by mali byť tiež utesnené.

Materiál krbových kachlí

Pri výbere krbových kachlí sa určite stretnete s viacerými prevedeniami. Každý z týchto materiálov má však svoje výhody a nevýhody. Záleží len na vás a vašich osobných preferenciách, ktorý materiál uprednostníte. Na výber máte tri možnosti. K dispozícii sú kovové, liatinové a keramické kachle. Pozrime sa na každý z týchto typov podrobnejšie.

Keramické kachle

Keramické kachle majú veľmi dlhú životnosť, ako aj odolnosť voči teplu. Dokážu dokonca udržiavať teplotu, čím zvyšujú účinnosť celé kachle. S týmito sporákmi dokonca spotrebujete oveľa menej paliva, takže stačí doplniť palivo len približne 2-krát denne. Tieto kachle sú tiež známe svojou úspešnou akumulačnou schopnosťou, takže udržujú teplo aj po dohorení ohňa. Nevýhodou týchto kachlí je však to, že sa dlhšie zohrievajú a majú aj oveľa vyššiu hmotnosť.

  • Kachle umožňujú krásny a rozmanitý výber dizajnov.
  • Majú vynikajúcu účinnosť a šetria palivo, a tým aj vaše peniaze.
  • Dlho sa zahrievajú.
  • Majú veľmi vysokú cenu.

Plech

Plech má jednu veľmi nespornú výhodu. Ide o rýchle zahrievanie celého plechu, takže teplo je veľmi intenzívne a v podstate okamžité. Rovnako rýchlo, ako sa môže zapáliť, môže aj rýchlo zhasnúť. Ak sa rozhodnete pre tento materiál, je lepšie vyberať si z produktov, ktoré majú dva plášte (o ktorých sme už niekoľkokrát hovorili vyššie). Nie je dobrý nápad šetriť 2x na tomto materiáli – bohužiaľ, môže sa vám to vypomstiť.

  • Veľmi rýchlo sa zahrievajú.
  • Z vybraných materiálov sú najlacnejšie.
  • Veľmi rýchlo uvoľňujú teplo.
  • Existuje riziko popálenia sa o vonkajší plášť.

Liatina

Liatina je takouto alternatívou k obom uvedeným materiálom. Veľmi rýchlo sa zahrieva a môže tiež postupne akumulovať teplo. Liatina je veľmi pevná a odolná voči horeniu.

  • Liatinové kachle udržia teplo dlhšie.
  • Majú dlhšiu životnosť.
  • Sú drahšie ako plech.
  • Majú vysokú hmotnosť.

Krbové kachle: Palivo

Keď počujete slovo „palivo do kachlí“, pravdepodobne si predstavíte drevo alebo brikety, ale na trhu je oveľa viac palív, ktoré sa oplatí spoznať. Existujú napríklad kachle na plyn, pelety, bioolej alebo dokonca elektrické kachle. Veľmi často sa stretávame aj s kachľami na uhlie, ktoré sa v posledných rokoch stali menej populárnymi. Väčšina kachlí je predurčená na používanie určitého druhu paliva, preto je dobré pred výberom kachlí zohľadniť tento parameter.

Náklady

Každé palivo, ktoré spaľujeme, má svoju cenu. Na treťom mieste sú elektrické kachle, ktorých vykurovanie priemerného domu stojí približne 35 až 45 tisíc ročne. Na druhom mieste je plyn s 20 až 25 tisícmi a titul najlacnejšieho paliva patrí drevu a uhliu, ktoré stoja v priemere 8 až 18 tisíc ročne.

Drevo

Aj dnes sa v prevažnej väčšine kachlí na drevo používa ako palivo drevo. Je to najstarší spôsob udržiavania ohňa a jeden z najlepších a najlacnejších. V súčasnosti sú kachle na drevo také moderné, že dokážu využívať jedno poleno dreva neuveriteľne dlho a dokonca dokážu jeho spaľovaním opäť kúriť. Drevo však nie je úplne bezchybné. Je to veľmi náročné na skladovanie Ak chcete používať kvalitné drevo, potrebujete priestor, ktorý je suchý a najlepšie teplý. Drevo je tiež potrebné nechať vyschnúť aspoň dve až tri sezóny, čo znamená, že potrebujete zásobu dreva aspoň na tri roky. Ak si spočítate, koľko polien ročne spálite, zistíte, že na uskladnenie budete potrebovať prakticky celú stodolu. Ak by ste použili mokré drevo z toho roku (ako to robí väčšina), došlo by k veľkej neefektívnosti pri spaľovaní dreva a vaše peniaze by sa rozptýlili ako zavalený ježko z polien. Z jedného kilogramu vlhkého dreva možno vyrobiť osem až desaťtisíc kilojoulov energie za hodinu. Rovnaké množstvo suchého dreva (dvadsaťpercentná vlhkosť, ktoré vysychá dva roky) vyprodukuje štrnásť až šestnásť tisíc kilojoulov.

Druhy dreva

Mäkké/veľmi mäkké drevo

Menej vhodné sú mäkké dreviny ako breza, lipa, topoľ a agát. Živicové ihličnaté drevo horí veľmi rýchlo a má nižšiu výhrevnosť; živica tiež spôsobuje, že uhlíky vystreľujú a viac upchávajú a blokujú komíny.

Tvrdé/stredne tvrdé

Vhodné sú tvrdé dreviny ako dub, buk, jaseň, hrab alebo ovocné stromy. Horia sálavým plameňom a zanechávajú množstvo horúcich uhlíkov, z ktorých veľmi dlho vyžaruje teplo.

  • Ide o účinnejšie, lacnejšie a ekologickejšie vykurovanie.
  • K dispozícii je široká škála modelov podľa rôznych parametrov.
  • Vyžaduje si priestor na skladovanie dreva.
  • Vzniká odpad.
  • Je potrebný dymovod.

Drevené brikety

Ak nemáte priestor na uskladnenie dreva, ktoré kladie vysoké nároky, nezúfajte – existuje alternatíva. Existujú drevené brikety, ktoré nie je potrebné nechať niekoľko sezón vyschnúť – stačí ich skladovať v suchu. Drevené brikety sú čisté drevené triesky, ktoré sú stlačené dohromady. Tvrdenie, že sú zlepené lepidlom alebo niečím podobným, je nezmysel. Na obale je vždy uvedené zloženie, takže sa o neprítomnosti lepidla môžete presvedčiť priamo tam. Ekologické pleteniny sa teda vyrábajú takto – vysušené piliny sa najprv starostlivo vysušia a potom sa mechanicky lisujú pod vysokým tlakom. Brikety s otvorom nemajú len otvor. Sú prispôsobené prúdeniu kyslíka a plameňov, a preto lepšie horia.

Pelety

Existujú špeciálne kachle, ktoré sa označujú ako peletové kachle. Takéto kachle môžu fungovať bez obsluhy. Takéto kachle sa dokážu samy zapáliť, naprogramovať a regulovať teplotu podľa vašich aktuálnych preferencií. Tieto kachle majú tiež zabudovaný zásobník na pelety, takže môžu fungovať celé dni bez akejkoľvek údržby. Tento ohrievač je veľmi šetrný k životnému prostrediu, pretože pri spaľovaní nezanecháva toľko odpadu. Peletové kachle sú zvyčajne vhodné na vykurovanie jednej miestnosti alebo ako doplnkový zdroj tepla. V nízkoenergetických domoch sa však môžu používať aj ako hlavný zdroj.

Uhlie

Uhlie má tiež mnoho výhod, ale aj nevýhod. Jednou z hlavných výhod je určite skladovanie, ktoré sa môže uskutočniť vonku na záhrade pod nepriepustnou vrstvou. Okrem toho nemusíte do kachlí prikladať toľko uhlia a jeho nákupná cena je tiež ktovieako vysoká v porovnaní s inými palivami. Obrovskou nevýhodou je však vplyv na ovzdušie a životné prostredie. Aj keby sme ignorovali vplyv na životné prostredie, po použití uhlia sa určite stanete nepriateľom číslo jeden svojich susedov, ktorí budú musieť cítiť zápach horiaceho uhlia.

Plyn

Ako bolo uvedené na začiatku tejto kapitoly, plyn je jedným z drahších palív pre krbové kachle. Táto metóda je v Českej republike menej rozšírená. Kachle určené na plynné palivo sa delia na dva základné typy. Prvý typ je pripojený priamo na plynové potrubie. Druhý typ má svoju externú plynovú bombu. Ide však o veľmi čistý spôsob vytvárania priestoru. Neexistuje tu žiadne plytvanie. Tieto krby sú veľmi účinné a obľúbené aj pre vonkajšie priestory.

  • Obíde sa bez nečistôt a spalín.
  • Nie je potrebný priestor na skladovanie paliva.
  • Ovládanie je veľmi jednoduché.
  • Vyššia cena ako za drevo.
  • Vyžaduje sa pripojenie na inžinierske siete alebo plynové fľaše.

Bio lieh

Kachle na biolieh, podobne ako plynové a elektrické kachle, nemajú ohnisko, takže pri spaľovaní nevzniká žiadny odpad. Tento typ kachlí však nie je úplne účinný a je skôr dizajnovým doplnkom. Tieto kachle sú poháňané alkoholom, ktorý sa po spaľovaní dopĺňa. Alkohol môže byť aj parfumovaný, a tak navodiť nielen (nepostrehnuteľné) teplo, ale možno aj príjemnú vôňu.

Elektrina

Elektrické kachle na drevo sú tiež veľmi obľúbenou alternatívou, a to najmä vtedy, ak váš priestor z nejakého dôvodu nemôže mať komín. Prevádzka elektrických krbov je zo všetkých ostatných najdrahšia. Elektrické kachle však majú čo ponúknuť. Dokážu napríklad pracovať za tepla aj za studena alebo dôverne napodobniť praskanie polien.

  • Dokážu sa zaobísť bez nečistôt a spalín.
  • Dokážu vytvoriť vernú imitáciu horiacich polien.
  • Nepotrebujete priestor na uskladnenie paliva.
  • Dymovod nie je potrebný.
  • Jeho prevádzka je najdrahšia.
  • Vyžaduje pripojenie na inžinierske siete alebo generátor.

Údržba krbových kachlí

Kvalitné kachle spoznáte podľa kvalitnej a pevnej konštrukcie, ktorá má zásadný vplyv na celú správnu funkciu kachlí. Povrchová úprava je veľmi dôležitá, rovnako ako sklenené dvere. Dvere musia byť kvalitné a tesné. Dôležité je tiež hľadať správne ukotvenie. Čistenie kachlí by sa malo vykonávať každé tri až štyri dni, ale samozrejme to závisí od typu kachlí. Každý typ kachlí produkuje inú úroveň odpadu. Je tiež dobré vyčistiť dvere, cez ktoré by malo byť vždy vidieť.

Kachle musí raz za čas skontrolovať odborník, ktorý skontroluje nielen zdravotný stav kachlí, ale aj komín, ktorý je veľmi zložitý a veľmi dôležitý pre správnu prevádzku. Takého technika by ste mali zavolať približne raz ročne.

Servis

Ak kupujete nové kachle, je dobré zamerať sa na posledný parameter, ktorým je záruka. Okrem záruky je tiež dobré vedieť, že nájsť náhradné diely nebude nad ľudské sily.

Cena krbových kachlí

Ako vždy, v poslednej kapitole rozdelíme ceny do troch cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete a čo nemôžete očakávať. Skôr než sa dostaneme k samotným kategóriám, je našou povinnosťou vás upozorniť, že na krboch nie je vhodné príliš šetriť, pretože ide o dôležité spotrebiče, ktoré by v prípade nekvality mohli spôsobiť veľké škody v niekoľkonásobne vyššej hodnote, než je ich obstarávacia cena.

Cena krbových kachlí do 800 EUR s DPH

Táto kategória zvyčajne zahŕňa produkty, ktoré neodporúčame, ale v tomto prípade to neplatí. Aj tu nájdete kvalitné krbové kachle na drevo s nízkym výkonom, ktoré možno pohodlne používať na vykurovanie menších miestností alebo ako sekundárny zdroj tepla. Z hľadiska materiálov sú to najmä kachle na pevné palivo, ale aj malé elektrické kachle.

Cena krbových kachlí od 800 do 1 600 EUR s DPH

Túto kategóriu vždy označujeme ako zlatý stred všetkých produktov. Tu nájdete výkonné kachle na drevo, ktoré dosahujú minimálne 8 kw HODNOTY. Tu už uvidíte liatinové a keramické kachle s mnohými dizajnovými prevedeniami. Tieto kachle už môžete bez obáv používať ako hlavný, t. j. primárny zdroj tepla.

Cena krbových kachlí nad 1 600 EUR s DPH

V najvyššej cenovej kategórii sa stretnete s najkvalitnejšími a zároveň najmodernejšími krbovými kachľami, ako sú krbové kachle s výmenníkom tepla a podobne. Tu je len hlavným zdrojom tepla a jeho výkon sa vyšplhá až na 20 kW za hodinu.

Krbové kachle: Krbové kachle a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nové krbové kachle. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto typu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli pri výbere nových krbových kachlí.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe nových krbových kachlí a naplníte svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé krbové kachle a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom krbových kachlí. Tam môžete tiež zistiť, ktoré krbové kachle sú kde skladom a za akú cenu sa predávajú v rôznych obchodoch. Okrem toho si tu môžete vybrať z ďalších zaujímavých produktov.

4.8/5 - (15 votes)

Mohlo by vás zaujímať