Menu Zavrieť

Outdoorové kamery – akčné kamery

akcne kamery

Outdoorové športové kamery sú ideálne pre natáčanie rôznych akčných a adrenalínových aktivít. Zoženiete s nimi úžasná akčné videá z pohľadu prvej osoby. Pre natáčanie adrenalínových aktivít sú vhodné vďaka zvýšenej odolnosti voči vonkajším vplyvom a otrasom, vyznačujú sa širokým uhlom záberu, kompaktnými rozmermi a jednoduchou použiteľnosťou.

Na klasickej kamery pri natáčaní musíte dávať pozor a ich pokročilé funkcie rovnako väčšinou využijú iba profesionáli. Preto sú dnes veľmi populárne tieto odolné športové outdoorové kamery.

Využijete ich pri natáčaní videí z cyklistiky, lyžovania, motošportu, skateboardingu, paraglidingu, hokeja, horolezectva, paintballu, airsoftu, streetluge, potápanie a ďalších športov. Užitočné sú aj pre vodičov áut a motocyklov k obstaranie záznamov dianie na ceste pred nimi.

Outdoorové kamery: Výber 10 najlepších modelov outdoorových kamier podľa hodnotenia užívateľov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších outdoor kamier tohto roka. Ako sme tieto kamery vyberali? Vybrali sme najlepšie modely podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely kamier sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena produktov, môžete si zoradiť tieto produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadRozlíšenieStabilizátorVýdrž batérie (orientačný)Hmotnosť (v gramoch)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
GoPro HERO8 Black EditionOutdoorová akčná kamera GoPro HERO8 Black Edition12 MpixÁno1 až 2 hodiny126355,30Zobraziť v obchodoch
inSPORTline ActionCam IIIOutdoorová akčná kamera inSPORTline ActionCam III16 MpixNie1,5 hodiny58123,10Zobraziť v obchodoch
LAMAX X10.1Outdoorová akčná kamera LAMAX X10.112 MpixÁno1,5 hodiny73135,90Zobraziť v obchodoch
GoPro HERO7 Black EditionOutdoorová akčná kamera GoPro HERO7 Black Edition12 MpixÁno1 až 2 hodiny116307,90Zobraziť v obchodoch
LAMAX X9.1Outdoorová akčná kamera LAMAX X9.112 MpixÁno1,5 hodiny7299,90Zobraziť v obchodoch
GoPro MAXOutdoorová akčná kamera GoPro MAX16,6 MpixÁno1 až 2 hodiny160515,00Zobraziť v obchodoch
Niceboy VEGA 6 starOutdoorová akčná kamera Niceboy VEGA 6 star16 MpixÁno1 hodina6082,00Zobraziť v obchodoch
Niceboy VEGA X PROOutdoorová akčná kamera Niceboy VEGA X PRO20 MpixÁno115 minút127149,00Zobraziť v obchodoch
DJI Osmo ActionOutdoorová akčná kamera DJI Osmo Action12 MpixÁno1,5 až 2 hodiny134379,00Zobraziť v obchodoch
Sencor 3CAM 2001Outdoorová akčná kamera Sencor 3CAM 200112 MpixNie1 hodina100026,90Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia outdoorových vonkajších kamier od ich užívateľov.

Prečo si zaobstarať outdoorovú kameru?

Outdoorové kamery sú nazývané tiež kamerami akčnými či športovými. Vďaka tomu, že kamery je možné umiestniť na odev alebo prilbu, zaznamenáte svoje aktivity zo svojho pohľadu alebo z rôznych uhlov.

Outdoorové kamery využijú aj motocyklisti a vodiči automobilov. Nahrávajú dianie na ceste pred nimi a majú tak v prípade sporných dopravných situácií pre políciu alebo poisťovňu nahrané, čo sa na ceste v problematickej situácii dialo.

Kameru využijete všade tam, kde potrebujete zaznamenať aktivity, bez toho aby ste sa museli zaoberať ovládaním a držaním kamery. S pomocou kamery natočíte nielen videa, ale zaobstaráte tiež fotografie.

Ako vybrať outdoorovú kameru?

Na súčasnom trhu si môžete vybrať z veľkého množstva druhov outdoorových kamier, pričom jednotlivé modely sa od seba líšia prevedením, kvalitou zaznamenaného obrazu, tvarom, veľkosťou, hmotnosťou a ďalšími pridanými funkciami.

Pri výbere outdoorové kamery si nevystačíte iba s hodnotením kvality videa, ale musíte zohľadniť aj jej ďalšie vlastnosti ako hmotnosť, ovládanie, vodeodolnosť, systém uchytenia pod.

Tieto vlastnosti by mali čo najviac zodpovedať účelu, na ktorý budete kameru najčastejšie používať. Napríklad pri potápaní potrebujete vodeodolnou kameru a na lyžovanie kameru, ktorú dokážete ovládať aj v lyžiarskych rukaviciach. Starostlivo si preto prejdite návod na použitie, aby ste neinvestovali do kamery, ktorú vo finále na filmovanie svojich aktivít nebudete môcť využiť.

Parametre kamery

Telo kamery

Pri výbere outdoorové kamery je jej tvar a hmotnosť dôležitým parametrom, ktorý rozhoduje o tom, či kameru budete môcť používať práve spôsobom, ktorý na zaznamenávanie svojich aktivít potrebujete. Podceníte Ak tieto parametre, môže sa stať, že si kúpite príliš ťažkú ​​alebo veľkú a pre váš šport nevhodnou kameru.

U kamery pripevnené na prilbe by ste u ťažšie kamery pri každom pohybe hlavy cítili jej váhu, čo by výrazne znížilo komfort jej užívania. Viac ako kvalita samotného videa je pri natáčaní športových a adrenalínových aktivít práve jednoduchosť a pohodlnosť jej užívania a ďalšie funkcie, ktoré vám dopomôžu k natočeniu videí, ktoré od kamery vyžadujete.

Tvar kamery

Tvar väčšiny outdoorových kamier vychádza z podoby kamier klasických. Majú teda tvar malého kvádra, ktorý má zvyčajne na najväčšiu strane objektív a ovládacie tlačidlá po stranách. V takomto prípade býva vodotesné puzdro zvlášť a vďaka tomu je kamera ľahšia. Naviac pokiaľ poškodíte iba jej kryt, nemusíte kupovať rovno celú novú kameru.

Výhodou je veľké množstvo príslušenstva, ktoré môžete naraz používať aj pre rôzne značky kamier, aj keď puzdro je vyrobené priamo pre konkrétny typ kamery.

Niektoré kamery však majú zvýšenú odolnosť aj bez snímateľného puzdra. Ich výhodou je integrácia nabíjacieho a dátového konektoru USB priamo do tela kamery a jednoduchšie výmena napájacieho akumulátora.

Puzdro kamery

Podľa toho, či je súčasťou kamery aj puzdro (housing), môžete spoznať, či má kamera lepšiu kvalitu zvukového záznamu, ktorá všeobecne u outdoorových kamier nebýva príliš dobrá. Avšak nemusí to byť pravidlom. Výhodou potom môže byť vstup pre externý mikrofón, ktorý uspokojí požiadavky užívateľov s vyššími nárokmi na zvuk. Externý mikrofón sa dá zvyčajne používať predovšetkým pri modeloch bez puzdra. Navyše puzdro pridáva kamere na hmotnosti, čo u tohto druhu kamier nie je práve ideálne, pretože zvyčajne je žiaduce nižšia hmotnosť kamery.

Výhodou kamier s puzdrom býva ich vysoká odolnosť aj v extrémnych podmienkach, napríklad možnosť filmovanie hlboko pod vodou, pretože puzdro funguje ako ďalšia ochrana kamery.

Lacnejšie kamery môžu mať menšiu odolnosť, potom je to, že majú puzdro, výhodou. Môže sa však stať, že vplyvom kondenzácie vody vnútri puzdra dôjde k zahmleniu šošovky a tým ku zlej kvalite záznamu. Tento problém je však možné eliminovať vložením vankúšika pre pohltenie vlhkosti.

Rozhodnite sa teda, či od kamery očakávate predovšetkým vyššiu odolnosť, alebo lepšiu kvalitu zvuku.

Rozmery a hmotnosť

U bežných kamier býva pravidlom, že väčšie a ťažšie kamera je vhodnejšie pre lepšiu stabilitu obrazu. U kamier športových je to naopak – čím ľahšie a menšie kamera, tým lepšie.

Pri použití týchto kamier na motocykel alebo do auta tieto parametre príliš dôležité nie sú.

Na ich veľkosť a hmotnosť beriete ohľad, ak si kameru budete pripevňovať na helmu alebo oblečenie, aby vás kamera neťažilo alebo neobmedzovala v pohybe a nezhoršovala vaše športové výsledky a zážitok z nich.

Tvar kamery

Kamery môžu mať objektív na širšie alebo na užšej strane. Kamery s objektívom na širšej strane sú ideálne pre použitie v aute, kde kopírujú čelné sklo. Kamery s objektívom na bočnej strane sú uspôsobené pre pripevnenie na bok prilby. Na čelo prilby sú vhodné oba typy kamier.

Outdoorová kamera a jej rozlíšenie

Rozlíšenie určuje počet obrazových bodov, pixelov, vo vodorovnom a zvislom smere, ktorými je obraz tvorený. Čím je vyššie rozlíšenie, tým detailnejšie a kvalitnejší je obraz.

Ak chcete, aby bol záznam z kamery kvalitné, čistý a ostrý, mali by ste si zaobstarať kameru s dostatočne vysokým rozlíšením. Kamery s vyšším rozlíšením musí mať aj dostatočne vysokú kapacitu a výkon, sú teda aj drahšie.

Rozlíšenie kvality videa sa udáva jedným číslom (napríklad 1080p) definujúcim počet bodov na vertikálnu priamke obrazu. Udáva teda, z koľkých pixelov sa skladá obraz na výšku a šírku.

Ak chcete natáčať skutočne kvalitné videá a chcete viac než len základnú výbavu, kúpte si minimálne Full HD rozlíšení (1920 × 1080) a snímkovú frekvenciu 60 snímok za sekundu. Pri natáčaní spomalených záberov (slow-motion) je vhodných aj 240 snímok za sekundu.

Kamerám s rozlíšením VGA sa teda vyhnite, toto rozlíšenie slúži na zaznamenávanie aktivít, pri ktorých nie je kvalita obrazu dôležitá.

Zamerajte sa na kamery s HD rozlíšením – 720p, s Full HD rozlíšením 1080p alebo Ultra HD rozlíšením 4K. Ultra HD rozlíšenie umožňuje prehranie záznamu, čo ale nemusí vedieť všetky typy monitorov a televízií.

Full HD – 1920 × 1080 pixelov, čo má aj väčšina súčasných televíziou.

Ultra HD – 3840 × 2160 pixelov. Toto rozlíšenie postupne nahrádza Full HD. Obsahuje 4 × viac obrazových bodov, vďaka čomu je viac detailné, to sa však odráža na veľkosti súborov – do pamäte sa zmestí menej videa, ktoré sa potom musia prehrať do PC alebo úložiska kamery rozšíriť pamäťovou kartou.

4K – 4096 × 2160 pixelov obsahuje viac pixelov než Ultra HD, ale nevyužije celú plochu širokouhlé obrazovky, pretože nemá pomer strán 16: 9. Nad obrazom i pod ním zostanú čierne pruhy.

Snímacia frekvencia

Snímková frekvencia značí, koľko snímkov (fotografií) sa zaznamená za jednu sekundu (fps). Čím viac snímok je zachytené, tým plynulejší obraz pri spomalení záberov vznikne. Štandardom je 30 fps, pričom drahšie prístroje môžu zaobstarať aj 60 až 120 fpc pri rozlíšení Full HD. Pri 120 fps môžete docieliť plynulého, 4 × spomaleného videa.

Dátový tok

Okrem rozlíšenia je u kamery veľmi dôležitý tiež dátový tok. Dátový tok značí, koľko dát je kamera schopná za sekundu spracovať. Viac dát v praxi znamená viac farieb, ostrejší obraz a presnejšie kontúry.

Kamery s vyšším dátovým tokom zvládnu preniesť detaily záznamu na čip, bez toho aby došlo k ich zhoršeniu kompresiou. Najčastejšou dátový tok býva cca 20 MB / s. Niektoré kamery môžu mať iba 10 MB / s, alebo naopak aj 30 MB / s. Vyššia dátový tok vyžaduje vyššiu kapacitu.

Statický záber videa nevyžaduje vysoký bitrate, ale akonáhle budete natáčať v podmienkach, v ktorých bude kamera Drnca, bude sa meniť celý obraz a výrazne vzrastie dátový tok.

Ako si overíte kvalitu videa?

Kvalitu videá si môžete overiť tak, že si na internete nájdete videá urobené typom kamery, o ktorej kúpe uvažujete. Na internete sú informácie aj videá veľkého množstva kamier, bez problému si tak vyberiete, ako vysoko kvalitný obraz pre vás bude ideálny.

Kodeky

Kodeky (zloženina z anglických slov coder a decoder) sú počítačové programy, ktoré vie previesť dátový prúd alebo signál. Sú základnou súčasťou softvéru pre editáciu multimediálnych súborov, ako sú obraz a zvuk.

Kodek ukladá dáta do zakódovanej formy pre účel ich prenosu, prenesenie alebo šifrovanie. Avšak častejšie sú využívané pre vyvolanie presné alebo približné pôvodnej formy, ktorá je vhodná pre zobrazenie alebo manipuláciu.

V minulosti sa väčšinou používal kodek H.264, ktorý bol schopný pri niekoľkonásobne nižšom dátovom toku natáčať vyššiu kvalitu videa.

Potom bol najpoužívanejšie kodek H.265, ktorý je niekedy označovaný ako HEVC – High Efficientcy Video Coding. Teraz už tento kodek býva aj v outdoorových kamerách. Tento kodek dokáže pri rovnakej kvalite videa znížiť dátový tok až o polovicu v porovnaní s kodekom H.264. Vďaka tomu zaberie video na disku alebo inom pamäťovom médiu výrazne menej priestoru. Pri rovnakom dátovom toku je potom schopný natočiť veľa kvalitnejší obraz. Kodek H.265 možno využiť až do rozlíšenia 8K. Avšak pre konkrétny kodeky musia byť pripravené aj zariadenia, na ktorých budete video z kamery spracovávať.

Interpolácia

Interpolácia je odpočítavanie obrazu pomocou softvérových nástrojov. Neskôr to vyzerá, že kamera natáča väčšie rozlíšenie, než reálne má. Skutočnosť je však taká, že záznam je vyhotovený v nízkom rozlíšení, načo sa roztiahne a vykoná sa odpočítanie chýbajúcich bodov v obrazu. Výsledok potom často nedosahuje ani hodnoty nadobudnutie pri nižšom rozlíšení, takže interpolácia je skôr drobnosť, ktorú má kamera navyše, ale nie je kritériom, podľa ktorého by ste sa mali rozhodovať.

Snímacia frekvencia – FPS

FPS (frames per second) udáva počet snímok za sekundu. Snímková frekvencia ovplyvňuje plynulosť obrazu. Normálna hodnota FPS je 24. Na tejto hodnote sú koncipované klasické filmy.

Niektoré kamery, ktoré umožňujú 4K, disponujú iba 15 FPS, čo je pre bežnú plynulosť nedostačujúce. Ovšem niektoré modely naopak umožňujú oveľa viac FPS – disponujú teda funkciou na spomalenie videa, čo je veľmi obľúbená a využívaná funkcie. Musíte však počítať s tým, že toto video nemusí dosahovať zodpovedajúcej kvality Full HD.

Zorný uhol

Zorný uhol, teda uhol záberu, je výseč prostredie, ktoré kamera na videozázname vie zabrať.

U outdoorových kamier sa uhol záberu pohybuje od 120 ° do 180 °, pričom najčastejšou uhol je od 160 ° do 170 °. Pri modeloch s menším zorným uhlom vo výslednom videu uvidíte iba zlomok toho, čo bežne vďaka periférnemu videniu vidíte svojimi vlastnými očami.

Široký uhol záberu využijete predovšetkým, keď budete kameru používať v aute k záznamu jazdy. Kamery s užším záberom zachytí len objekty pred automobilom, pričom záber s širším zorným uhlom vám poskytne prehľad aj o dianí vedľa vozidla, čo je užitočné pri sporoch ohľadne evidencie príčiny zavinenie dopravnej nehody.

Ak je však zorný uhol kamery až príliš veľký, dochádza k súdkový deformácii obrazu a k efektu „rybieho oka“.

Zoom

Kamery väčšinou disponujú možnosťou priblíženia – teda funkciou zoomu.

U kamier existujú dva typy zoomov – zoom optický a digitálny.

Optický zoom

U optického zoomu nedochádza k zmenám kvality, pretože si zachováva svoje rozlíšenie a obraz je následne priblížený pomocou optickej sústavy.

Digitálny zoom

Princíp digitálneho zoomu spočíva v priblížení a roztiahnutie danej oblasti, ako keď urobíte výrez fotky na počítači, následkom čoho dochádza k zhoršeniu kvality filmu – čím viac sa priblížite, tým je nižšia kvalita.

Väčšina outdoorových kamier má digitálny zoom. Avšak lepšie, optický zoom sa počas filmovania pri adrenalínových športoch zvyčajne príliš nevyužíva – nie je na to čas.

Stabilizácia kamery

Funkcia stabilizácie spočíva v minimalizovania otrasov obrazu. Disponujú jej predovšetkým klasické kamery. U kamier športových táto funkcia nebýva tak častá.

Základným typom stabilizácia je elektronická (digitálny) stabilizácia. Princípom stabilizácia je vykonávanie výrezu obrazu v reálnom čase a v minimalizovanie rušivých pohybov. Tento variant je oproti ďalším variantom lacnejšie. Môže zábery stabilizovať, avšak drncání cez brázdy a korene bude stále viditeľné.

Drahším typom stabilizácia je stabilizácia optická a mechanická, kde je princíp v pohybe optického snímača v opačnom smere ku chveniu kamery.

U outdoorových kamier sa môže často stať, že stabilizáciu obrazu je možné zapnúť len do určitého rozlíšenia videozáznamu. Napríklad pre 1080p stabilizáciu možno využiť, ale u 4K už chýba.

Plynulé stabilizácia však docielite až gimbal, ktorý dodá natáčané scéne prehľadnosť, ale výsledok už chýba onú ​​žiaduce akčnosť.

Batérie kamery

U outdoorových kamier sa najbežnejšie používa systém vstavaného výmenného akumulátora, ktorý sa nachádza vo vnútri kamery. Kapacita batérie limituje využiteľnosť kamery. Ak budete natáčať napríklad potápanie alebo lyžovanie, mali by ste si zaobstarať model s veľkou výdržou batérie, aby sa vám uprostred natáčania nevybil.

Kapacita batérie je udávaná v miliampérhodinách. Bežná kapacita batérie býva od 900 do 1300 mAh, avšak nie vždy vyššia kapacita znamená aj dlhšiu výdrž batérie.

Každá kamera má vo svojich rôznych režimoch iné energetické nároky. U kamier býva uvádzaná dĺžka prevádzky na jedno nabitie, avšak toto číslo nie je úplne smerodajné, pretože v režime s vyššou kvalitou rozlíšenia sa spotreba zvyšuje. Najbežnejšie sú kamery s výdržou 1 až 2 hodiny.

Praktické je kúpiť si vždy minimálne jednu náhradnú batériu, aby ste na kameru s batériou natáčali a medzi tým nabíjali druhú batériu. Súčasťou niektorých kamier býva adaptér na externé nabíjanie a niekedy aj druhá batéria.

Ovládanie a signalizácia prevádzky

Ďalšou vecou, ​​ktorá výrazne ovplyvní komfort a efektivitu používanie kamery, je systém jej ovládania. Ten si vyberte podľa podmienok, v ktorých kameru budete najčastejšie používať, aby ste kameru s ohľadom na prevádzkovanú aktivitu mohli dobre ovládať a dosiahli na ňu.

Mechanické ovládanie

Najpraktickejšie je manuálne ovládanie mechanickými tlačidlami, ktoré vám umožní ovládať je aj v rukaviciach, alebo keď na ovládanie nevidíte, pretože spoznáte len po hmate, či je kamera zapnutá. To je dôležité napríklad v prípade, kedy máte kameru upevnenú na prilbe a nevidíte signalizáciu svetelnou diódou. Niektoré modely sú vybavené signalizáciou pomocou vibrácií alebo zvukovou signalizáciou.

Digitálne ovládanie

Ovládanie kamery pomocou dotykového displeja je moderný, ale nie vždy príliš praktické. Pri jeho ovládanie v rukaviciach, alebo ak používate kameru pod vodou, ju týmto spôsobom budete ovládať len veľmi ťažko. V takom prípade vyžadujte, aby kamera mala manuálne ovládané gombíky minimálne pre spustenie a zastavenie natáčania.

Ďalšie spôsoby ovládania

Kameru môžete ovládať aj hlasom. Kamera reaguje na základné pokyny, ktoré jej dávate.

Záznam kamery často môžete nastaviť aj pomocou aplikácie v smartfóne alebo diaľkovým ovládaním.

Konektivita

Aby ste kameru mohli využívať naplno, je dôležité, akými spôsobmi je možné pripojiť sa k počítaču a ďalším externým zariadením.

Pripojiť kameru môžete káblovo alebo bezdrôtovo.

Káblové pripojenie

Medzi káblové pripojenie patrí štandard USB.

Bezdrôtové pripojenie

Medzi bezdrôtové pripojenie patrí Wi-Fi a Bluetooth.

Wi-Fi

Wi-Fi pripojenie je v dnešnej dobe už štandardom u veľkého množstva typov kamier. Vďaka Wi-Fi pripojenie môžete kameru prepojiť so svojím počítačom alebo inteligentným telefónom, pričom šikovným telefónom môžete prostredníctvom špeciálnej aplikácie kameru tiež ovládať.

Zistite si ale napred, čo všetko mobilné aplikácie umožňuje, pretože niektoré nahradí bezdrôtový displej alebo ovládanie, iné prehrajú záznam, ale neumožní vám nastavenie a sledovanie živého sledovania.

Prostredníctvom Wi-Fi pripojenie môžete svoju outdoorovú kameru použiť spoločne so svojim chytrým telefónom ako webkameru alebo naživo vysielať priamo na sociálne médiá.

Bluetooth

Bluetooth sa využíva pre spojenie dvoch zariadení. Tieto zariadenia spolu napred musíte spárovať. Bluetooth má oproti Wi-Fi kratší dosah do cca 10 metrov, čo zvyčajne pre spojenie kamery s chytrým telefónom k ​​jej ovládanie stačí.

Konektory

Dáta medzi kamerou a iným externým zariadením sa môžu prenášať aj prostredníctvom káblového prepojenia. Preto si prezrite, aké konektory na kamere nájdete.

Najčastejšie typy konektorov na kamerách sú:

USB – rozšírený typ konektora, v súčasnosti najčastejšie o štandardu USB-C alebo microUSB.

HDMI – konektor slúžiaci k prenosu nekomprimovaného audia a videa v digitálnom formáte

Ďalšie konektory – na niektorých kamerách môžu byť aj staršie typy konektorov pre dátový a audiovizuálne prenos či iné porty, ktoré využíva napríklad len výrobca daného zariadenia.

Funkcie a vlastnosti

Outdoorové kamery ponúkajú okrem klasických funkcií spojených s natáčaním a fotografovaním aj ďalšie rôzne doplnkové funkcie a vlastnosti, ktoré môžu zvýšiť užívateľský komfort a uľahčiť či spríjemniť prácu s kamerou.

Medzi populárne funkcie patrí napríklad slow-motion a jej protiklad time-lapse, čo sú Časozberný videa.

Menej, alebo viac funkcií?

Všeobecne je lepšie začať s lacnejším typom kamery so základnými funkciami. Vyskúšate si, čo natáčanie obnáša a čo by ste prípadne od kamery ešte očakávali a skutočne využívali. Je zbytočné investovať do drahé kamery vybavené mnohými funkciami, ktoré vám rovnako budú k ničomu.

Vodotesnosť

Vodotesnosť a vodeodolnosť je u kamier vyžadovanou a častú funkcií. Rozdiel je v dĺžke doby, počas ktorej kamery vlhku a vode odolávajú, a v hĺbke, do ktorej sa s nimi môžete potopiť. Niektoré modely odolajú iba daždi a pri potápaní ich musíte vložiť do špeciálneho obalu, iné sú oproti tomu určené aj k dlhšiemu potápanie do väčších hĺbok.

Blesk

Blesk využijete za sťažených svetelných podmienok. Pri synchronizácii s kamerou osvetlí okolia, čo je dobré predovšetkým pri fotografovaní, takže u outdoorových kamier nebýva ich častú súčastí.

Senzory

Rôzne typy kamier majú rôzne snímače, senzory, ktoré vám pomôžu získať doplnkové dáta.

GPS

GPS je geolokačná senzor zaznamenávajúci polohu na Zemi, vďaka čomu kamera dokáže zaznamenať vašu polohu a absolvovanú trasu.

G-force

G-force je senzor zaznamenávajúca zrýchlenie pohybu a tým teda aj preťaženie.

Elevácia

Elevácia je meranie nadmorskej výšky a ukladanie týchto hodnôt počas cesty.

Rýchlosť

Kamera meria rýchlosť, ktorou sa s kamerou jej užívateľ pohybuje, a ukladá tieto dáta.

Režimy natáčania a fotografovania

Okrem nastavenia rozlíšenia a ďalších funkcií, ktoré priamo ovplyvňujú záznam obrazu, si môžete na väčšine kamier nastaviť aj rôzne režimy natáčania a fotografovanie.

Slow -motion

Slow-motion je režim spomaleného videa pri vysokom počte snímok za sekundu.

Photoburst

Photoburst je sekvenčné snímanie, počas ktorého kamera urobí niekoľko fotografií rýchlo za sebou, a zaznamená tak priebeh pohybu.

časozberná

Časozberná umožňuje natáčanie dlhšieho časového úseku, ktorý je potom vtesnaný do krátkej doby, a získate tak zrýchlený záznam cesty v aute, na bicykli alebo zrýchlenie západu slnka, prílivu a odlivu a pod.

Slučka

Slučka umožňuje nahrávanie videozáznamu tak, že ak dôjde k naplneniu záznamového média, začne ho prepisovať od najstaršieho záznamu, čo sa využíva napríklad pri nahrávaní jazdy v aute.

Detekcia pohybu

Detekcia pohybu je režim kamery, počas ktorého kamera nenahráva, ale je pripravená spustiť sa, akonáhle dôjde pred objektívom k pohybu.

Dlhá expozície

Dlhá expozícia je režim kamery umožňujúci fotografovanie počas dlhšieho časového úseku. Následkom je rozmazania pohybu.

Časovač

Časovačom, teda samospúšťou, si načasujeme, kedy má kamera spustiť nahrávanie.

Okamžité použitie

Okamžité použitie je formát, ktorý sa používa pre rýchly štart nahrávania.

SuperPhoto + HDR

SuperPhoto prináša vysoký kontrast aj ostrosť s úžasnými detailmi.

Timewarp 2.0

Táto funkcia umožňuje efekt spomalenia alebo zrýchlenia bez nutnosti nastavovania jednoduchým poklepaním.

HyperSmooth 2.0

HyperSmooth je vylepšená funkcia, ktorá má niekoľko stupňov stabilizácie vrátane režimu Boost a vyrovnávanie horizonte v aplikácii.

Night Lapse Video

Night Lapse Video vám umožňuje sledovať nočné krajinu vek.

Hi-Fi Audio

Hi-Fi Audio poskytuje vylepšenú kvalitu zvuku s redukciou šumu aj pri vysokých rýchlostiach.

Otočná šošovka

Medzi outdoorovými kamerami môžete nájsť aj kamery s otočnou šošovkou. Niektoré modely umožňujú otočenie hore nohami alebo rozsahom otočenia až 300 °.

Super slow-motion

Pri nahrávaní s výrazne vyššou snímkovou frekvenciou, než je rýchlosť snímkov prehrávania, môžete nahrávať snímky, ktoré budú následne prehrávané extrémne spomalene. Zábery zaznamenané pomocou funkcie Super slow-motion sa vám budú zdať plynulejšie ako spomalené prehrávanie snímkov nahraných normálnou rýchlosťou (iba XAVC S HD).

Príslušenstvo outdoorových kamier

Okrem vlastností kamery a jej konštrukcia je nezanedbateľná aj jej ďalšie výbava a príslušenstvo. Samotná kamera bez rôznych nástavcov a doplnkov je vhodná len pre bežné filmovanie napríklad detských vystúpenia alebo rodinných osláv. Keď mu ale potrebujete mať počas natáčania voľné ruky, je ďalšie príslušenstvo vyložene nutnosťou.

Preto už súčasťou niektorých balenia býva aj sada spôn a remienkov na pripevnenie kamery na ruku, na riadidlá, na helmu, na popruh, na auto, ako redukciu na statív a pod. Veci, ktoré nie sú súčasťou výbavy, si môžete dokúpiť a doplniť tak svoju kameru pomôckami, ktoré potrebujete.

Pri výbere kamery si teda zistite, ktoré veci sú už súčasťou balenia a ktoré si budete musieť dokúpiť.

Puzdro

Puzdro – housing môže výrazne zvýšiť odolnosť kamery aj zabezpečiť jej vodotesnosť. Niekedy však môže negatívne ovplyvniť kvalitu zvukového záznamu alebo spôsobiť zahmlenie objektívu, čomu sa však dá predchádzať použitím savého vankúšika.

Displej a bezdrôtová obrazovka

Niektoré kamery nemajú displej, aby mohli mať čo najkompaktnejšie rozmery. Ak je pre vás displej u kamery dôležitý, môžete si kúpiť model s bezdrôtovým pripojením k šikovnému telefónu, ktorý vám displej nahradí.

Kamera môže mať aj bezdrôtový displej, ktorý je možné pripevniť napríklad na zápästí ako hodinky, a môžete tak kontrolovať nahrávané video a ovládať kameru.

Držiaky

Držiak je u outdoorové kamery jej veľmi dôležitou súčasťou. S pomocou držiakov kameru pripojíte k helme, riadidlám alebo na oblečenie. Podľa toho, na čo budete kameru používať, vyberte typ uchytenia kamery.

Kameru tiež býva možné umiestniť na klasické statívy alebo trojnožky, ktoré mávajú magnetické nohy a môžete ich rôzne tvarovať.

Pamäťová karta

Pamäťová karta je pamäťové médium, na ktoré sa videozáznam alebo fotografia ukladá. Existujú SD karty a menšie microSD karty. Na pamäťové karty býva možné nahrať obvykle okolo 32 GB, ale môžete si zaobstarať aj variant SDHC alebo SDXC, na ktoré sa zmestí aj viac ako 64 GB dát.

Diaľkové ovládanie

Vďaka diaľkovému ovládaniu si s ovládaním kamery poradíte aj v prípadoch, kedy na ňu nevidíte alebo na ňu zle dosiahnete. Prostredníctvom ovládača je väčšinou možné kameru predovšetkým zapnúť a vypnúť. Niektoré ovládače môžu mať aj tvar náramkových hodiniek.

Mechanický stabilizátor

Aby ste docielili kvalitných a nerozmazaných záberov, môžete ku kamere zaobstarať mechanický stabilizátor, vďaka ktorému video disponuje plynulým pohybom bez efektu roztrasených rúk. Variant stabilizátora gimbal obsahuje gyroskop a elektromotor, ktoré vyrovnávajú obraz podľa troch osí.

Plavák

Pri potápaní s kamerou hrozí nebezpečenstvo, že vám kamera vykĺzne z ruky, klesne až ku dnu a vy ju stratíte. Ak však na svoju kameru nainštalujete špeciálny plavák a kameru spadne, plavák ju nadnesie až na hladinu. Plaváky mávajú pestré farby, vďaka čomu je dobre uvidíte aj pri sťažené viditeľnosti.

Ďalšie príslušenstvo outdoor kamier

K outdoorovým kamerám na trhu nájdete široké množstvo rôznych doplnkov a vylepšení. Napríklad ochranné puzdrá, tašky na kompletné vybavenie, špeciálne svetlá, filtre, kryty, selfie tyče, nabíjačky, špeciálne skrutkovače a pod.

Kamery v aute

Outdoorové kamery vodiči často používajú v automobiloch ako náhradu za klasické palubnej kamery do auta. Viaže sa k nim ale špeciálna legislatíva, ktorá môže byť v každom štáte iná. Natáčanie účastníkov cestnej premávky patrí do európskeho nariadenia pre ochranu osobných údajov – GDPR. V našej krajine je použitie kamier v aute povolenej a záznam je možné poskytnúť polícii či poisťovni, ale nahraté video nesmiete ďalej verejne šíriť. V prípade jeho zverejnenia tým porušujete súkromie tretej osoby a môžete dostať pokutu. V zahraničí je situácia prísnejšie a pre následné využitie záznamu môže byť potrebný súhlas všetkých zúčastnených osôb. V niektorých krajinách musí byť záznamy priebežne mazané, a v niektorých je dokonca výslovne zakázané bez dovolenia natáčať verejné priestranstvo. Pozrite sa na porovnaní kamery do auta tu.

Umiestnenie kamery

Kamera musí byť v aute umiestnená tak, aby jej inštalačné prvky neprekážali vo výhľade vodičovi, a nemala by byť ani v jeho dosahu. Dobrým miestom pre umiestnenie kamery je spodná kraj predného skla alebo priestor vpravo za spätným zrkadlom.

Cena outdoorové kamery

Outdoorovú kameru je možné si zaobstarať už od cca 22 €. Ak však chcete kvalitný výrobok, odporúčame priplatiť si a zaobstarať kameru vo vyššej cenovej relácii, ktorá vám poskytne okrem základných funkcií aj funkcie nadštandardné, ktoré vám využitie kamery podstatne rozšíri. Mimo to mávajú drahšie kamery aj širšie výbavu, ktorú k lacnejším typom zvyčajne musíte rovnako následne dokúpiť.

Cena outdoor kamery do 60 €

Aj medzi najlacnejšími kamerami môžete nájsť dobre vybavené modely, ktoré natáčajú vo Full HD kvalite a majú dobrú výbavu a príslušenstvo. Mnohdy se jedná „neznačkové“ kamery, které jsou však dostačující alternativou dražších, „značkových“ a „vychytanějších“ kamer. Tyto kamery však často nemají připojení na Wi-Fi a mají malý nebo žádný optický zoom.

Cena outdoor kamery od 60 do 160 €

V cenové kategorii od 60 € do 160 € již zakoupíte velmi dobré kamery ve Full HD a s připojením na Wi-Fi. Vybrat si můžete jak z výrobků méně známých výrobců, tak z nabídky prestižních firem. Pro běžného a méně náročného uživatele je tato kategorie v poměru cena a výkon dostačující.

Cena outdoor kamery nad 160 €

Outdoorové kamery ve vyšší cenové relaci se již mohou pochlubit mnoha speciálními funkcemi a vychytávkami jako například Super slow-motion až 200 FPS, natáčení ve 4K nebo extrémní odolnost, aniž byste museli použít ochranné pouzdro.

4.4/5 - (8 votes)

Mohlo by vás zaujímať