Menu Zavrieť

Autosedačky

Autosedačka

Na trhu je veľa autosedačiek a nie je ľahké sa v nich zorientovať. Preto sme pre vás dnes pripravili tento článok, v ktorom vám poradíme, ako si vybrať takú sedačku, aby dokonale vyhovovala vašim potrebám.

Na začiatku tohto článku sa budeme zaoberať rozdielom medzi autosedačkou a podsedákom a povieme si, kedy je vhodné použiť každú z týchto sedačiek. Ďalej si povieme o tom, na čo si dať pozor pri výbere a ako si vlastne vybrať medzi týmto množstvom produktov. Je nevyhnutné, aby sme si podrobne rozdelili miesta do príslušných kategórií a povedali si, aká skupina detí patrí do každej kategórie.

V tomto článku sa budeme venovať aj základným parametrom, na ktoré sa treba zamerať, ako aj príslušenstvu a funkciám, ktoré sedačka môže, ale nemusí obsahovať. Ako vždy pri takýchto výrobkoch, odpovieme na otázku bezpečnosti. V poslednej kapitole ako vždy rozdelíme ceny do cenových kategórií a uvedieme, čo môžete a čo nemôžete očakávať.

Autosedačky: Porovnanie 10 najlepších detských autosedačiek podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších autosedačiek. Ako sme vybrali tieto autosedačky? Vybrali sme ich na základe hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto autosedačky zaradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete triediť podľa svojich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť detské autosedačky podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšiu a najlepšiu autosedačku.

NázovVzhľad autosedačkyVáhová kategóriaISOFIXOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Petite&Mars Prime II Isofix 2018 GreyAutosedačka Petite&Mars Prime II Isofix 2018 Grey9 - 36 kgÁno179,95Zobraziť v obchodoch
Kinderkraft Vado Isofix 2020 greyAutosedačka Kinderkraft Vado Isofix 2020 grey0 - 18 kgÁno149Zobraziť v obchodoch
Cybex Solution S i-Fix Gold 2021 Soho GreyAutosedačka Cybex Solution S i-Fix Gold 2021 Soho Grey15 - 36 kgÁno188Zobraziť v obchodoch
Britax Römer Dualfix M i-Size 2021 Fire RedAutosedačka Britax Römer Dualfix M i-Size 2021 Fire Red0 - 18 kgÁno449Zobraziť v obchodoch
Britax Römer Kidfix SL Black Series 2021 Storm GreyAutosedačka Britax Römer Kidfix SL Black Series 2021 Storm Grey15 - 36 kgÁno154,9Zobraziť v obchodoch
Britax-Römer KING II Black 2022 storm greyAutosedačka Britax-Römer KING II Black 2022 storm grey9 - 18 kgNie160Zobraziť v obchodoch
Nania BEFIX SP LX 2020 GREYAutosedačka Nania BEFIX SP LX 2020 GREY15 - 36 kgNie45,9Zobraziť v obchodoch
Joie i-Anchor Advance 2019 Two Tone BlackAutosedačka Joie i-Anchor Advance 2019 Two Tone Black0 - 18 kgÁno132Zobraziť v obchodoch
Britax Römer Kidfix III S 2021 Cosmos BlackAutosedačka Britax Römer Kidfix III S 2021 Cosmos Black15 - 36 kgÁno295Zobraziť v obchodoch
Kinderkraft Junior-Fix Isofix 2019 BlackAutosedačka Kinderkraft Junior-Fix Isofix 2019 Black15 - 36 kgÁno81,59Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny v jednotlivých obchodoch a prečítať si recenzie a hodnotenia autosedačiek od ich používateľov.

Autosedačka alebo podsedák?

Autosedačky by sa mali používať až vtedy, keď vaše dieťa vyrastie zo všetkých dostupných autosedačiek. Hlavným rozdielom medzi podsedákom a autosedačkou je chýbajúci podporný systém a potreba pripútať dieťa bežným bezpečnostným pásom namiesto pásov, ktoré ponúka bežná autosedačka. Hoci pre podsedáky nie je stanovený žiadny vekový limit, je stanovený hmotnostný a výškový limit. Hmotnostný limit pre dieťa, ktoré môže používať podsedák, je 15-35 kilogramov. Podsedáky nemajú žiadnu skrytú funkciu. Slúžia len na vyššie posadenie dieťaťa, aby ho bežný bezpečnostný pás neškrtil.

Výhody podsedáku

  • Podsedáky sú podstatne lacnejšie ako bežné autosedačky.
  • Je to veľmi kompaktný systém.
  • Ich pohyblivosť je oveľa lepšia ako u bežných autosedačiek. Oveľa ľahšie sa s ním manipuluje.
  • Dieťa nie je priškrtené bezpečnostným pásom, ako keby podsedák nebol.

Nevýhody podsedáku

  • Nedostatočná ochrana dieťaťa (takmer nulová v porovnaní s bežnými autosedačkami).
  • Nedostatok podporného systému.
  • Nie sú stabilné a počas jazdy sa môžu s dieťaťom posúvať.

Na čo by ste si mali dávať pozor pri autosedačkách

Isofix

Systém ISOFIX je dnes vo väčšine automobilov. Je to systém upevnenia sedadiel, ktorý má väčšina automobilov na zadnej strane sedadiel vedľa bežného zámku bezpečnostného pásu. Nie je veľa vozidiel, ktoré majú systém ISOFIX na všetkých sedadlách, preto si najprv overte, či ho vaše vozidlo vôbec má. Podľa toho si môžete vybrať autosedačky. Môžete si zaobstarať aj kryty zámkov ISOFIX, ktoré zabránia poškodeniu čalúnenia.

Opierky hlavy

Riziko môžu predstavovať aj bežné opierky hlavy, ktoré máme v autách. Niektoré opierky hlavy sú tak neprispôsobivé, že sa do nich nedajú namontovať bežné sedačky pre väčšie deti. To sa stáva najmä vtedy, keď veľké dieťa potrebuje posunúť opierky hlavy čo najvyššie, buď vzadu, alebo na boku. Ak by opierky hlavy, ktoré máte v aute, bránili tomuto posunu, dieťa a sedadlo by sa mohli nebezpečne posunúť dopredu a dieťa aj sedadlo by boli vo veľmi neprirodzenej polohe.

Odnímateľný airbag

Ak by ste chceli umiestniť autosedačku dopredu, museli by ste odpojiť airbag, čo by v prípade nehody mohlo dieťa aj zabiť. Moderné autá majú buď snímač obsadenosti predného sedadla, ktorý reaguje na hmotnosť detskej sedačky a nechá vak deaktivovaný, alebo na nich nájdete prepínač tohto zariadenia. V niektorých starých vozidlách je potom potrebné požiadať servis o trvalé vypnutie vaku na sedadle spolujazdca pre prepravu dieťaťa.

Ako vybrať autosedačku pre dieťa?

Pri výbere autosedačky je potrebné zvážiť niekoľko vecí. V tomto článku vám ich všetky vysvetlíme a začneme tým, na čo sa zamerať pred výberom. Musíte poznať presný vek, výšku a hmotnosť svojho dieťaťa, aby ste ho mohli spoľahlivo umiestniť do jednej zo skupín a typov autosedačiek. Musíte tiež vedieť, ako sa takéto miesta vôbec kategorizujú. Týmto aspektom sa budeme venovať tu, ale aj v nasledujúcej kapitole, kde ich podrobne rozoberieme. Musíte tiež myslieť na kompatibilitu s vaším vozidlom.

Vek, výška a hmotnosť dieťaťa

Ako už bolo spomenuté, existujú aj typy autosedačiek, ktoré sa rozdeľujú najmä podľa hmotnosti, výšky a veku dieťaťa. Každá veková skupina potrebuje niečo iné, takže nie je možné kúpiť len jednu sedačku a vystačiť si s ňou celé roky. Hlava dieťaťa nesmie vyčnievať z opierky hlavy, ani nesmie byť v opierke hlavy príliš voľná. Na tieto účely je užitočné oficiálne rozdelenie do 5 hmotnostných skupín a niekoľko ďalších kombinovaných hmotnostných možností. Takéto autosedačky rastú, pretože umožňujú prispôsobiť konštrukciu výške dieťaťa vďaka nastaviteľným prvkom a polohovaniu.

Váhové skupiny sú nahradené smernicou i-Size

Rozdelenie sedadiel nie je, žiaľ, jednoduché, a hoci sa vám budeme snažiť všetko vysvetliť, je len na vás, či tejto problematike venujete trochu svojho času. Na trhu sú dve smernice. Stará a nová. Tým sa situácia trochu skomplikuje.

Staršou normou je norma ECE R44/04, ktorá je s určitými zmenami v platnosti od 80. rokov 20. storočia. Existuje niekoľko spôsobov, ako identifikovať takto schválené sedadlá – napríklad podľa oranžového štítku ECE R44 alebo podľa toho, že ich výrobca alebo predajca zaradil do jednej z hmotnostných skupín – tradičné rozdelenie na 0, 0+, I, II, III a ich kombinácie, vyššie uvedené „rastúce sedadlá“.

Tieto takzvané modely s viacerými veľkosťami umožňujú odstránenie alebo pripojenie niektorých komponentov, aby sa prispôsobili menšiemu alebo väčšiemu dieťaťu. Na sedadlá s označením i-Size sa vzťahuje norma ECE R129.

Na trhu boli prvýkrát zaregistrované v roku 2013 a na rozdiel od tradičných hmotnostných skupín sú založené na výške dieťaťa. Smernica je výsledkom snahy Európskej hospodárskej komisie OSN zvýšiť bezpečnostné normy pre povoľovanie predaja autosedačiek a zároveň uľahčiť ich inštaláciu. Táto smernica sa v súčasnosti považuje za najvyššiu európsku bezpečnostnú normu. Jeho zavádzanie bolo postupné a v roku 2013 zahŕňalo sedadlá zodpovedajúce skupinám 0, 0+ a I, t. j. sedadlá pre dojčatá a batoľatá do výšky približne 105 cm.

V júni minulého roka vstúpila do platnosti druhá fáza smernice, ktorá teraz zahŕňa aj sedadlá pre väčšie deti (približne 130 cm). Pohľad na tabuľku s výsledkami ukazuje, že modely s certifikáciou i-Size už tvoria väčšinu. To je napokon cieľom Európskej hospodárskej komisie – v budúcnosti sa predpokladá, že smernica ECE R44/04 sa už nebude uplatňovať. Konkrétny dátum zrušenia starej normy však zatiaľ nie je známy.

Kompatibilita s vozidlom

Výrobcovia nedokážu vyrobiť špecifické sedadlo, ktoré by dokonale pasovalo do každého auta, preto je drvivá väčšina sedadiel veľmi univerzálna a prispôsobiteľná. Problém môže nastať, keď je autosedačka nainštalovaná pomocou systému ISOFIX, o ktorom sme dnes hovorili v úvode tohto článku. Je veľmi jednoduché zistiť, či vaše auto unesie sedadlo. Existuje takzvaná skúšobná značka. Táto značka je skôr štítkom a je nalepená na viditeľnom mieste na sedadle. Obsahuje niekoľko informácií o používaní a bezpečnostnej norme. Ak tu nájdete označenie Universal, znamená to, že autosedačka je kompatibilná so všetkými autami.

Typy autosedačiek

Ako už bolo v dnešnom článku niekoľkokrát spomenuté, autosedačky majú zložité rozdelenie. Najčastejšie sa však stretávame so zoskupením podľa hmotnosti. Tieto skupiny sú rozdelené takto:

  • Kategória 0: Pre deti vo veku 0 až 9 mesiacov s hmotnosťou 0 až 10 kg.
  • Kategória 0+: Pre deti vo veku 0 až 12 mesiacov s hmotnosťou 0 až 13 kg.
  • Kategória I: Pre deti vo veku od 1 do 4 rokov s hmotnosťou 9 až 18 kg.
  • Kategória II: Pre deti vo veku 3 až 7 rokov s hmotnosťou 15 až 25 kg.
  • Kategória III: Pre deti vo veku 6 až 12 rokov s hmotnosťou 22 až 36 kg.

Rozdelíme si jednotlivé kategórie a povieme si, čo môžete a čo nemôžete od každej z nich očakávať.

Skupina 0 (do 10 kg)

Skupina 0 je vhodná pre novorodencov a batoľatá do veku približne 9 mesiacov. Vždy sa upevňuje v polohe proti smeru jazdy. Poloha proti smeru jazdy sa volí najmä preto, že krčná chrbtica dieťaťa nie je dostatočne vyvinutá a je v tejto polohe lepšie chránená. Ak sa rozhodnete upevniť autosedačku na predné sedadlo, musíte vypnúť predný airbag, ktorý by v krajnom prípade mohol dieťa usmrtiť. Ak sa airbag nedá vypnúť, neumiestňujte doň autosedačku!

Autosedačky v tejto kategórii sa nazývajú aj kolísky, a to kvôli ich tvaru a použitiu. Často sa môžete stretnúť s autosedačkou pre najmenšie deti ako súčasťou trojkombinácie s kočíkom.

Ak vlastníte vozidlo vybavené systémom ISOFIX, môžete si zaobstarať autosedačku so základňou, ktorú môžete pripojiť k systému ISOFIX. Základňa je podstavec, ktorý je trvalo pripevnený v aute a vajíčko sa jednoducho zacvakne. Ak nemáte základňu isofix, je to v poriadku. Autosedačku môžete pripevniť bezpečnostným pásom.

Výhodou isofixu je, že vajíčko jednoducho „zacvaknete“ a môžete vyraziť. Každý rodič, ktorý vyskúšal tento systém, vám povie, ako veľmi to uľahčuje prácu. Bez systému isofix musíte pred jazdou a po nej zložito pripájať a odpájať pásy. Je to veľmi nepríjemné, a hoci je to otázka niekoľkých sekúnd, určite uvidíte, ako by vám systém Isofix uľahčil prácu.

Detské autosedačky sú zvyčajne ľahké. Čím ľahší, tým lepší – ak sa vláčite s vajíčkom bez podvozku kočíka, verte nám, že oceníte každý gram navyše. Hoci vajíčko môžete pripevniť na podvozok kočíka, pre dieťa je určite lepšie, ak ho vozíte v kočíku s bežnou prenosnou vaničkou. Má to svoj dôvod. Bude ležať naplocho, čo je oveľa lepšia poloha. Chrbát dieťaťa je veľmi citlivý a poloha „v polosede“ nie je pre dieťa prospešná.

Vajíčko môžete zvyčajne pripevniť k takmer akémukoľvek podvozku. Už dávno neplatí, že vajíčko jednej značky nemôžete nasadiť na podvozok kočíka inej značky. Výrobcovia autosedačiek sa snažia vyrábať redukcie, aby sa vajíčko dalo pripevniť na akýkoľvek podvozok, ale radšej sa vopred opýtajte predajcov – niektoré kombinácie značiek môžu byť také exotické, že redukcie vyrába len čínska značka a musíte si ich objednať niekoľko týždňov vopred.

Pri výbere najlepšej autosedačky pre deti od 0 do 13 kg sa uistite, že je bezpečná aj proti bočnému nárazu. Z dôvodu bočného nárazu sú boky okolo hlavy zvýšené a zosilnené. Sedadlo by malo mať aj výškovo nastaviteľné pásy s centrálnym uťahovaním a hlavne by malo byť pohodlné. Najlepším testom autosedačky môže byť len vaša vlastná skúsenosť. Uvedomte si, že dieťa nebude sedieť v autosedačke, preto je najlepšie vyskúšať sklon autosedačky priamo na sedadle vášho auta. Nemecké testy autosedačiek ADAC vám tiež veľa napovie.

Zvyčajne je pre vývoj chrbtice dieťaťa „najlepšia“ poloha v ľahu na chrbte – to však v aute nie je možné. Pretože pri brzdení auta by väčšina tlaku smerovala na ramená dieťaťa (kde by bol bezpečnostný pás, ak by takáto poloha bola v aute hypoteticky možná). V bezpečnej polohe v polosede je tlak rozložený na chrbát. Približne to vychádza na maximálne 2 hodiny jazdy vo vajíčku.

Niektoré autosedačky majú aj špeciálne nastavenia na ležanie v takmer rovnej polohe. Toto nastavenie možno použiť len mimo vozidla – napríklad ak autosedačku umiestnite na podvozok kočíka. Dieťa je tak v sedačke v podobnej polohe ako v hlbokom sedadle kočíka. To je užitočné napríklad pri cestách do mesta. Po príchode na miesto nastavíte sedadlo do polohy ležmo, pripevníte ho k podvozku kočíka a postieľku necháte doma.

Skupina 0+ (do 13 kg)

Skupina 0+ je skupina, na ktorú rodičia často zabúdajú alebo sa ňou nechcú zaoberať, pretože je len akýmsi mostíkom medzi skupinou 0 a skupinou 1. V tejto skupine ide o skok o 3 kg, a ak si vyberiete kvalitnú sedačku skupiny 0 a prejdete na kvalitnú sedačku skupiny 1, s prechodom by nemal byť problém. Rovnako ako v skupine 0 sú aj v tejto skupine sedadlá otočené proti smeru jazdy. Rovnako ako v prípade skupiny 0 sa tieto sedadlá môžu namontovať len na predné sedadlo, ak je airbag deaktivovaný, ale stále sa odporúča ich montáž na zadné sedadlo. V tejto kategórii sa často stretávate aj s pojmom škrupina pre autosedačky.

Skupina I (9-18 kg)

V tejto váhovej skupine možno predpokladať, že dieťa už dokáže samostatne sedieť, a tak sa môže presunúť z nepohodlného „vajíčka“ do pohodlnejšieho sedadla. Aj keď dieťa dokáže sedieť, stále potrebuje pevnú oporu chrbta, najmä ak v aute zaspí. Táto kategória je optimálna pre deti od približne deviatich mesiacov do štyroch rokov. Tieto autosedačky sú veľmi pohodlné, majú systém nohavicového krku, čo znamená, že autosedačka má vlastné popruhy. To znamená, že dieťa nie je pripútané bežným bezpečnostným pásom, ale trojbodovým pásom, ktorý je pevne uchytený v sedadle.

Nespornou výhodou týchto sedačiek je, ako už bolo spomenuté, že dieťa si môže nastaviť sedačku tak, aby bolo počas spánku čo najpohodlnejšie. K dispozícii sú aj opierky hlavy, ktoré sú pripevnené na boku. Ďalšou výhodou je, že sedadlá sú vyššie, takže dieťa sa môže pohodlne pozerať von oknom, čím sa rozptýli od dlhého čakania na cieľ cesty. Autosedačka by mala byť vybavená vlastným výškovo nastaviteľným pásom s centrálnym uťahovaním. Opäť platí, že najlepšie je otestovať detskú autosedačku vo vlastnom aute. Takto môžete zistiť, či je autosedačka vhodná do interiéru vozidla, či sa sedák pohybuje atď.

Najlepšie autosedačky pre deti od 9 do 18 kg majú často systém upevnenia ISOFIX, ktorý autosedačku pevne spojí s vozidlom. Autosedačku so systémom ISOFIX môžete používať aj v aute, ktoré tento systém nemá. Autosedačku je totiž možné pripevniť pomocou trojbodového pásu auta. Nezabudnite však, že autosedačka so systémom ISOFIX je ťažšia ako autosedačka bez systému ISOFIX.

Skupina II (15-25 kg) a skupina III (22-36 kg)

Druhá a tretia skupina sú si veľmi podobné, a preto sme ich spojili do jedného opisu.

Keď vaše deti prekročia 18 kg, je dobré začať hľadať novú autosedačku. Tu si už budete vyberať z kategórie sedadiel 9-36 kg, ale v niektorých prípadoch je rozsah 15-36 kg.

V týchto sedačkách už nie sú vlastné pásy, takže dieťa je pripútané klasickým bezpečnostným pásom, ktorý má každé auto.

Ak sa pýtate, akú autosedačku 15-36 kg vybrať alebo ako vybrať autosedačku 9-36 kg, existujú dve odpovede. Existuje možnosť zaobstarať si sedačku s operadlom, ktorá má aj bočné opierky hlavy, čo je užitočné najmä pre deti, ktoré často jazdia v aute na dlhšie vzdialenosti. Sedadlá s operadlom totiž umožňujú dieťaťu pohodlný spánok. Druhou možnosťou sú sedačky bez tejto opierky a poznáme ich ako „podsedáky“ O podsedákoch sme toho dnes popísali veľa, ale pre zhrnutie ich spomenieme aj tu.

Podsedák v aute slúži len na vyvýšenie dieťaťa, aby sa šikmá časť autosedačky nedostala cez krk dieťaťa. Ak si však vyberiete autosedačku s chrbtovou opierkou, bezpečnostný pás bude vedený presne cez telo dieťaťa v šikmej aj vodorovnej časti. Chrbtová opierka je veľmi dôležitá, pretože má bočnú ochranu hlavy. Niekedy sa dá mierne sklopiť, ak dieťa zaspáva, a tiež zabraňuje tomu, aby sa pás pohyboval napríklad smerom ku krku dieťaťa. Podsedák je tiež oveľa lacnejšia záležitosť ako bežná sedačka s opierkami. Ich inštalácia je tiež v podstate nulová. Jediným problémom je však bezpečnosť, ktorá je podobná inštalácii – nulová.

Detská autosedačka s hmotnosťou 9-36 kg a dokonca aj najlepšia autosedačka s hmotnosťou 15-36 kg by sa mala používať, keď „malý muž“ dosiahne 90-100 cm. Používajte ich do výšky 150 cm.

Pri výbere autosedačky sa uistite, že je bezpečná proti bočnému nárazu a že sa dá aspoň mierne sklopiť na spanie.

Mali by ste tiež vedieť o možnosti zakúpenia poťahu bezpečnostného pásu z materiálu absorbujúceho nárazy. „Tlmič nárazov“ znižuje zaťaženie hrudníka a zabraňuje vzniku modrín v prípade nehody. Umiestňuje sa na časť pásu, aby bola jazda a zapínanie bezpečné a pohodlné, ale stále plní svoju funkciu. Ak sa pýtate, čo je najlepšia autosedačka, je to tá, ktorú si vyberiete a ktorá vyhovuje vašim potrebám. Ak hľadáte najlacnejšie detské autosedačky, napríklad polohovateľné autosedačky, nekupujte ich v obchode s použitým tovarom. Nikto nikdy nemôže zaručiť, v akom stave je sedadlo a či na ňom fungujú bezpečnostné prvky.

Kombinácia skupín

Na trhu sa čoraz častejšie objavujú kombinované skupiny sedadiel. Najbežnejšie sú skupiny 0 a 0+, ktoré možno bez problémov kombinovať. Skupina 1 a 2 sa tiež často spájajú, pretože rozdiel je 4 kilogramy. A ďalšie dve skupiny, ktoré sme tiež zlúčili, sú skupiny 2 a 3, ktoré sú v podstate rovnaké, ale pri ich výbere by ste mali myslieť na individuálne požiadavky vášho dieťaťa. Ide napríklad o dlhé cesty. Ak chcete svoje dieťa brať na časté cesty, určite si vyberte sedadlá s opierkou chrbta, dokonca aj s bočnou opierkou, aby ste mu zabezpečili pokojný spánok.

Autosedačka: Príslušenstvo

Príslušenstvo nie je výnimkou, pokiaľ ide o autosedačky. Môžete nájsť vybavenie, ktoré môžete získať za cenu spolu so sedadlom, alebo vybavenie, ktoré sa dá kúpiť samostatne. V prípade autosedačiek je výhodou kúpiť niektoré príslušenstvo od iného výrobcu, aj keď odporúčame overiť kompatibilitu. Príslušenstvo môže napríklad vášmu dieťaťu a následne aj vám zabezpečiť ešte väčšie pohodlie. Potom sú tu doplnky, ktoré môžu dieťaťu občas spríjemniť jazdu. Pozrime sa na niektoré z nich.

Vrecká a organizéry

Vrecká a organizéry sa zvyčajne pripevňujú na zadnú stranu predného sedadla a sú jedným z doplnkov, pri ktorých nemusíte kontrolovať kompatibilitu s autosedačkou. Tieto ďalšie doplnky si môžete zakúpiť v čase narodenia dieťaťa, keď do vreciek môžete uložiť fľaše, cumlíky alebo jedlo a hračky. Fuksak nemusíte v priebehu rokov vôbec meniť a môže zostať s vaším dieťaťom až do dospelosti! Staršie deti si k nemu môžu pripojiť telefón alebo tablet, napríklad na sledovanie rozprávok, a môžu si doň uložiť hračky a občerstvenie.

Do vrecka na autosedačku môžete uložiť aj detskú výživu.

Poťah na autosedačku je užitočný najmä v chladnom počasí, keď práve jazdíte s dieťaťom a auto sa nestihne zohriať na požadovanú teplotu.

Prikrývka na autosedačku

Poťah na autosedačku možno samozrejme vyriešiť klasickou dekou, ale existujú aj špeciálne poťahy na autosedačky s výrezmi na pásy.

Hračky do autosedačky

Pre najmenšie deti sa hračky zvyčajne pripevňujú na rukoväť autosedačky. Okrem toho (pre väčšie deti) možno na sedadlo pred nimi pripevniť hračky.

Ochrana sedadla

Každý ocení ochranu sedadiel, najmä ak vlastníte drahé auto – nedajbože s koženými sedadlami. V takomto prípade hrozí riziko, že sa autosedačka dlhším používaním poškodí. V takom prípade je preto vhodné zaobstarať si poťahy na sedadlá auta, ktoré poskytujú ochranu pred poškodením.

Držiak pohára

Držiaky na poháre sú tiež veľmi praktickým nástrojom. Môžu byť pripevnené k oknu, ale aj k sedadlu, aby na ne dieťa pohodlne dosiahlo.

Slnečné clony

Opaľovacie krémy sú tiež jedným z prvkov vybavenia, pri ktorom nemusíte myslieť na kompatibilitu so sedadlom. Spravidla sa pripevňujú k oknu tak, aby dieťa mohlo pokojne sledovať slnko alebo spať.

Vnútorné zrkadlo

Vnútorné zrkadlo slúži na jednoduchú kontrolu dieťaťa. Po výbere autosedačky, ktorá spĺňa bezpečnostné predpisy a pohodlie vášho dieťaťa, venujte pozornosť ďalšiemu vybaveniu a praktickým funkciám autosedačky.

  • Odnímateľný poťah – veľkou výhodou je odnímateľný a prateľný poťah. Ak sa vaše dieťa v autosedačke potí, poťah sa zašpiní od jedla a môžete ho ľahko vyprať.
  • Polohovateľné sedadlo – veľmi praktické pre pohodlie dieťaťa, keď zaspí. Niektoré sedadlá ponúkajú viacero úrovní polohy a jednoduché ovládanie jednou rukou.
  • Ochrana pri bočnom náraze – niektoré modely ponúkajú zvýšenú ochranu pri bočnom náraze, ktorá zvyšuje bezpečnosť vášho dieťaťa v prípade bočného nárazu.
  • Nastaviteľná opierka hlavy – nepostrádateľná funkcia rastúcej autosedačky, ktorá pomáha zvyšovať bezpečnosť a chrániť krčnú chrbticu.
  • Nastaviteľná poloha opierky hlavy – zvyčajne ide o nastaviteľnú opierku hlavy, ale niektoré autosedačky umožňujú aj výškové nastavenie operadla a vodidiel, aby sa pás správne umiestnil nad ramená dieťaťa.
  • Nastaviteľný bezpečnostný pás – umožňuje nastaviť pás podľa aktuálnej výšky dieťaťa.
  • Držiak na nápoje – dieťa má vždy pri sebe nápoj a môže sa kedykoľvek samostatne napiť bez toho, aby rušilo vodiča.
  • Podrúčky – zvyšujú pohodlie dieťaťa pri sedení v sedačke.

Autosedačky a ich bezpečnosť

Pokiaľ ide o bezpečnosť, nie je priestor na kompromisy. Preto je vždy dôležité skontrolovať, či autosedačka prešla testami podľa európskych noriem a či má príslušné certifikáty. Bezpečné autosedačky spĺňajú bezpečnostnú normu ECE R44/04 alebo ECE R44/03 (takáto autosedačka má na konštrukcii oranžový štítok, ktorý okrem iného informuje o spôsobe pripevnenia autosedačky k sedadlu a o hmotnosti dieťaťa. Od roku 2013 platí aj novšia smernica ECE R129, ktorej podliehajú autosedačky s označením i-Size. Norma i-Size (ECE R129) je v platnosti od júla 2013. Normy ECE R44 a i-Size sa teraz uplatňujú spoločne, ale plánuje sa, že i-Size bude v budúcnosti jediným platným bezpečnostným predpisom pre autosedačky. Samozrejme, aj autosedačky s certifikáciou ECE R44 sú stále veľmi bezpečné. Hlavným rozdielom je povinnosť umiestniť dieťa v autosedačke proti smeru jazdy do veku 15 mesiacov a povinnosť zahrnúť do testovania autosedačiek test bočného nárazu.

Cena autosedačky

Ceny autosedačiek sa môžu výrazne líšiť v závislosti od kategórie, kvality a značky, preto je veľmi ťažké zorientovať sa v cenách. Pokúsili sme sa o to, ale cenové rozpätia treba brať s rezervou.

Cena autosedačky do 80 € s DPH

V tejto cenovej kategórii rozhodne nečakajte zázraky. Môžete si tu kúpiť klasické aj špičkové autosedačky, ale ako už bolo spomenuté, nemajú nič spoločné s ochranou.

Tu môžete získať aj základné autosedačky pre najmenších v kategóriách 0 a 0+. Tieto výrobky nebudú pekné ani luxusné, ale mali by stačiť ako základná ochrana. Drahšie autosedačky majú lepšie polstrovanie a sú vybavené aj úchytmi ISOFIX, ktoré sú dnes veľmi obľúbené.

Existuje aj niekoľko produktov vo vyšších skupinách od 9 do 36 kg hmotnosti dieťaťa, ale odporúčame zamieriť do strednej kategórie a od 80 do 320 EUR.

Cena autosedačky od 80 € do 320 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdete najlepšie produkty pre väčšinu používateľov. Tejto kategórii hovoríme „šťastná stredná cesta“. Nájdete tu všetky druhy autosedačiek v požadovanej kvalite, s príslušenstvom a napríklad s podporou Isofix.

Cena autosedačky nad 320 EUR s DPH

V najvyššej cenovej kategórii môžete počítať s naozaj luxusnými autosedačkami, ktoré sa zvyčajne predávajú v súpravách od najmenších po najväčšie. Tu sa môžete spoľahnúť na 100 % bezpečnosť a všetky certifikáty, ktoré môžete získať. Ďalej je tu takmer istota upevnenia Isofox a čo sa týka príslušenstva, je možné, že tu budeme hovoriť o takých detailoch, ako je poťah autosedačky v prípade uskladnenia.

Autosedačky: Autosedačka a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako vybrať novú autosedačku pre vaše dieťa. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli pri výbere novej autosedačky.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe novej autosedačky a naplníte svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať autosedačky a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom autosedačky. Môžete tam tiež zistiť, ktorá autosedačka je kde na sklade a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať