Menu Zavrieť

Kompostéry

komposter

Či už bývate v byte alebo v rodinnom dome, určite sa vo vašej kuchyni nachádza množstvo biologického odpadu, ktorý by sa dal dobre využiť. A ak máte aspoň malú záhradku, možno ste už uvažovali o využití týchto zvyškov – kompostér je ideálnym riešením.

Kompostér vám ušetrí aj veľa času. Kompostovanie napodobňuje biologické procesy, ktoré prebiehajú v pôde. Nazýva sa humifikácia a spočíva v rozklade odumretej organickej hmoty rastlinného a živočíšneho pôvodu na humus alebo pôdu, ktorá je najúrodnejšou a prirodzene hnojenou pôdou.

Proces humifikácie však trvá dlho a kompostér tento čas výrazne skracuje. Vo svojich štyroch stenách pripravuje tie najvhodnejšie podmienky, čím výrazne urýchľuje proces. Je navrhnutý tak, aby mikroorganizmy a bezstavovce, ktoré sa podieľajú na humifikácii, mohli pracovať čo najjednoduchšie a najefektívnejšie. Výsledkom je, že vysokokvalitná pôda vzniká oveľa skôr ako prirodzeným rozkladom.

V tomto článku sa preto budeme venovať výberu kompostéra, odpovieme na základné otázky a predstavíme zásady, ktoré je dobré poznať pred kúpou. Potom sa ako vždy pozrieme na typy a ceny, rozdelíme ich do troch kategórií a ukážeme vám, čo môžete očakávať.

Kompostéry: Porovnanie 10 najlepších kompostérov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 10 najlepších kompostérov. Ako sme vybrali tieto kompostéry? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto kompostéry zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si zoradiť kompostéry podľa ich orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a najlepšie kompostéry.

NázovVzhľadMateriálObjem (l)Výška (cm)TypHmotnosť (kg)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Jelínek Trading S-900Kompostér Jelínek Trading S-900Plast905100Otvorený1846,9Zobraziť v obchodoch
Prosperplast Compogreen 800 l IKSM800CKompostér Prosperplast Compogreen 800 l IKSM800CPlast80082,6S vekom9,544Zobraziť v obchodoch
Prosperplast Compogreen 1200 l IKSM1200CKompostér Prosperplast Compogreen 1200 l IKSM1200CPlast120082,6S vekom1268Zobraziť v obchodoch
Prosperplast Evogreen 850 lKompostér Prosperplast Evogreen 850 l Plast850143,5S vekom1050,68Zobraziť v obchodoch
Prosperplast Compogreen 1600 l IKSM1600CKompostér Prosperplast Compogreen 1600 l IKSM1600CPlast160082,6S vekom1679Zobraziť v obchodoch
Keter ECO 470 lKompostér Keter ECO 470 lPlast47079S vekom1236Zobraziť v obchodoch
Prosperplast Evogreen 630 lKompostér Prosperplast Evogreen 630 lPlast630107S vekom9,538,29Zobraziť v obchodoch
Jurhan & Co.KG Germany plastový 380 lKompostér Jurhan & Co.KG Germany plastový 380 lPlast38083S vekom29,95Zobraziť v obchodoch
Plastia UrbaliveKompostér Plastia UrbalivePlastVermikomposter7119,9Zobraziť v obchodoch
Keter DEKO 340 l 17196661Kompostér Keter DEKO 340 l 17196661Plast34074S vekom846,7Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia kompostérov od ich používateľov.

Ako si vybrať kompostér?

Najčastejšie používanými materiálmi sú drevo a plast. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, preto je dôležité zvážiť, či sme schopní zabezpečiť v kompostéri všetko, čo potrebujeme pre správny proces kompostovania. Drevené kompostéry sú zvyčajne jasnou voľbou pre väčšinu záhradkárov, jedinou väčšou nevýhodou je rýchly rozklad dreva. Samozrejme, môžete použiť tvrdšie drevo, a tým oddialiť proces starnutia, ale kompostér vás opäť bude stáť viac. Na druhej strane, ak je kompostér dostatočne veľký, nie je problém s ním pohybovať zo strany na stranu, aby sa zabezpečil dostatok vzduchu. Kompostér musí byť vzdušný, preto nechajte medzi doskami dostatok priestoru.

Nevýhodou plastových kompostérov, ktoré sú malé a ťažko sa s nimi manipuluje, býva, že sa nedajú prevrátiť. Odporúča sa tiež zabezpečiť, aby kompost nemal dno, aby sa zmes dostala do kontaktu s podložím. To pomôže požadovaným organizmom rýchlejšie rásť. Pri plastových kompostéroch sa zamerajte aj na možnosť odvozu hotového kompostu.

Zvyčajne to umožňujú drevené hobliny na dne. Ďalším málo známym variantom kompostérov je otočný kompostér. V nich sa zmes dá ľahko premiešať, ale mikroorganizmy sa musia pridávať ručne, pretože kompostér neprichádza do kontaktu so zemou.

Svojpomocné alebo modulárne

Samotný kompostér, ak vynecháme najjednoduchšie riešenie v podobe nevzhľadnej hromady v rohu záhrady, je určený na rýchlejší rozklad biomasy pozostávajúcej zo zvyškov ovocia a zeleniny, pokosenej trávy, drveného dreva atď. Vzniknutá hmota – kompost – je potom jedným z najlepších prírodných hnojív, ktoré môžete použiť pre svoju záhradu.

Je dôležité zabezpečiť, aby bol kompostér dostatočne vetraný, aby sa zabezpečilo jeho rozmrazovanie podľa potreby a aby materiál vo vnútri kompostéra neplesnivel – aj preto je potrebné biomasu vo vnútri občas premiešať.

Kompostéry nájdete na trhu v dvoch rôznych materiálových a dizajnových verziách. Lacnejšie riešenia sú vyrobené z dreva a musíte si ich zostaviť sami – zvyčajne ide o veľmi jednoduchú konštrukciu (ako ohrádka) s vetracími otvormi. Pri takejto konštrukcii však treba počítať s miernym uvoľňovaním zápachu do okolia a dlhším časom na vytvorenie kompostu.

Plastové riešenia majú najčastejšie modulárny tvar s dvoma alebo tromi úrovňami, ktoré majú dômyselný systém vetrania a tiež dômyselný otvor – na hornej strane na vhadzovanie materiálu a na dolnej strane na vyberanie hotového kompostu. Výhodou plastových kompostérov je rýchlejšie rozmrazovanie a minimálny zápach.

Kompostéry: Dôležité otázky a odpovede

Ako založiť kompostovisko

Na výrobu kompostu je potrebný drvený materiál a v menšej miere aj nespracovaný materiál. Vo všeobecnosti sa odporúča kompostovať vopred pripravený materiál, ktorý sme už spracovali na menšie kúsky a má teda pomerne narušenú štruktúru. Celý proces kompostovania sa tak urýchli. Potrebujeme však aj nerozdrvený materiál v malých množstvách. Ak by ste do hromady nakúpili jemne rozdrvený materiál, do stredu hromady by sme už nedokázali dostať žiadny vzduch. To vedie k nežiaducemu procesu tlejenia, ktorý sa odborne nazýva anaeróbny. Do kompostu patrí napríklad tráva, lístie, zvyšky ovocia a zeleniny, rozdrvené konáre atď. Na druhej strane by sa do kompostu nemali dávať kosti, ryby, šupky z melónov, plasty, kovy a podobne. Kompostér umiestnite skôr na tienisté ako slnečné miesto, pretože by dochádzalo k nežiaducemu vysychaniu materiálu.

Ako správne kompostovať?

Ako spodnú vrstvu by ste mali vždy použiť hrubý, ale vzdušný materiál. To umožní správnu cirkuláciu vzduchu a dostatočne zabezpečí odtok prebytočnej vody. Na tento účel sa najlepšie hodia kúsky konárov, hobliny alebo zvyšky drevín. Najdôležitejšou súčasťou kompostovania je pravidelné miešanie kompostéra.

Je tiež dôležité kontrolovať správnu vlhkosť. Ako to zistiť? Jednoduché. Vezmite do ruky hrsť kompostu, stlačte ju a zistite, či z nej kvapká voda. Ak áno, vlhkosť je príliš vysoká. Ak áno, primiešajte trochu suchého materiálu a dôkladne premiešajte. Ak si všimnete vyššiu teplotu vo vašom kompostéri, je to dobré znamenie. Kompostovaný materiál dosahuje teplotu až 50 °C niekoľko dní po začatí procesu rozkladania.

Ako udržiavať kompost a kam ho umiestniť

Je veľmi dôležité vybrať pre kompostér vhodné miesto – nemal by byť celý deň na priamom slnku, ale skôr v čiastočnom tieni, aby uzavretý materiál nevysychal a mohol dýchať. Dôležitý je aj kontakt so substrátom, ktorý by nemal byť úplne priamy, ale ideálne cez mriežku – tá je zvyčajne súčasťou plastových konštrukcií – aby sa zabezpečilo vetranie.

V prípade dreveného kompostéra nezabudnite pred jeho zostavením drevo natrieť náterom, aby sa zvýšila jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom alebo plesniam. Pri plastových možnostiach máte zvyčajne na výber medzi zelenou a čiernou farbou – zatiaľ čo zelená môže lepšie ladiť s vašou záhradou, čierna je zvyčajne odolnejšia voči UV žiareniu a časom nevybledne.

Ani plastový materiál nie je pre všetky výrobky rovnaký – používa sa polyetylén (PE) alebo polypropylén (PP), ale rovnaké materiály majú na prvý pohľad odlišné vlastnosti. Polypropylén nie je odolný voči nízkym teplotám a môže mať tendenciu praskať, zatiaľ čo polyetylénové kompostéry sú vhodné na celoročné použitie a nepoškodí ich mráz.

Typy kompostérov

Na trhu existuje množstvo typov kompostérov, pričom každý z nich sa delí na trochu iné kategórie. Dnes sa pozrieme na základné rozdelenie, ktorému porozumie odborník aj začiatočník v oblasti kompostovania.

Záhradný kompostér

Záhradné kompostéry sa vyrábajú z rôznych materiálov, ale najčastejšie sa stretnete s plastovými kompostérmi. Domáci majstri si môžu vyrobiť kompostér z dreva. Môžete si kúpiť aj drevený kompostér a k dispozícii sú aj kovové alebo betónové.

Plastový kompostér je jeden z najlacnejších, je ľahký a ľahko sa montuje a demontuje. Kompost sa však horšie premiestňuje a plast môže prasknúť v dôsledku teplotných zmien. Plastové kompostéry preto vydržia len niekoľko rokov.

Drevo je prírodný materiál a tento kompostér môžete ľahko vyrobiť napríklad z paliet. Práca s kompostom v drevenom kompostéri je jednoduchšia. Drevo však môže časom vplyvom poveternostných podmienok zhniť.

Kovové kompostéry sú zvyčajne vyrobené z kovových tyčí a ich povrchová úprava je bežná. Dá sa ľahko rozložiť a zložiť a aj pri tomto type máte dobrý prístup ku kompostu. Na rozdiel od dreva je kov takmer nezničiteľný materiál, ale môže narušiť celkový vzhľad záhrady.

Domáci kompostér

Ak nie ste majiteľom záhrady, ale napriek tomu chcete triediť organický odpad a šetriť prírodu, existuje pre vás riešenie v podobe domáceho kompostéra. Ide o štýlové nádoby, ktoré sú úplne bez zápachu. Aj pri domácom kompostovaní si môžete vybrať z niekoľkých typov kompostérov.

Vo väčšine prípadov sú domáce kompostéry vyrobené z plastu alebo z kombinácie dreva a plastu. K dispozícii sú aj odpadkové koše z nehrdzavejúcej ocele alebo keramiky.

Vermikompostéry

Pri vermikompostéroch sa kladie dôraz na veľkosť. Sú veľmi kompaktné, a preto sa najčastejšie kupujú do domácností bez záhrady. Uložený odpad je ďalej spracovaný dážďovkami a môže sa využívať celoročne priamo v domácnosti. Vetrací systém zabraňuje vzniku zápachu za predpokladu, že sa používa správne. Jednoduchú manipuláciu a vyprázdňovanie zvyškov zvládnu aj deti, pre ktoré môže byť kompostovanie s dážďovkami originálnou zábavou.

Baktérie bokaši

Ide o kompostéry, v ktorých sa o rozklad odpadu starajú baktérie Bokashi. Vďaka nim je rozklad veľmi rýchly, celý proces trvá 2 – 4 týždne.

Odpad sa postupne vrství do kompostéra, a keď dosiahne výšku približne 4 cm, pridajú sa baktérie. Takto postupne vrstvíte, až kým nie je kompostér úplne plný. Keď je kompostér plný, nechajte všetko pracovať aspoň 10 dní.

Aj v tomto prípade vzniká okrem kompostu aj kvapalina, ktorú možno priebežne odvádzať pomocou ventilu a po zriedení vodou použiť ako hnojivo.

Automatický kompostér

Tento typ kompostéra potrebuje na svoju prevádzku elektrickú energiu. Automatický kompostér mieša kompost každé 4 hodiny, odpad sa pravidelne prevzdušňuje a zahrieva.
Kompostér môže byť umiestnený v byte, ale aj na balkóne, kde môže zostať aj v zime.

Kuchynské nádoby

Môžete použiť aj rôzne veľkosti kuchynských nádob. Odpad môžete vhadzovať priamo do kontajnera, ideálne je však použiť recyklovateľné vrecia. Po naplnení vreca ho jednoducho odnesiete do kontajnera na biologický odpad.

Tieto nádoby sú zvyčajne vybavené uhlíkovým filtrom, ktorý dokáže zadržať akýkoľvek zápach. Nádoby sú veľmi štýlové a možno ich umiestniť napríklad na pult alebo okenný parapet bez toho, aby pôsobili rušivo.

Parametre výberu kompostéra

V tejto časti sa budeme podrobne venovať všetkým dôležitým parametrom, ktoré je dobré poznať pri výbere vhodného kompostéra.

Objem kompostéra

Minimálny objem kompostéra by mal byť 0,5 m3, aby sa zabezpečilo, že celý objem je dostatočne vyhriaty na elimináciu škodcov.
Ak máte malú záhradu, postačí vám pevný a kompaktný kompostér so sypkým dnom, napríklad K 390, ktorý pojme až 400 litrov biomasy.

Ak ste priaznivcom konvenčného kompostovania, jednoduché otvorené modulárne silo S 650 je ideálnym riešením. Keď kompost dozrie, jednoducho rozoberiete silo a máte okamžitý prístup k celej hromade.

Hĺbka steny

Tento parameter sa na prvý pohľad môže zdať zbytočný, ale nie je to tak. Hrúbka steny zabezpečuje stabilitu celej nádoby a zohráva dôležitú úlohu v prípadoch väčšieho zaťaženia. Čím hrubšie sú steny, tým je kompostér stabilnejší, pevnejší a odolnejší. Bežné hrúbky stien sa pohybujú od 2,5 mm do 8 mm.

Kompostér a jeho materiál

Slnko, poveternostné podmienky, zimné mrazy, ale aj hmotnosť bioodpadu dokonale preveria kvalitu materiálu. Z tohto dôvodu sa uprednostňujú kompostéry vyrobené z nízkotlakového polyetylénu (HDPE) pred polypropylénom (PP). Skontrolujte tiež kompaktnosť jednotlivých častí. Dávajte si pozor na nekvalitné spojovacie časti (závesy, spojovacie tyče alebo články), pretože v týchto prípadoch sa tvar kompostéra často mení, keď je biologický odpad pod tlakom.

Umiestnenie

Nezabudnite si vybrať vhodné miesto pre váš kompostér, môžete ho čiastočne vybrať podľa toho. Záhradné kompostéry nemajú radi priame slnečné svetlo, pretože lúče vysušujú kompost a spomaľujú proces. Preto si vyberte stinné miesto v rohu plota alebo na okraji pozemku, ale vždy tak, aby ste mali ľahký prístup ku kompostu. Ak ste sa rozhodli pre otvorený kompostér, vyberte miesto, ktoré nebude rušiť susedov.

Dizajn komory

Kompostér môže pozostávať z jednej alebo viacerých komôr. Klasické jednokomorové zariadenie je vhodné pre menšie záhrady, pretože neumožňuje efektívne rozmiestnenie materiálu. Dvojkomorový kompostér ponúka dva úložné priestory. V prvom sa materiál podrobuje tleniu, zatiaľ čo druhý sa používa na zrezávanie. Vďaka viacerým komorám odpadá starosť o to, kam uložiť polozložený materiál. Pre všetky typy kompostérov sú k dispozícii viackomorové konštrukcie.

Vetranie kompostéra

Pre správne kompostovanie je potrebné dosiahnuť dostatočné prevzdušnenie kompostovaného odpadu. Bez prístupu vzduchu začne odpad v kompostéri hniť. Opäť platí, že čím viac prevzdušňovacích otvorov, tým lepšie. Niektoré modely, napríklad model PREMIUM, majú na stenách rebrovanie, ktoré zabraňuje prilepeniu kompostu na steny a upchatiu vetracích otvorov.

Cena kompostéra

Nakoniec sa dostávame k poslednej kapitole, a tou je cena Ako vždy rozdelíme ceny do troch základných kategórií a uvedieme, čo môžete očakávať.

Cena kompostéra do 40 € s DPH

Na trhu nájdete kompostéry, ktorých cena začína už od 500 eur, ale je dôležité uvedomiť si veľké rozdiely medzi výrobkom za túto cenu a výrobkom, ktorého cena presahuje tisíc korún. Tieto kompostéry sú väčšinou malé, dizajnové domáce zásobníky, ktoré sa najčastejšie umiestňujú do malých kuchýň. V ponuke sú aj záhradné kompostéry, ktoré však majú veľmi slabé steny, a preto je ich životnosť veľmi krátka.

Ceny kompostérov od 40 € do 120 € s DPH

V tejto kategórii nájdete všetky typy kompostérov, ktoré sme dnes opísali. Ide najmä o záhradné kompostéry rôznych objemov. Väčšinou ide o plastové materiály s kvalitnými stenami, ale nájdu sa aj iné materiály.

Cena kompostéra nad 120 € s DPH

V tejto cenovej kategórii už hovoríme o drevených a kovových kompostéroch s ďalším vybavením a veľkým objemom. Tieto kompostéry môže používať každý nadšený záhradkár s vhodnou a veľkou záhradou.

Nájdete tu aj veľmi nápadité a dizajnovo zaujímavé kúsky, ktoré môžu mať striešku a vyzerať skôr ako dom.

Kompostéry: Kompostér a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový kompostér. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu nového kompostéra.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe nového kompostéra a naplníte svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé kompostéry a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom kompostéra. Môžete tam tiež zistiť, ktoré kompostéryna sklade a za akú cenu sa predávajú v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať