Menu Zavrieť

Bojlery

bojler

Bojlery, alebo tiež ohrievače vody, sú prístroje, ktoré v sebe ohrievajú vodu na vami nastavenú teplotu. Sú vhodné do domácností s vyššou spotrebou vody, pretože svojou prevádzkou väčšinou šetrí náklady.

Na trhu nájdete nespočetné množstvo variantov a druhov tohto zariadenia a nie je vôbec ľahké sa v nich vyznať, nieto vybrať ten správny pre vás. Keďže sa bojlery delí na veľa druhov a majú nespočetné množstvo parametrov a komponentov, ktoré by ste pri jeho výbere mali poznať, pripravili sme pre vás prehľadný článok, kde si všetky tieto informácie prehľadne povieme a ku koncu si predstavíme aj správnu údržbu a ako vždy prehľad cien, ktoré rozdelíme do kategórií a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Bojlery: Porovnanie 10 najlepších bojlerov podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších bojlerov. Ako sme tieto bojlery vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto bojlery sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto bojlery si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie bojler.

NázovVzhľadDoba ohrevu z 15 na 60 ° C (v min)Objem (v litroch)Hmotnosť (v kg)Maximálna teplota (° C)Rozmery - Výška x Šírka (cm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Dražice OKCE 125Bojler Dražice OKCE 1251981254374106,7 x 56,2288,60Zobraziť v obchodoch
Dražice OKCE 160Bojler Dražice OKCE 1602401524974125,5 x 56,2288,90Zobraziť v obchodoch
Dražice OKCE 80Bojler Dražice OKCE 8012680327475,7 x 56,2209Zobraziť v obchodoch
ARISTON VELIS EVO 80Bojler ARISTON VELIS EVO 802526528,380106,6 x 50,6237,60Zobraziť v obchodoch
Dražice OKC 125Bojler Dražice OKC 125951206574106,7 x 52,4294,10Zobraziť v obchodoch
Dražice OKHE 125Bojler Dražice OKHE 1251971256574106,7 x 52,4308,13Zobraziť v obchodoch
TATRAMAT EOV 80 TrendBojler TATRAMAT EOV 80 Trend15880276581 x 47,5216,90Zobraziť v obchodoch
MORA EOM 80 PKBojler MORA EOM 80 PK12680295577,5 x 45,4130,70Zobraziť v obchodoch
Tatramat EOV 120Bojler Tatramat EOV 12023712042,965116 x 51297,20Zobraziť v obchodoch
ARISTON PRO1 ECO 150 VBojler ARISTON PRO1 ECO 150 V23615032,480128,5 x 47239,30Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz “ Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia bojlerov od ich užívateľov.

Ako vybrať ten správny bojler?

Pred tým, než sa pustíte do výberu konkrétneho druhu bojlera, je potrebné si klásť tie správne otázky, ktoré vás nasmerujú k správnemu typu. Medzi základné otázky sa radí:

  • Pre koľko osôb bude ohrievač slúžiť?
  • Kam ho budete chcieť umiestniť?
  • Aké možnosti vám ponúka konštrukcie vášho bytu / domu?
  • Koľko času chcete venovať pravidelnej údržbe?
  • Koľko chcete do bojlera investovať peňazí (jednorázovo aj pravidelné náklady)?

V tomto článku sa vám teda pokúsime predstaviť všetky informácie, aby ste na konci mohli odpovedať na tieto otázky.

Predstavíme si konkrétny základné druhy bojlerov a všetky komponenty a proporcie, ktoré je potrebné poznať či už k jeho kúpu, tak k nasledujúcej údržbe.

Ani údržbu nezazdíme a predstavíme si základy starostlivosti o ohrievač. Na konci ako vždy predstavíme aj ceny, ktoré začínajú už od 300 € a môžu siahať až do súm nad 1 500 €.

Princíp bojlera

Bojler, alebo tiež ohrievač vody, je valcovitý „bubon“, ktorý ohrieva vodu na vami požadovanú a nastavenú teplotu. Ohrievacie teleso je umiestnené v spodnej časti, či už je bubon umiestnený vertikálne, alebo nastojato. Voda je čerpaná zo zhora.

Prítok studenej vody je nastavený tak, aby nedochádzalo k premiešaniu teplej a studenej vody. Objem týchto „bubnov“ sa pohybuje od 50l a viac. Všetky typy bojlerov sú vybavené bezpečnostnými prvkami, medzi základné patrí poistný ventil. Tento ventil odvádza prípadný pretlak v prípade, kedy dôjde k poruche. Ďalším dôležitým prvkom je tiež čidlo, ktoré je schopné samovoľne zapínať alebo vypínať ohrev vody.

Tepelné ohrievače sú vhodné pre viacčlennú domácnosť, pretože majú veľký objem a sú v celku šetrné k vašim peňažným prostriedkom. Pokiaľ si zaobstaráte tepelný ohrievač v kombinácii s akumulačným ohrevom, dokáže potom využiť lacný tarifa elektriny, takže sa stáva naozaj hospodárny!

Mimo ohrevu vody na okamžitú spotrebu môže bojler slúžiť tiež na vykurovanie samotných miestností vďaka ústredné vykurovanie.

Bojler má však aj svoje negatíva. Pri presune teplej vody potrubím dochádza k výrazným tepelným stratám. Ďalším mínusom je samotná veľkosť prístroja, pretože mnohokrát si vyžiada samostatnú technickú miestnosť, alebo aspoň zaberá podstatnú časť kúpeľne. V neposlednom rade sa tiež medzi veľké nevýhody radí fakt, že ak zásoby vyčerpáte, chvíľku si na nové ohriatej počkáte.

Čo je lacný tarifa elektriny

Nízky tarifa elektriny sa skôr označoval ako „nočný prúd“ a ide o elektrický prúd s veľmi nízkou sadzbou. Nízky tarif majú odberatelia s tzv. Dvojtarifnú sadzbou, čo v praxi znamená striedanie intervalov lacnejšieho nízkeho a drahšieho vysokej tarify.

Najviac hodín nízkeho tarifu ponúka sadzba D57d. Aby mohol odberateľ využívať dvojtarifnú sadzbu, musí splniť určité pravidlá, ktoré stanovuje distribútor elektriny.

Všeobecne tí odberatelia, ktorí elektrinou iba svieti, varí či napájajú bežné elektrospotrebiče, platí vždy cenu za kWh vo vysokej tarife (VT). Ostatné (napríklad odberatelia, ktorí majú doma boiler, priamotop alebo tepelné čerpadlo) môžu využívať výhody striedanie nižších cien NT a vyšších cien u VT.

Nízky tarif bol predtým prevádzkovaný počas nočných hodín (odtiaľto starší názov nočný prúd). Dnes je už rozprestretý do celého dňa podľa druhu sadzby, ktorú má odberateľ elektrickej energie. Nízky tarif možno využívať 8 až 22 hodín za deň.

Druhy ohrievačov vody

Aby ste rozumeli rozdelenie týchto prístrojov, je potrebné ich rozdeliť podľa dvoch hľadísk. Prvá je samotný druh ohrievača a druhý je typ ohrevu. Z týchto dvoch rozdelenie je potrebné si následne vybrať tú vhodnú variantov pre vás. Ďalším krokom k úspešnému výberu je znalosť komponentov a proporcií, ktoré si predstavíme v nasledujúcich kapitolách.

Prietokové ohrievače vody

Prietokové ohrievače nemajú žiadny zásobník na vodu. Ohrievajú teda iba vodu, ktorá nimi preteká. Sú napojené priamo na vedenie teplej vody na konkrétnom mieste, najčastejšie bývajú súčasťou kuchynského drezu. Ich princíp je jednoduchý, ohrejú vždy len také množstvo vody, ktoré práve potrebujete.

Prietokové ohrievače majú obrovskú výhodu a to je, že nemajú vôbec žiadne tepelné straty a tak sa stávajú veľmi ekologickým riešením napríklad na chaty, alebo do objektov, kde je minimálny počet batérií. Prečo teda nie je vhodné prietokové ohrievače zhotovovať do väčších domácností? Pretože prietokový ohrievať dokáže ohrievať len jednu batériu, takže aby ste pokryli všetky batérie vo veľkom dome, potrebovali by ste ich mraky a to už s tou ekológiou a hospodárnosťou začína škrípať.

Zásobníkové tlakové ohrievače

Zásobník tlakového ohrievače slúžia na ohrev vody v celej domácnosti, takže sa jedná o jeden komplexný „valec“, ktorý je umiestnený kvôli svojim veľkým rozmerom do pivnice, samostatnej technickej miestnosti, alebo do kúpeľne. Bojler je napojený na jeden rozvodný systém, takže sa teplá voda kumuluje tam, kde je potreba.

Bojler je vhodný do každej klasickej domácnosti o viac členoch alebo všade tam, kde je väčšia spotreba teplej vody. Čo sa týka objemov, sú k dostaniu typy o 50 a viac litroch. Výhodou je tiež pomerne lacný prevádzku. Objem 50 litrov je všeobecne udávaný ako veličina priemernej spotreby teplej vody na jednu osobu. Klasická štvorčlenná rodina tak pre svoje potreby využije bojler s veľkosťou 120 až 170 litrov.

Pokiaľ si zaobstaráte tento typ, je potrebné počítať s väčším rozmerom i hmotnosťou, nepočítajúc prípadné výdavky.

Zásobníkové beztlakové ohrievače

Tento typ tiež, podobne ako prietokový ohrievač (karma), rozvádza vodu len na jedno určité miesto. Jedná sa teda o malý spotrebič, ktorý sa inštaluje najčastejšie k umývadlu. Svoje využitie majú najmä v malých bytoch, chalupách alebo chatách, kde nie je spotreba teplej vody tak veľká a kam by ste klasický veľký bojler nedostali. Objem je v prípade týchto typov 15 litrov u menších a 30 litrov u väčších modelov.

Typ ohrevov bojlera

V prípade, že uprednostňujete tlakový ohrievač, je potrebné sa zamyslieť nad otázkou ktorý typ ohrevu zvoliť. Každý z nich má svoje klady a zápory. K ich popisu sa dostanete nasledovne.

Akumulačné bojlery

Táto najšetrnejšie a najekologickejšie verzie ohrevu, sa stáva veľmi obľúbenou predovšetkým v nízkoenergetických domoch. Ohrev vody neprebieha priamo z bojlera, ale zo zvyškového tepla iných prostriedkov. Tými môže byť napríklad kotol na tuhé palivo, tepelné čerpadlo, alebo solárny panel.

Medzi značné nevýhody patrí najmä vysoká obstarávacia cena a tiež závislosť na iných faktoroch.

Elektrický bojler

Elektrický bojler býva najčastejšou voľbou do domácností, v ktorej je viac členov. Súčasťou tohto zariadenia je vykurovacie teleso, ktoré je umiestnené v spodnej časti „bubna“. Tento bojler teda ohrieva vodu na teplotu, ktorú si ľubovoľne možno nastaviť.

Elektrické bojlery patrí k tým lacnejším, a ak ich prevádzka skombinujete s výhodným elektrickým tarifou, bude jeho obstaranie výhodnou ekonomickou voľbou.

Čo sa týka inštalácie i údržby sú v celku nenáročné a nevyžadujú výrazné zásahy. Vyznačujú sa tiež veľkou životnosťou.

Jednou z nevýhod, ktorú treba spomenúť je predovšetkým dlhšia doba ohrevu vody.

Plynový bojler

Plynové bojlery patrí medzi menej obľúbenou voľbu dnešných spotrebiteľov. Boli v podstate neprávom zavrhnutie vďaka obavám z údajných hrozieb výbuchov. Dnešné plynové kotly sú však bezpečné a netreba sa ich obávať a to najmä vďaka automatickému zapaľovania a rôznym bezpečnostným poistkám.

Čo sa týka princípu fungovania, je plynový bojler veľmi podobný tomu elektrickému, ale veľakrát mávajú lacnejšie prevádzkové náklady. To sa ale vynuluje kvôli vyššej obstarávacej cene. Ďalšou nevýhodou sú tiež počiatočné náklady, ktoré súvisia najmä s úpravami plynových rozvodov a ďalej potom nutnosťou vyvložkovať komín.

Tiež údržba nie je tak jednoduchá, ako u iných druhov. Medzi ďalšie nevýhody taky možno zaradiť menší objem, takže výsledná teplá voda nemusí uspokojiť celú domácnosť.

Kombinovaný bojler

Ďalším typom sú kombinované ohrievače. Tieto bojlery umožňujú ohrievať vodu niekoľkými spôsobmi. Kombinovať môžete elektrickú energiu s nejakým ďalším zdrojom. Môže to byť plyn, obľúbená tuhé palivá, využiť môžete ale aj energiu zo solárnych panelov. Voliť tak môžete lacnejší druh energie alebo ich prevádzka uspôsobiť ročnému obdobiu. Z tohto dôvodu patrí kombinované bojlery k tým stále viac obľúbeným. Jedinou chybou na kráse je v tomto prípade vyššia nákupná cena.

Bojler a jeho objem

Ako už bolo povedané v minulých odsekoch, na trhu možno nájsť rôzne veľkosti bojlerov. Aj vy by ste sa mali zamyslieť nad tou správnou veľkosťou, ktorá sa odvíja predovšetkým od počtu členov v domácnosti. Neradno objem podceňovať, pretože kotly majú väčšinou dlhšiu životnosť a sú aj odolnejšie.

Nie je nutné vyberať ten najväčší model, pretože ohrievať veľký objem vody nie je z dlhodobého hľadiska ekonomickej. Na druhú stranu v prípade, že kúpite malý bojler, budete denne bojovať s nedostatkom teplej vody.

Potrebné množstvo teplej vody by mal byť odvodený od počtu osôb v domácnosti. Jedinci stačí bojler s objemom 50 litrov, dvoma členom domácnosti postačí objem cca 120 litrov. 4tyřčlenná rodina by si mala vystačiť s objemom 200 litrov.

Záťažový profil bojlera

U väčšiny bojlerov môžete naraziť na ďalší parameter a tým je záťažový profil. Ten úzko súvisí s celkovým objemom, rýchlosťou ohrevu, a tiež energetickou náročnosťou. Záťažový profil dáva jasnejšiu predstavu o tom, pre aké zaťaženie v byte je bojler konštruovaný a určený.

Záťažový profil je najčastejšie udávaný hodnotami od XXXS až po XXXL alebo 4 XL. Bojler s označením 3XS možno označiť za základnú prietokový ohrievač. Má malý objem a ohreje vodu iba pre jedno umývadlo. Oproti tomu modely, ktoré majú značku 3 XL, môžu zásobovať teplou vodou niekoľko spŕch a umývadiel.

Bojler: Spotreba a hospodárnosť

Pri skúmaní spotreby a hospodárnosti sa predovšetkým zamerajte na energetický štítok, ktorý má povinne každý spotrebič. Na tomto štítku je niekoľko hodnôt, medzi nimi aj informácie o energetickej hospodárnosti. Vďaka tomu môžete určiť približnú spotrebu za rok. Väčšina dostupných bojlerov spadá do kategórie C. Medzi úspornejšie patrí spotrebiče energetickej triedy B. Energetická kategórie B je doménou predovšetkým tzv. Chytrých bojlerov, ktoré si predstavíme v ďalšom texte.

Výnimočným a veľmi dôležitým údajom je aj úroveň tepelných strát. Tento údaj je možné vyčítať z obalu spotrebiča. Býva vyjadrený vo watthodinách pod skratkou WH a určuje únik tepla z jedného litra vody za 24 hodín. V tomto prípade platí, že čím je číslo menšie, tým sú menšie i celkové tepelné straty.

Tepelný prevádzka obehu je možný predovšetkým vďaka správne a kvalitnú izoláciu. Pri výbere tak venujte pozornosť hrúbke plášťa a izoláciu. Tieto faktory majú vplyv na tepelnú stratu s ktorou je spätá aj spotreba. Údaj o tepelnej strate by mal byť uvedený v katalógu výrobcu.

Doba ohrevu bojlera

Doba ohrevu, je údaj, ktorý udáva dobu, za ktorú sa voda dosiahne cieľovú teplotu. Modely s objemom 50 litrov zvládnu vodu ohriať za cca 1,5 hodiny, bojler s objemom 120 litrov vodu ohreje za 3,5-4 hodiny, 200 litrov vody budete zohrievať asi 6 hodín.

Aby bola dobu ohrevu čo najkratšie, je vhodné skrátite aj pomocou vhodne nastaveného termostatu. Najúspornejší prevádzku tak docielite tak, že termostat na teplotu v rozmedzí 50 °C – 60 °C.

Komponenty bojlera

Mimo prevádzkových parametrov, je dobré poznať aj možné výbery medzi tvarmi, materiálom a doplnkovými funkciami, ktoré môžu mať aj pri vašom výbere veľkú váhu. Poďme sa na ne podrobnejšie zamerať v tejto kapitole.

Tvar bojlera

Na trhu sa stretnete len s niekoľkými druhmi. Spravidla to býva valec, ktorý je buď zostavený na zavesenie vodorovnej polohy, alebo zvislej polohy. Nie sú nastavené na svojej prirodzenej polohy nadarmo a neradno ich meniť. Ak by ste zvislý bojler položili do vodorovnej polohy, bude dochádzať k miešanie studenej a teplej vody, pretože ohrevné teleso bude neprirodzene umiestnené na jednej z bočných stien.

Vodorovné (horizontálne) ohrievače

Vodorovné ohrievače nie sú odborníkmi odporúčané, pretože sa vyznačujú väčšou zhabanú plochou, čím dochádza k né úplnej spotrebe vody, ktorú bojler ohrieva. Tým je spotrebúvané energia úplne k ničomu a vy zaplatíte vo výsledných vyúčtovaniach oveľa viac, než by bolo potrebné. Ďalšou nevýhodou je aj skoré miešanie teplej a studenej vody, čo tiež spotrebe bojlera nenahráva.

Zvislé (vertikálne) ohrievače

Zvislé ohrievače sú oveľa viac kupované tovar a má to svoj dôvod. Tu sa voda nadarmo neohrieva ani sa nemiešajú sa studenou, takže nedochádza k zbytočnej spotrebe energie. Samotný ohrev je väčšinou oveľa rýchlejší a tak sa voľba zvislého bojlera stáva oveľa hospodárnejšie.

Materiál bojlera

Bojlery sú vyrábané z veľmi odolného materiálu, pretože drží veľkú váhu, ktorá sa skladá z veľmi horúcich telies a vody. Jeho plášťa sú tak tvorené z dvojitého smaltu, alebo nerezovej ocele. U výbere materiálu je veľmi dôležité nešetriť, pretože má hlavný vplyv na funkciu, odolnosť a predovšetkým životnosť celého prístroja.

Dvojitý smaltový plášť je lacnejšie a tiež menej odolný. Jeho životnosť sa pohybuje okolo 10-15 rokov. Nerezový plášť má vyššiu životnosť, ktorá sa odhaduje na viac ako 20 rokov. Medzi ďalšie výhody nerezového plášťa je aj lepšie kumulácia tepla a jeho následného udržanie.

Ďalšia časť bojlera (vykurovacie teleso) býva tvorené z keramiky, čo je tiež najlepšia voľba. Keramika má pozitívny vplyv na spotrebu a dlhšiu životnosť. Životnosť zvyšuje tiež umiestnenie telesa, to by malo byť umiestnené ideálne v samostatnej nádrži. Výhodou tohto riešenia je najmä ľahšie odstraňovanie usadenín a vodného kameňa. Väčšina bojlerov je vybavená aj špeciálnou horčíkovou doštičkou tzv. Obetovanú anódou. Tá je jedným zo spôsobov protikoróznej ochrany a funguje na princípe anodickej polarizácie.

Správne umiestnenie

U umiestnenia ohrievača by ste mali myslieť na dve základné pravidlá. Prvá je, dbať na umiestnenie bojleri do zateplenej časti domu. Druhé pravidlo je, že umiestnenie bojlera by malo byť čo najbližšie odberným miestam. Nie ďalej ako 2 metre. Čím väčší je rozostup, tým má voda dlhšiu cestu a dochádza tak k zbytočným tepelným stratám.

Tam, kde nie je možné túto podmienku dodržať, oplatí sa vám investícia do menšieho samostatného ohrievača vody.

Ďalšou vecou, ​​na čo treba dávať pozor, je pri samotnej inštalácii dodržiavať normy a predpisy s tým, že by malo byť zariadená nainštalované jednoducho a bezpečne.

Elektrické bojlery

Elektrické bojlery musí byť pripojené v súlade s normou STN 33 2000 – 7 – 701. Norma presne uvádza podmienky pre umiestnenie a zapojenie elektrických bojlerov a to vrátane minimálnych vzdialeností umiestnenia elektrických zariadení v zónach kúpeľne. Elektrický bojler môžete umiestniť nad vaňu v zóne 1 iba v prípade, že je vyrobený z nevodivých materiálov a je opatrený izolačnými krytmi. V prípade, že túto podmienku nespĺňa, musí byť umiestnený v zóne 2 alebo 3. Pre všetky ohrievače podľa normy 3 ďalej platí, že elektrická zásuvka, do ktorej je bojler zapojený, musí byť vo vzdialenosti najmenej 200 mm od umývacieho priestoru.

Plynové bojlery

Plynové bojlery sa pripájajú a uvedenie do prevádzky podľa normy TPG 704 01. Pred samotným používaním máte povinnosť podrobiť váš bojler kontrole od povereného pracovníka!

Poverený pracovnom skontrolujú:

  • súhlas dodávateľa plynu so zriadením OPZ
  • platná revíznu správu OPZ
  • miesto a spôsob pripojenia podľa projektovej dokumentácie
  • hlavný uzáver plynu
  • domový regulátor tlaku plynu
  • umiestnenie a spôsob pripojenia plynomeru

Plynové ohrievače sa, čo sa týka ohrevu vody, radí buď do skupiny A alebo B. Pre varianty A sú spaliny odvádzané do miestnosti. Pri type B majú odvod spalín riešený komínom mimo budovu.

Doplnkové funkcie bojlera

Základné funkcie bojlera, je regulovateľný ohrev vody. U tých modernejších modelov, ktoré dnes nájdeme na trhu, už nenájdeme len túto základnú funkciu, ale mnoho doplnkových. Výrobcovia sa neustále snaží dostať svoju konkurenciu a tak evolúcie bojlerov rastie neustálu priamkou smerom nahor.

U väčšiny dnešných kotloch už nálezu LED displej, nové bezpečnostné senzory a prvky – ochranné čidlo a spalivová poistka.

Medzi najpokročilejšie spotrebiča patria tzv. Šikovný bojler, ktorý je však doplnený pokročilou riadiacou a komunikačné elektronikou. Riadiaca jednotka chytrého bojleri sa dokáže prispôsobiť užívateľovi a ohrev vody reguluje podľa jeho potrieb a obvyklých zvykov.

Spotrebič si napríklad zapamätá, že sa najviac teplej vody v priemere spotrebuje pondelok až piatok vo večerných hodinách, a tak sa sám automaticky zapne v týchto chvíľach. Sám sa teda zapne tak, aby bola voda na tento daný čas pripravená. O túto schopnosť nepríde ani v prípade, že dôjde k výpadku prúdu. Šikovný bojler môžete nastaviť podľa vašich potrieb tiež manuálne a ovládať ho môžete pomocou mobilnej aplikácie. Vďaka mobilnej aplikácii môžete sledovať tiež aktuálny stav bojlera.

Čo teda vnímať ako základná doplnkové funkcie a ako im porozumieť?

  • LED displej

Zobrazuje informácie o teplote vody, predpokladaný čas pre ohrev vody alebo informácie o poruchách.

  • Poistný ventil

Zabraňuje prietoku vody späť do vodovodného poriadku.

  • Anti-Legionella

Ak 30 dní po sebe voda nedosiahla teplotu 70 ° C, automaticky sa na túto teplotu ohreje, čím sa voda dezinfikuje.

  • Ochranné čidlo

Bojler sa automaticky zapne, ak teplota vody v zásobníku klesne pod 5 ° C. Bezpečnostné funkcie, ktorá predchádza zamrznutiu vody a poškodenie vnútorného plášťa.

  • Spalivová poistka

Je súčasťou plynových spotrebičov. Kontroluje teplotu spalín.

Údržba bojlera

Väčšina domácností sa o údržbu bojlera nie moc často a kvalitne stará. Né, že je to veľmi dôležité z hľadiska bezpečnosti, ale tiež tým ohrievačmi vody ušetríte pár rokov k dobru. Pri nedostatočnej starostlivosti sa zvyšuje množstvo energie potrebnej na ohrev.

Pravidelnú údržbu je dôležité vykonávať predovšetkým v domácnostiach s tvrdou vodou, keďže hlavným cieľom a dôvodom čistenie býva vodný kameň, ktorý sa rád usadzuje na vnútornom obale bojlera.

Ako prísť na to, že bojler je potrebné vyčistiť?

Jednoducho vypustíte nádrž a pozriete sa dovnútra. Je potrebné rozoznať tvrdý a mäkký usadený kameň.

Mäkké usadeniny

Ak pri kontrole narazíte na povlak, ktorý nie je na pevno usadený, stačí túto vrstvu otrieť handrou. Ak mäkké usadeniny budete stierať v častých intervaloch, vyvarujete sa tvorby tvrdého kameňa, ktorý už nie je tak jednoduché dostať von.

Tvrdé usadeniny

Tvrdé nánosy budete čistiť zložitejšie. V tomto prípade je potrebné použiť nejaký drevený predmet a steny opatrne oškrabať. Je ale nutné postupovať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu smaltu. Ďalej sa odporúča vymeniť raz za 2,5-5 rokov horčíkovú tyč, predídete tak prípadnej korózii.

Baktérie a ako sa pred ich tvorbou chrániť?

Pri dlhšej odstávke kotla je vždy dobré vodu vymeniť, pretože dlho stojaca voda dáva priestor tvorbe nebezpečných baktérií, s ktorými nie je dobré sa dostať do sporu.

Medzi tie najčastejšie patrí Legionella. Táto baktéria, ktorá spôsobuje tzv, legionársku choroba, ktorá sa prejavuje ako akútny dlhodobý zápal pľúc. K množeniu baktérií dochádza vo vode, ktorá má mene ako 60 ° C. Baktérie sa najčastejšie objavuje o bojlerov veľkých rozmerov, ktoré nie sú pravidelne využívané.

V boji s touto baktériou vám pomôže bojler čas od času nastaviť na teplotu 65-70 ° C, čo je dostatočná teplota na to, aby baktérie zahynula. Niektoré modernejšie bojlery sú vybavené antibakteriálnym programom, ktorý teplotu v prípade potreby sám dočasne zvýši.

Ako vyčistiť bojler

  1. Najskôr je nutné bojler vypnúť a počkať, až voda vnútri vychladne.
  2. Uzavrite prívod vody, aby došlo k prerušeniu napúšťanie nádrže.
  3. Aby mohla voda odtiecť, otvorte kohútik teplej vody. Ak ohrievač disponuje poistným ventilom, otvorte ho tiež.
  4. Odstráňte vodný kameň alebo iné usadení.
  5. Po vyčistení uzatvorte poistný ventil aj kohútik, otvorte prívod vody do bojlera, zapojte prívod elektriny a nechajte nádrž naplniť vodou a ohriať.

Cena bojlera

Ako už býva zvykom, rozdelíme bojlery do rôznych cenových kategórií a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Cena tepelných ohrievačov, závisí od mnohých faktorov, čo už si ľahko odvodíte po prečítaní predchádzajúcich kapitol. Hlavnú úlohu hrá ako vždy kvalita, ktorá sa prejavuje typom materiálu, doplnkovými funkciami a tiež objemom celkového zariadenia.

Pred samotnou kúpou zvážte, či radšej nezainvestujete vyššiu sumu, keďže sa vám po čase vaše investície vrátia. Drahšie modely majú vyššiu životnosť aj bezpečnostné prvky, ktoré vám ušetrí veľa času i trápenia.

Cena bojlera od 70 € do 200 €

Túto nezvyčajnú cenovú kategóriu sme zaradili z dôvodov toho, že v tomto článku bola zmienka aj o tzv. Karmách, ktoré spadajú do tejto cenovej kategórie. V tejto cenovej relácii si tento malý tepelný ohrievač určený iba na jednu batériu kúpite v dosť uspokojivej kvalite.

Vo výnimočných prípadoch tu nájdete aj malé malé prietokové ohrievače iných typov, ale ich objem vystačí mnohokrát len ​​na jednu osobu, alebo sa cena podpíše na ich kvalite.

Cena bojlera od 200 € do 400 €

Tu už nájdete prietokové ohrievače sa stále menším objemom (maximálne 100l), ale už v oveľa uspokojivejšie kvalite. Do tejto kategórie patria tiež menšie elektrické a kombinované bojlery do objemu 30-50 l v prevažnej miere sa smaltovaným prevedením.

Cena bojlera od 400 € do 800 €

V tejto cenovej kategórii už si vyberie aj náročnejší zákazník, ktorý hľadá bojler pre viacčlennú domácnosť a bezpečnostné prvky. Nakúpiť môžete bojler vyššej kvality o objeme 150-300 l. Vyberať môžete nielen z elektrických aj kombinovaných modelov, ale už aj plynových i akumulačných modelov.

Cena bojleri nad 800 €

Pre naozaj náročných spotrebiteľov, ktorí si potrpia na komplexné a najmodernejšie služby je tu cenová kategória bojlerov, kde sa kotly obstarávajú nad 800 €. Sú vhodné na ohrievanie vody pre väčší počet osôb. Cena bojlerov môže šplhať až k 2 000 €. Jedná sa o veľké rozmery, ktoré v bežnej domácnosti nevyužijete.

Tieto bojlery môžu byť vybavené tými najlepšími LED displeji a umelou inteligenciou, ktorú možno riadiť cez aplikácie.

Bojlery: Bojlery a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový bojler. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového bojlera pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný bojler, ktorý vydrží presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady a ohreje vám vodu kedykoľvek budete potrebovať.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového bojleri zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom bojlera na ohrev vody. Dozviete sa tam tiež, ktorý bojler je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

4.9/5 - (15 votes)

Mohlo by vás zaujímať